Saç Yağlanmasından Kurtulmanın En Etkili 9 Doğal Yöntemi

Saç Yağlanmasından Kurtulmanın En Etkili 9 Doğal Yöntemi

Saç yağlanması neden olur ve Saç Yağlanmasından Kurtulmanın En Etkili 9 Doğal Yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.

 Her insanın vazgeçilmezi olan saçlar, gün içerisinde bir çok etkiye mağruz kalarak yıpranabilir. Özellikle dışarıya çıkıldığı takdirde saç ve saç dibine yerleşen tozlar ise saçın kirlenip kokmasına neden olur.

Güne saçlarımızı yıkamakla başlamanıza rağmen akşama kadar geçen süre içerisinde saç diplerimiz hafiften yağlanmaya başlar. Yağlanmanın arkasından gelen koku ise oldukça rahatsız edicidir.

 Kişisel bakım alanında özellikle saçlar için günden güne yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. Fakat harcadığınız parayı bırakın bir kenara, gerçek anlamda saçlarınızda istediğiniz o performansı görüp göremediğiniz bir muammadır. Saç yağlanmasının nedenleri? Saç yağlanması nasıl geçer? Doğal yollarla saç yağlanması nasıl engellenir? Derseniz makalemimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Saç Yağlanmasının Önüne Geçin

Sizler için evde kendinizin yapabileceği en doğal yollarla saç yağlanmasını önlemek ve saç diplerinizi temiz tutmak için bir çok yolu ve yöntemin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Saçlarınızda aşırı derece de yağlanma, koku varsa saç dermatoloğuna başvurmanızı öneririz.

9 Doğal Yöntem İle Saç Yağlanmasını Azaltın

Uzun süreli saç yağlanmalarından kurtulmanın en etkili yöntemlerini sizler için derleyip topladık ve karşınıza sunuyoruz.

1) Elma Sirkesi

Sirkenin içeriğinde bulunan asetik asit maddesi, saçınızda ki pH dengesini ayarlamada oldukça büyük etkisi vardır. Saç yağlanmasını önlemek için sirkenin bu özelliğinden faydalanabilrsiniz. Yapmanız gereken su ve sirke ile hazırladığınız tonikle saç diplerinizi temizleyin. Bu sayede hem yağlanmadan kurtulmuş olur hem de parlak ve sağlıklı saçlara ulabilirsiniz. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

- 3 yemek kaşığı olacak şekilde elma sirkesi

- 1 bardak su

Dikkat etmeniz gereken püf nokta toniği saç diplerinize iyi bir şekilde masaj yaparak uygulamak.

2) Lavanta

- 3 yaprak kurutulmuş lavanta

- 2.5 su bardağı su

En güzel ve en mis kokulu yollardan olsa gerek ki lavantanın kokusu her insan tarafından oldukça büyük beğeni almaktadır ve saçlara verdiği faydası ilede oldukça rağbet görmektedir. Kurutulmuş lavanta yaprakları ve sıcak su ile hazırlayacağınız toniği saç derinize masaj yaparak uygulayınız.

Lavanta yapraklarını 12 dakika olacak şekilde 2.5 su bardağı su ile kaynatın ve ılımaya bırakın. Daha sonra toniği saç diplerinize uygulayın. 25 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı bol su ile yıkayın, hemen ardından ise kurutun. Saçlarınızı ıslak bırakmamaya özen gösterin. Bu uygulamayı hafta da 1 defa uygulayıp devamını getirdiğiniz takdirde saçlarınızdaki yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

3) Karbonat

Sirke gibi bir çok faydası bulunan karbonat, saçın yağlanmadan kurtulmasında büyük bir rol oynar. Karbonat saç derisi üzerinde ki pH dengesini ayarlar. Bunun için yapmanız gereken 3 bardak temiz su üzerine 1 çay bardağı kadar karbonat ilave etmeniz. İyi bir şekilde homejen ettiğiniz taktirde temiz saça, saç dibinden uçlara kadar uygulayanız. 4 dakika saçınızda beklettikten sonra ise saçlarınızı güzelce durulamayı unutmayınız. Haftada 1 defa uygulmanız önerilir.

4) Siyah çay

Çayın içeriğinde bulunan tanik asit ile saç yağlanmasını engellemek mümkün. Tanik asit ile saç yağlanması azalır ve sıkılaştırıcı özelliği ile de saç köklerin de sağlamlık kazandırır.

Bu yöntem için gerekli olan ise 1 su bardağı demlenmiş soğutulmuş çaydır. Hazır olan çayı saç dibinden uçlara olacak şekilde sürülnüz. Ayrıca her yöntemde olduğu gibi çayı saç derisine hafif masajlar yaparak uygulayınız. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

5) Nane

Nane saçlarda pH dengesini düzeltmede, hem de saç derisinin ferahlamasında yardımcı olan en etkili yöntemlerden biridir.

Taze organik olan 1 demet naneyi 1 litre su içerisinde kaynatın ve devamında ise güzelce süzün, elde ettiğiniz toniği ılımaya bırakın. Bu gibi tariflerde her zaman sprey şişesi kullanmanızı öneririz. Saç ve saç diplerine uyguladığınız toniği 15 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve ardından bol su ile saçlarınızı durlayınız. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

6) Limon

Limonun içeriğindeki asidik madde sayesinde saç derisinin tahrip gören pH dengesini yeniden canlandırmaya yardımcı olacaktır. 1 su bardağı temiz suyun içine 1 adet limonun suyunu sıkın. Sprey şişesine karışımı doldurun ve saç diplerinizden başlayarak uçlara doğru gidin, özellikle saç derisine masaj yapmayı unutmayın. Toniği 10 dakika kadar saçınız da bekletin. Uygulama sonrası saçlarınızı iyice yıkayıp limonlu sudan arındırın. Saçınızı duruladıktan sonra ise kurutmayı da unutmayın. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

7) Domates

Domatesin içeriğinde bulunan bir çok mineral ve asidik yapı sayesinde saçlarınızdaki yağlanmayı azaltmak için 1 büyük kabuğu soyulmuş organik domatesin rendesini alarak iyi bir şekilde süzün. Elde ettiğiniz suyu sprey şişesine koyun ve saç diplerinizden başlayarak toniği uygulayın. Özellikle saç diplerine özen gösteriniz. 25 dakika sonra saçlarınızı bol su ile durulayınız. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

8) Aloe vera

Cilt yapısının en iyi dostu olan aloe vera saç bakımı ve saç sağlığında da önemli bir rol üstlenir. Bir çok kişi tarafından ilk tercih olan aloe veranın yaprakları içeriğinde bulunan jeli sayesinde saçlarınızdaki yağlanmalardan kurtularak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için yapılması gerek her saçınızı yıkadığınızda 1 tatlı kaşığı olacak şekilde aloe vera jelini kullanacağınız şampuan ile karıştırarak saçınıza uygulayınız ve özellikle saç derisine masaj yaparak köpürtünüz. 5 dakika köpüklü bir şekilde beklettiğniz saçlarınızı bol su ile durulayınız. Hafta da 1 defa yapmanız önerilir.

9) Yumurta Beyazı

Yumurta da bulunan protein sayesinde saçlarınız güçlendiği gibi yağlanmanında önüne geçer. Bunun için yapmanız gereken ilk olarak 1 adet yumurtayı çırpıcı ile iyi bir şekilde çırpmak. Ardından nemlendirdiğiniz saçlarınızı yumurta akını uygulayınız. 15 dakika saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı bol ılık su ile temizleyin. Haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacalktır.

Saçların Kısa Sürede Yağlanmasının Sebepleri?

  • Sıcak su saç yağlanmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınızı ılık su ile yıkamaya özen gösterin.

  • Saçlarınızı kuruturken temiz havlu kullanmamak

  • Saç kurutma makinesi, fön makinesi gibi aletleri çok sık kullanmak.

  • Saç şekillendirici ürünleri çok sık kullanmak

  • İyi bir şekilde durulanmayan saçlar.

  • Şaçlara yapılan fazlaca bakımlar saçların doğal pH dengesini bozar.

  • Ucuz, kalitesiz şampuanlar kullanmak. Saçlarınıza uygun şampuanı kullanmanızı öneririz. Bunun için bir saç dermatoloğuna görünmenizde fayda vardır.

gibi bir çok neden saç yağlanması ve kokusuna sebebiyet olabilir. Verdiğimiz bu yöntemler kalıcı yağlanmaları engellemesede uzun süreli yağlanmaların da önüne geçer. Saç yağlanmasından kurtulmanın en doğol yollarını sizler için paylaştık. Bu yöntemleri uyguladığınız takdirde dikkat etmeniz gereken noktalar ise hiçbir zaman saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su saçlarda bulunan yağı, saçlara ve saçın derisine yapıştırır ve çıkartmaz. Bu yüzden her zaman ılık su ile saçlarınızı yıkamınızı öneririz.