Sivilceleri Nasıl Yok Ederiz?

Sivilce, başta ergenlik döneminde olmak üzere hemen hemen her yaşta görülebilen, başta Amerika olmak üzere tüm dünyada en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir.

29 Ekim 2021 14:45 Kadın Kişisel Bakım
Sivilceleri Nasıl Yok Ederiz?

Sivilce, başta ergenlik döneminde olmak üzere hemen hemen her yaşta görülebilen, başta Amerika olmak üzere tüm dünyada en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Özellikle ergenlik dönemi akneleri özgüven düşüklüğüne, asosyalliğe ve en önemlisi depresyona sebep olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü (USE) araştırmalarına göre 11-30 yaş arası kadınların %80’ininde sivilce görülmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda sivilce oluşumu 40-50’li yaşlara kadar devam etmektedir.

5f8e82c2c9de3d023c234e8c.jpg

Yüz bölgesindeki sivilceler dış görünümü kötüleştirdiği düşüncesi ile daha çok ciddiye alınmaktadır. Ancak sırt, boyun, omuz ve göğüs bölgelerinde çıkan sivilceler daha tehlikeli olabilir. Bu yüzden sivilce konusu sadece dışarıdan yapılan müdahaleler ile çözülmeye çalışılmamalıdır çünkü dışarıdan iyileşmiş gibi görülen sivilceler temelden çözülmediği müddetçe belli aralıklarla tekrar ve iltihaplı bir şekilde çıkmaya başlarlar. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak önce sivilceleri tanıyıp daha sonra kalıcı çözüm yollarına başvurmak daha doğru olacaktır.

SİVİLCE NEDİR, NEDEN OLUŞUR?

İnsan cildindeki folikül adı verilen yapılar cilt altındaki yağ bezlerini gözeneklere bağlar. Ciltteki kıllar bu foliküller yardımı ile yüzeye doğru itilirler. Bu yol tıkandığında yağ cildin altında birikir ve akne oluşur. Bu alanda sebum da oluşursa bakteriler ile enfekte olan akne iltihaplı sivilceye dönüşür. Kızarıklık, kaşıntı ve hafif ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Sivilcelerin oluşum nedenleri ise oldukça karmaşıktır ancak en yaygın ve belirgin nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

l Genetik yatkınlık

l Çevresel faktörler

l Hormonel değişiklikler (ergenlik ve menopoz dönemi gibi)

l Hormonel bozukluklar (PCOS gibi)

l İmmünolojik işlev bozukluğu

l İnflamatuar diyet (İltihap oluşumunu artıran diyet)

l Sebum üretiminde artış

l Karaciğer enzimlerinde bozukluk

650x344-sivilceye-ne-iyi-gelir-yuzdeki-sivilce-lekeleri-nasil-gecer-evde-dogal-bitkisel-sivilce-kurutucu-cozum-1592732242791.jpg

SİVİLCELERDEN KESİN OLARAK KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sivilceler aslında iltihabi cilt hastalıklarıdır. Dolayısıyla sivilcelerden kurtulmak için yapılması gereken ilk şey, endokrinolog ve dermatoloğa görünerek sivilcenin nedenini öğrenmek ve bu uzmanlar tarafından verilen medikal tedaviye sadık kalmaktır. Bu adımı dışarıdan bakım müdahalesi takip etmektedir. Dışarıdan bakım olarak nitelendirdiğimiz şey aslında cilt temizliğini ve nemlendirilmesini içeren bir cilt bakım ritüelidir. Ancak medikal tedavi ve cilt bakım uygulamaları beslenme ile desteklenmezse kalıcı olmayacaktır. Bu nedenle sivilceli cilde sahip olanlar beslenme rutinlerini de değiştirmelidirler ki en kesin çözüm budur. Bunun için bir diyetisyenden yardım alabilir ya da aşağıdaki ‘Sivilceli Ciltler İçin Beslenme’ bölümünden faydalanabilirsiniz.

Sivilceli Ciltler İçin Adım Adım Cilt Bakımı

1. Ürün Seçimi: Sivilceli ciltler için en önemli konudur çünkü yapılan en ufak bir yanlış belirtileri şiddetlendirebilir. Bu yüzden bir cilt uzmanından faydalanmak verilebilecek en doğru karardır. Güzellik merkezleri, eczaneler, cilt analiz merkezleri ve tabi ki hastaneler bu konuda yetkin kişileri bulabileceğiniz yerlerdir.

2. Cilt Temizliği: Uykudayken cildimiz kendini yenilemeye çalışırken atık olarak sebum üretir ve bunu foliküller ile cilt yüzeyine aktarır. Bu nedenle sabah uyanır uyanmaz çok sert kimyasallar içermeyen bir temizleme jeli ile bu sebumdan cildi arındırmak gerekir. Akşamları ise gün içerisinde şehir hayatının getirdiği kirlilikten cildi arındırmak gerekir ancak bu tür kir cilt tabakasına daha fazla zarar vereceği için Salisilik asit, glikolik asit gibi kimyasallar içeren ve derinlemesine temizlik yapan temizleyiciler kullanılmalıdır.

3. Tonik: Çoğu cilt bakımı rutininde atlansa da sivilceye yatkın cildi olanlar bu adımı muhakkak uygulamalıdır. Çünkü tonik, cilt yüzeyinde kalan kirlerin son temizliği, gözeneklerin arındırılması ve sıkılaştırılmasında son derece etkilidir. Sivilceye yatkın ciltler için salisilik asit, glikolik asit ve çay ağacı yağı içerikleri toniklerde aranmalıdır.

kirmizi-sivilce-lekeleri-nasil-gecer-1600x1066.jpg

4. Serum: Sivilceli ciltler için çok elzem olmamakla beraber nemlendiricinin etkisini kuvvetlendireceği göz önünde bulundurulursa akşam cilt bakımı rutinine AHA-BHA içeren serumlar eklenebilir. Her serumun uygulanma yöntemi markadan markaya farklılık göstereceği için markaların bu konu hakkındaki yönergelerini takip etmek gerekir.

5. Nemlendirici: En önemli ve en son adımdır. İster kuru ister sivilceli cilt olsun nemlendirmek oldukça önemlidir. Özellikle sivilceli ciltlerde iz kalmaması, tedavinin kalıcı olması gibi etmenlerden dolayı elzemdir. Gündüz cilt bakım rutinlerine içerisinde SPF (güneş ışınlarından korunma faktörü) olan ve yağ içermeyen bir nemlendirici daha uygundur. Çünkü ister kış olsun ister yaz olsun güneşin zararlı ışınları yara ve sivilce izlerini derinleştirerek iyileşmesini geciktirir. Akşam rutinlerinde ise daha çok sivilceyi kurutmaya odaklanan, yine salisilik asit, Glikolik asit ve çay ağacı yağı içeriklerinden biri veya birkaçını içeren nemlendiriciler kullanmak daha doğru olacaktır.

Sivilceli Ciltler Nasıl Beslenmeli?

Sivilceler tamamen beslenme düzenindeki hatalardan kaynaklanabileceği gibi diğer nedenleri de kuvvetlendirebilecek bir faktördür. Mesela eğer vücudunuzdaki enfeksiyon kapasitesini artıracak bir beslenme alışkanlığı söz konusuysa sivilceye yatkın olmayan bir ciltte bile sivilce görülebilir. Ya da Polikistik over sendromu gibi hormonel bir hastalık varsa ve bu hastalığa yönelik beslenilmiyorsa sivilce şikayetleri artabilir. Yine aynı şekilde karaciğerde bir sıkıntı varsa ve medikal tedaviye destek diyeti uygulanmıyorsa sivilceler artabilir. Peki, ne yapmak gerekiyor?

l Komedojenik etkisi olan besinleri diyetinizden çıkarın:

l Gözeneklerin tıkanmasına neden olan ve akne/sivilce şikayetlerini artıran besinlerin komedojonik etkileri yüksektir. Daha çok yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar ve bazı yağ türleri bu sınıfa girer.

boyunda-cikan-sivilce.jpg

l Yağsız süt ve süt ürünleri, düşük östrojen içerdikleri için komedojenik etkileri yüksektir.

l Çikolata, yapılan çalışmalar yetersiz olsa da fazla çikolata tüketimi içerisindeki palm yağı nedeni ile sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

l Cips gibi paketli ürünler: Fazla tuz ve palm yağı içerdikleri için komedojenik etkileri yüksektir. Özellikle ergenlik döneminde fazla cips ve benzeri ürün tüketimi sivilce oluşumunu artırmakla beraber karaciğer enzim dengesini de bozar ve bu yüzden medikal tedavinin şiddeti artar.

l Aşırı iyot tüketimi: Özellikle paketli hazır gıdalar ile vücuda fazla iyot alınır ve bu durumda sivilce artışı gözlenir. Ayrıca sütte iyot fazla olduğu için sütün komedojenik etkisini artırır.

l Gazlı içecekler, işlenmiş et ve peynirler, hazır tatlılar, şerbetli tatlılar da komedojenik etkisi yüksek besinlerdendir.

l İnflamasyonu çözecek besin maddelerini içeren yiyecek ve içeceklere diyetinizde yer verin:

l Omega-3 ve Omega 6: Sivilce bu yağ asitleri yönünden zengin beslenen Güney Kore, Japonya gibi toplumlarda nadir görülmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmalarda orta şiddette aknesi olan kişilerin balık yağı kullandıkları takdirde şikayetlerinde azalma görülmüş. Bu nedenle haftada en az iki gün balık, diğer günlerde ise ceviz, keten tohumu, chia tohumu gibi omega-3 ve 6 kaynakları tüketilmelidir. Eğer yeterli gelmiyorsa balık yağı takviyesi kullanılabilir ancak güvenilir markalar tercih edilmelidir (bazı markalar yüksek cıva içermektedir ve bu kanser oluşumunu tetikler).

1432192893985.jpg

l Diyet Lifi: Yapılan araştırmalarda halk arasında posa olarak adlandırılan diyet lifinin günde 30 gr tüketime çıkarılmasının sivilce oluşum şiddetini düşürdüğü gözlemlenmiş.

l A Vitamini: Özellikle karaciğer enzim dengesizlikleri kaynaklı sivilcelerin tedavisinde takviye olarak kullanılması etkili olmaktadır. Ancak yan etkileri olduğu için doktora danışmadan kullanmak doğru değildir.

l Çinko: Hem çinko yönünden zengin beslenme hem de çinko takviyesi kullanımı sivilce problemine iyi gelir. Çünkü çinko cilt bariyerini iyileştirmeye yardımcı olan bir mineraldir. Ancak çinko alımı bakır emilimini engellediği için çinko takviyesi ile bakır takviyesi de kullanılmalıdır.

l Antioksidanlar: E vitamini, C Vitamini gibi antioksidan vitaminler akne tedavisinde önemlidirler çünkü vücudun iltihap kapasitesini düşürmeye yardımcı olurlar. Bu nedenle antioksidanca zengin besinleri günlük rutinde artırmak gerekir.

Popüler Diyetler ve Sivilce Üzerine Etkileri

1. Eliminasyon Diyeti: Vücudu toksinlerden arındırmak ve vücudun enfeksiyon kapasitesini düşürmeyi amaçlayan bu diyet yaklaşımının akne oluşumunu azalttığı çeşitli çalışmalar ile desteklenmektedir. Ancak çok kapsamlı bir diyet olduğu ve günlük enerji gereksinimine göre hesaplanması gerektiği için bir diyetisyenden yardım almak gerekmektedir.

sivilece.jpg

2. Detoks: Kısa süreli düşük kalorili beslenme temelli bu yaklaşım vücudu toksinlerden arındırmayı amaçlamaktadır. Kısa süreli bir uygulama olduğu için akneler üzerinde pek etkisi görülmemiştir.

3. Vegan Beslenme: Enfeksiyon kapasitesi yüksek olan hayvansal ürünlerin tüketimi sıfıra indirildiği için sivilce oluşumunu minimuma indirger, antioksidanlar yönünden de zengin bir diyet olduğu için cilt bariyerini onarır ve sivilce izlerinin tedavi olmasını sağlar. Ayrıca PCOS gibi hormonel hastalıklarda destek tedavisi olarak uygulandığında hem hastalığın şiddetinde hem de sivilce oluşumunun şiddetinde azalma görülmüştür. Her yönü ile sivilceler ile savaşan bu diyet yaklaşımı sivilceli ciltler için birebir tedavi olarak uygulanmaktadır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.