Siyah Noktalar Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Siyah noktalar cilt problemleri arasında en sık rastlanan durumlardan biridir.

Siyah noktalar cilt problemleri arasında en sık rastlanan durumlardan biridir. Kadınların ve erkeklerin en çok merak ettiği konulardan biri siyah noktaların neden oluştuğu ve nasıl geçtiği konusunda olmaktadır. Pek çok farklı sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Temel sebebi ise cildin yeteri kadar temizlenmemesidir. Sağlıksız ve mat bir görünüme sebep olur. Zaman içerisinde sivilce oluşumuna da sebep olabilir. Kurtulmak için pek çok farklı doğal yöntem bulunduğu gibi kimyasal yöntemler de mevcuttur. Kimyasal yöntemler tercih edildiği zaman cilt pH'sında ve yağ dengesinde problem yaratabilir. Bu sebeple tercihlerinizi daha çok doğal yöntemlerden yana kullanmanız ideal bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Bu cilt problemi her yaşta görülebilir. Sigara dumanı ve cildin aşırı yağlanması gibi durumlar oluşumunun temel sebepleri arasında sayılabilir. Aynı zamanda sürekli olarak makyaj yapan kişilerin cildini iyi temizlememesi durumunda da ortaya çıkabilir. Cildin üst tabakasında bulunan yağ dokularının alt tabaka ile buluşması sonucu ilk problemleri ortaya çıkmaya başlar. Oksitlenen kir ve ölü derinin ortaya çıkması ile birlikte gözenekler tıkanır.

Siyah Nokta Oluşum Nedenleri

Siyah noktaların oluşumu nedenleri her cilt tipinde farklıdır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir;

Pigmentasyon Artması: Pigmentasyon arttığı zaman deri üzerinde renk değişimleri ve siyah noktalar meydana gelmeye başlar. Aynı zamanda bölgeye uygulanan herhangi bir darbe sonucunda da ortaya çıkabilir.

Güneş Işığına Maruz Kalmak: Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cilt üzerinde problemler ortaya çıkarabilir. UV ışınlarından kaynaklı olarak siyah nokta problemi görülür.

Deri Bozukluğu; Siyah noktaların oluşum sebeplerinden bir diğeri ise deri bozukluğudur. Hasar gören hücrelerin korunmama durumunu ortaya çıkarır.

Karaciğer Hasarı: Siyah nokta  oluşumunun en sık rastlanan nedenlerinden biri karaciğer hasarıdır. Vücut içerisinde yer alan toksinleri ayıramadığı için cilt problemlerini ortaya çıkarır.

Sivilce İzleri: Diğer bir sebebi ise sivilce izleridir. Açık yara şeklinde olduğu zaman bakterilerden kaynaklı olarak siyah nokta oluşumu söz konusu olur.

Yumurta Akı Maskesi

Siyah noktalar rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkardığı için yumurta akı maskesi ile bu durumdan kurtulmak mümkün olur. Gerekli olan malzemeler sadece 1 adet yumurta ve kağıt havlu olmaktadır. Bir kabın içerisine yumurtanın beyaz kısmı alınarak iyice çırpılması gerekir. Köpük haline geldiğinden emin olduktan sonra cildinize kalın bir tabaka halinde uygulayınız. Bu işlemi gerçekleştirirken göz çevresine uygulamaktan kaçınmak gerekir. Daha sonra cildinizde kuruduğunu hissettikten sonra yıkamanız gerekir. Son derece etkili maskelerden biridir. Cilde gerginlik hissi vermesinden kaynaklı olarak kırışıklık oluşumunu da azaltır. Düzenli olarak uyguladığınız zaman siyah nokta oluşumundan kurtulmuş olursunuz. Maske tamamen cildinizden arındıktan sonra yıkama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Haftada bir defa olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde akne oluşumu da ortadan kalkar.

Jelatin ve Süt Maskesi

Gerekli olan malzemeler 4 yemek kaşığı süt veya 1 yemek kaşığı toz halinde bulunan jelatindir. Dayanıklı bir camın içerisinde bu malzemeler konulduktan sonra mikrodalga fırının da ısıtınız gerekir. Isınan bu karışım koyu bir macun haline gelmektedir. Hemen donma gibi bir durum söz konusu olduğu için hızlı bir şekilde cildiniz uygulamanız gerekir. Boyama fırçası ile sürmeye özen göstermeniz gerekir. Kuruyan maskeyi cildinizden soyarak çıkarmaya çalışın. Çıkardığınız maske ile birlikte siyah noktalar da çıkacaktır. Kaş ya da kirpiğinize gelen jelatini çıkarabilmek için ılık bir su kullanmanız gerekir. Haftada 2 defa uygulayarak cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu maskeyi düzenli olarak kullanıldığı zaman gözenek küçültme gibi bir özelliğe de sahiptir.

Kil Maskesi

En çok bilinen maddelerden biri kil maskesi olmaktadır. Siyah noktalar ile baş edemeyen kişilerin kil maskesi hazırlayarak etkili bir sonuç alması mümkün olur. Gerekli olan malzemeler 2 tatlı kaşığı kil, bir çay kaşığı badem yağı ve bir çay kaşığı baldır. Bütün malzemeleri bir araya koyup iyice karıştırdıktan sonra yarım saat beklemek gerekir. Daha sonra cildinize uygulayarak 15 ile 20 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ılık su yardımı ile cildinizden kili çıkarmanız gerekiyor. Kil maskesi uyguladıktan sonra mutlaka iyi bir nemlendirici kullanmak gerekir. Ciltte bulunan fazla yağı aldığı için kuruluk hissi oluşabilir. Kil maskesi haftada 2 defa uygulanabilir. Aynı zamanda bu maskeyi bacaklarınız ve kollarınız için de yapabilirsiniz. Renk açma özelliği de son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Duş almadan önce cildinize uygularsanız temizleme konusunda daha büyük bir kolaylık sağlamış olursunuz.

Avokado Maskesi

Avokado vücut sağlığı için pek çok avantaj sağlamaktadır. Cilt için de aynı şekilde büyük bir fayda sağlamaktadır. Doğru bir şekilde uygulandığı zaman faydasını kısa bir süre içerisinde görmek mümkün olacaktır.  Gerekli olan tek şey bir çay kaşığı avokado olmaktadır. Çok kısa bir süre içerisinde hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Aldığınız avokadoyu siyah noktalarınızın bulunduğu bölgelere uygulamanız gerekir. Geceden sürüp sabaha kadar bekletmek çok daha faydalı bir sonuç almanıza yardımcı olur. Siyah noktalar için en iyi doğal yöntemlerden biridir. Sabaha kadar beklettiğiniz avokadoyu ılık bir su yardımı ile yüzünüzden çıkartmanız gerekiyor. Bu işlemi siyah noktalardan tamamen kurtulana kadar her gün gerçekleştirmeniz mümkündür. Her alanda büyük bir fayda sağladığı için güvenle kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden biridir. En iyi sonucu alabilmek için banyodan sonra genişlemiş olan gözeneklerinize uygulamanızın gerekir. Aynı zamanda gözeneklerinizin küçülmesine de yardımcı olacaktır.