Yağlı Cilt Tipi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazla sorun görülen cilt tipidir.

30 Temmuz 2021 17:06 Kadın Kişisel Bakım
Yağlı Cilt Tipi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yağlı Cilt Tipi Nedir?

 Yağlı cilt tipi diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazla sorun görülen cilt tipidir. Yağlanmaya bağlı olarak cilt yüzeyinde akne ve siyah nokta oluşumu görülmektedir. Cilt yüzeyinde olması gerekenden fazla yağ olması cildin parlamasına neden olmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip kişiler gözenek problemi ile karşılaşmaktadır. Anlaşılması oldukça kolay olan bir cilt tipidir. Belli başlı özellikleri nedeniyle diğer cilt tiplerinden kolayca ayırt edilebilmektedir.

2758135-810x458.jpg

 Yağlı Cilt Tipi Özellikleri

 Yağlı cilt tipinde cilt yüzeyinde parlama görülmektedir. Yağlanmaya bağlı olarak yaşlanma belirtileri geç görülmektedir. Akne ve siyah nokta oluşumu oldukça fazladır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin büyük bir çoğunluğu sivilce problemi ile karşılaşmaktadır. Cildin yağ dengesinin sağlanabilmesi için bakımına özen gösterilmesi gereklidir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin en sık yaptığı hata cildi aşırı kurutmaya çalışmaktır. Cilt yüzeyinde ki yağın azalması için cildin sık sık yıkanması yapılan hatalardan bir diğeridir. Doğru bakım yapılmaması halinde cilt yüzeyinde yağ üretimi artmaktadır. Cildin sık sık yıkanması yağ dengesinin bozulmasına ve cildin daha fazla yağ üretmesine neden olmaktadır. Bu sebeple yağlı cilt tipine sahip kişiler günde iki kere den fazla yüzünü kesinlikle yıkamamalıdır. Ayrıca cildin kurutulması için sıcak su kullanılması da oldukça yanlıştır. Cilt soğuğa yakın ılık su ile yıkanmalıdır. Küçük püf noktalara dikkat edilerek cildin yağ dengesinin sağlanması mümkündür.

 Cilt yüzeyinde parlama görülmektedir.

 Ciltte gözenek sorunları görülür.

 Yağlanmaya bağlı akne sorunu görülür.

 Cildin her bölgesinde yağlanma görülmektedir.

 Yağlı Cilt Tipine Sahip Kişilerin Kullanması Gereken Ürünler

 Öncelikle cildin kirden arındırılabilmesi için doğru bir temizleme jeli kullanılması gereklidir. İçerisinde yağ barındırmayan temizleme jelleri yağlı cilt tipi için uygundur. Losyon formuna sahip ürünlerden kaçınılması gereklidir. Köpük forma sahip ürünler yine yağlı cilt tipinin kullanabileceği ürünler arasında yer almaktadır. Cilt günde iki kez temizlenmelidir, bu temizleme işlemi sırasında cilde nazik davranmak oldukça önemlidir. Temizleme jeli sonrasında peeling kullanılması gereklidir.

Peeling kullanımı cildin ölü derilerden arınmasına ve yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Peeling yaparken cilde olabildiğince nazik davranılmalı ve cildi tahriş etmekten kaçınılmalıdır. Bu aşamada seçilen peelingler de oldukça büyük bir öneme sahiptir. İçerisinde küçük veya büyük tanecikler bulunan peelingler etki olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple kişi kendi cilt yapısına uygun peelingi seçmeye özen göstermelidir. Peeling işlemi sonrasında mutlaka tonik kullanılmalıdır. Tonik kullanımının önemi birçok kişi tarafından bilinmediğinden atlanan bir adımdır. Tonik cildin yağ seviyesini dengelemede oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Cildin ph dengesini düzenleyen tonikler cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır. Bu sebeple her cilt temizliği sonrasında mutlaka tonik kullanılması gereklidir. Tonik kullanımı sonrasında serum formuna sahip ürünlerde kullanılabilmektedir. Birçok kişi serumların cildi çok daha fazla yağlandıracağı ile ilgili ön yargıya sahiptir. Bu oldukça sık yapılan yanlışları da beraberinde getirmektedir. Kullanılan serumlar cildi yağlandırmadığı gibi yağ seviyesinin de dengelenmesine olanak sağlamaktadır. Yağlı cilt tipinin kullanımına uygun olan birçok serum çeşidi mevcuttur. Satın alınan serumun cilt yüzeyinde denenmesi ve ardından düzenli olarak kullanılması gereklidir.

yagli-cilt-kapakjpg-800x400.jpeg

 Nemlendirici Uygulanması

 Nemlendirici uygulamak cildin yeterli olan nemi almasına yardımcı olmaktadır. Nemlendirici seçimlerinde içerisinde yağ barındırmayan ürünlerin tercih edilmesi gereklidir. Free-oil adı verilen nemlendiriciler yağlı cilt tipi için uygundur. Cildin sabah akşam olmak üzere günde iki kez nemlendirilmesi gereklidir. Düzenli nemlendirme işlemi yapılması halinde ciltteki yağ oranı gözle görülür bir şekilde azalmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler