Sivilceler Sağlık Hakkında Neler Söylüyor?

Sivilceler Sağlık Hakkında Neler Söylüyor?

Vücudun görünmeyen yüzünde neler yaşandığını bize en iyi cildimizde meydana gelen değişimler göstermektedir. Vücudumuzun pek çok noktasından çıkan sivilceler bizlere sağlımız hakkında önemli ipuçları veriyor.

Sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim hiç beklemediğimiz anlarda yüzümüzde bir anda sivilceler belirebiliyor. Peki bu sivilceler sağlık hakkında neler söylüyor, işte detaylar.

Sivilce Nerede Ortaya Çıktı?

Yüzümüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan sivilcelere karşı Geleneksel Çin Tıbbı dikkat çeken bir söyleme sahip. Bu sivilcelerin organlarda veya belli bölgelerde meydana gelen zayıflıkların sonucunda oluştuğunu ileri sürüyorlar. Sivilcelerin yüz haritasına göre konumlandırılması sorunun nerede olduğunun bulunmasını sağlayabilir.

5c8c181607291c1d74f98dfd.jpg

Alın Bölgesi

Sindirim sisteminde yaşanan problemler ve bazı yiyeceklerin sindiriminde yaşanan zorluklar alın bölgesinde çıkan sivilcelerle kendisini göstermektedir. Ayrıca düzensiz uyku döngüsü, stres ve karaciğerde biriken toksinler de alın bölgesinde sivilceye neden olabiliyor.

Bunu önlemek için yemeklerden önce papaya ve bromelayin gibi sindirim sistemine yardımcı olacak enzimlerin tüketilmesi tavsiye ediliyor. Gece uykusu çok önemli vücudun kendisini toparlayabilmesi için 7-9 saat arasında gece uykusuna ihtiyacı bulunmaktadır. Karaciğerde biriken toksinleri temizleyebilmek için sarımsak ve soğan tüketilmelidir ayrıca sabahları aç karna limonlu ılık su tüketmek de faydalı olacaktır.

Kaşların Arasında

Alkol tüketimi ve yağlı gıda tüketimi kaşların arasında çıkan sivilcelere neden olabiliyor. Daha az yağlı gıda tüketmek ve alkol tüketimini belli bir seviyenin altına indirmek sivilce probleminin önüne geçecektir.

Yanaklar

Yanak bölgesinde ortaya çıkan sivilcelerin pek çok nedeni olabilir. Cep telefonun yüze çok fazla temas etmesi, hava kirliliği, şeker tüketimi ve solunum yolu alerjileri yanak bölgesinde sivilce oluşumuna neden olabilir.

Şeker tüketiminin azaltılması ve antioksidan tüketiminin artırılması tavsiye ediliyor ayrıca uyumadan önce cildin temizlenmesi de büyük önem taşıyor. Bu yöntemlerle yanak bölgesindeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Çene

Hormon seviyesinde yaşanan değişimler ve çok fazla el teması çene ve ağır kenarında oluşan sivilcelerin sebebi olabilir. Regl döneminde kadınların cilt bakımlarına özen göstermeleri ve el temasını minimum seviyeye indirmeleri bu bölgedeki sivilceleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

5efd3f5d45d2a04258b81c25.jpg

Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Sivilcelerin ortaya çıktığı bölgeler kadar ne zaman ortaya çıktıkları da büyük bir öneme sahip.

Sabah

Sabah uyanıldığı zaman fark edilen sivilceler genellikle bir önceki akşamla ilişkilidir. Uyuma saatine çok yakın yemek yemek, cilt temizliğini yapmamak, sindirim sistemini zorlayacak bir gıda tüketmek, sabahları ortaya çıkan sivilcelerin nedeni olabilir.

Öğleden Sonra

Öğlen sonra beliren sivilceler genellikle hormon seviyesindeki değişim ve kozmetik ürünleri ile ilişkidir. Önüne geçmek için kullanılan kozmetik ürünlerinin içeriğinde ne olduğunun bilinmesinin büyük önemi var.

Akşam

Gün içerisinde cildin maruz kaldığı kremler, ter, hava kirliliği gibi pek çok etken ciltte sivilcelenmeye neden olabilir. Cilt temizliğinin artırılması veya gerekli durumlarda ürünlerin değiştirilmesi sivilce sorunun çözülmesini sağlayabilir.

Sivilce Hangi Tip

Sivilceler yakından incelendiğinde aslında farklı tipte sivilceler olduğu görülecektir.

Kistik Akne

Cildin altına büyüyen sivilceler orada haftalarca kalabiliyor. Cilt tipiyle pek alakası olmayan durum genelde sindirim problemleri ve hormon dalgalanmalarıyla ilişkilidir. Probiyotik gıdaların ve hormon dengeleyen gıdaların tüketilmesi bu tip sivilcelerin oluşumunun önüne geçecektir.

1200x627-deri-alti-sivilceleri-neden-olusur-nasil-gecer-deri-alti-sivilce-icin-ilac-kullanilir-mi-1582898703825.jpg

Sıradan Akne

Siyah ve beyaz uçları ile en çok görülen aknelerin başında gelmektedir. Kozmetik ürünlerinin cilt tipine uygun olmamasından dolayı ortaya çıkabiliyorlar. Cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesi oluşumunu engelleyecektir.

Ara Sıra Belirenler

Cilt sağlığı yerinde olmasına rağmen bir anda ortaya çıkan bu sivilcelerin temel sebebi strestir. Stres ve endişe kontrolünün sağlanması sivilcelerin oluşumunun önüne geçecektir.