Tırnak Yüzeyinde Oluşan Beyaz Çizgiler Nedir? Neden Oluşur?

Tırnak Yüzeyinde Oluşan Beyaz Çizgiler Nedir? Neden Oluşur?

Tırnaklar ellerin bakımlı görünmesinde rol oynayan etkenlerden biridir. Bu sebeple yalnızca kadınlar değil erkeklerde tırnak bakımına özen göstermektedir.

Tırnak bakımı denildiğinde akla birçok farklı bakım şekli gelir. Fakat tırnak yüzeyinde görülen bazı problemlerin bakım ile giderilmesi mümkün değildir. Yani tırnakları dışardan beslemek belirli durumlarda yeterli gelmemektedir. Bunlardan biri tırnak yüzeyinde görülen ve bir sağlık sorunu olarak ifade edilen tırnak üzerindeki beyaz çizgilerdir. Bu beyaz çizgiler tıp dilinde lökoniki olarak isimlendirilmektedir. Tırnaklarda görülen beyaz çizgilerin oluşumunun oldukça fazla sebebi mevcuttur. Kansızlık, tırnak mantarı ve kalsiyum eksikliği bu sebeplerin başında gelmektedir. Oldukça rahatsız edici olan bu görüntünün giderilebilmesi için tırnakları içerden beslemek gereklidir. Örneğin tırnağın oluşumunda etkili olan keratin eksiliğini gidermek için keratin üretiminin arttırılması gereklidir.

Yeterli Tırnak Bakımı Yapmamak
Tırnakların bakımlı görünmesi ve tırnak üzerinde ki beyaz çizgilerin giderilebilmesi için tırnaklara iyi bakmak gereklidir. Tırnak üzerinde ojeyi uzun süre bekletmek tırnakların havasız kalmasına ve bu sebeple güçsüzleşmesine yol açmaktadır. Buna bağlı olarak tırnak üzerinde ki beyaz çizgilenmenin oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu problemle karşılaşılması durumunda oje ve aseton kullanımını minimum seviyeye indirmek tavsiye edilmektedir.

Protein Eksikliği
Protein eksikliğinden kaynaklanan beyaz çizgilenmeler evde yapılacak olan küçük bir test ile kolayca anlaşılabilmektedir. Beyaz lekenin üzerine baskı uygulanması halinde beyaz leke görüntüsü yok oluyor ise bu protein eksikliği anlamına gelmektedir. Protein içerikli besinlerin tüketilmesi bu aşamada oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca protein eksikliğinden kaynaklı olan beyaz lekelenmeler tırnak yüzeyinden ziyade tırnak yatağında görülmektedir.

Mineral Eksikliği
Vitamin eksikliğinden dolayı tırnak üzerinde görülen beyaz lekelenmeler oldukça yaygındır. Özellikle çinko ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak oluşan lekelenmelerin giderilebilmesi için ek gıdalardan yardım alınması gereklidir. Mineral eksikliğinin teşhisi doktorlar tarafından yapılan kan testleri ile kolayca anlaşılabilmektedir. Tırnak üzerindeki beyaz lekelenmelerin geçmediğini ve arttığını düşünen kişiler doktora başvurarak yaşadığı durumu anlatmalıdır. Bu aşamada yapılan testlerden sonra vücuttaki mineral eksiklikleri saptanarak gerekli olan takviye sağlanabilmektedir.

Böbrek Hastalıkları
Böbreklerden kaynaklı olan bazı hastalıklar tırnak yüzeyinde beyaz lekelenmelere yol açabilmektedir. Siroz, böbrek ve karaciğer ile ilgili olan sorunlar tırnak yüzeyinde kendini göstermektedir. Böbrek yetmezliğinin ileri seviyesinde tırnak yüzeyinin büyük bir bölümünde beyaz lekelenmeler göze çarpmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda doktora başvurulması ve hastalığın tedavi edilmesi gereklidir.