Saç ve Cilt Bakımında Kullanılan Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Saç ve cilt bakımında tercih edilen Hindistan cevizi yağının faydaları özellikle estetik ve güzellik uygulamaları üzerinde sayılmayacak kadar fazladır.

09 Eylül 2021 19:17 Kadın Kişisel Bakım
Saç ve Cilt Bakımında Kullanılan Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Saç ve cilt bakımında tercih edilen Hindistan cevizi yağının faydaları özellikle estetik ve güzellik uygulamaları üzerinde sayılmayacak kadar fazladır. Tropikal iklimlerle uyumluluk gösteren ve palmiye ağacı üzerinden toplanan Hindistan cevizi şifa kaynağı, bakım seansı birbirinden faydalı pek çok özelliğiyle dikkat çeker. Sağlık açısından mucizevi faydaları bulunan Hindistan cevizi yağının saça, yüze ve cilde oldukça etkisi vardır. Süper bir besin kaynağı olan Hindistan cevizi yağı son derece şifa kaynağı ve estetik artırıcı bir ürün olma özelliği sunar. Hindistan cevizi yağını pek çok alanda değerlendirerek olumlu ve mucizevi sonuç alabilirsiniz. Cilde sürmenin yanında öğünlere ekleyerek, pasta, tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Işıltılı, nemlendirici ve oldukça bakımlı saçlara sahip olmak için bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Tropikal meyvenin beyaz kısımlarından elde edilen Hindistan cevizi yağı özellikle oda sıcaklığında bekletilerek kıvama getirilir. Isıtıldığında ise oldukça kısa sürede eriyerek anında yağ haline dönüşür.

Besleyici özelliğiyle dikkat çeken Hindistan cevizi, yağ asitleri içerisinde yer alan antimikrobiyal antifungal özelliğine sahip özelliğiyle insan vücudunda çoğu zaman yağ depolamak için kullanılmaz. Besin değerleri bakımından yaklaşık olarak 120 kaloriye denk gelen bu Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımı için son derece tercih edilir. Tropikal iklimlerde uyumlu olan palmiye ağacından toplanan Hindistan cevizi insan sağlığı açısından faydalı ve besleyici pek çok faydalı bileşene sahiptir. Özellikle kahverengi renge sahip olup kabuğu içerisinde bulunan beyaz kısmında ise Hindistan cevizi yağ elde edilir. Kahverengi renklere sahip olan, içindeki beyaz kısım sayesinde yağ ve süt olarak pek çok olanda kullanılan faydalı ve şifa kaynağı bir üründür. Hindistan cevizi yağının sağlık açısından yıllardan beri doğal ve mucizevi tedavi kaynağı olarak oldukça kullanıldığı bilinmektedir. Diş eti hastalıklarından, egzama ve şişkinliğe kadar pek çok alanda güvenli bir şekilde kullanılır. Hindistan cevizi yağının sağlık açısından faydaları uzman hekim testinden geçirilerek güvenilirliği kanıtlanmıştır.

Hindistan Cevizi Nedir?

Tropikal bölgede yetişen Hindistan cevizi palmiyegiller familyasından olup özel bir tropikal bölge uyum sağlayan bir meyvedir. Besin içeriği olarak tüketilebilen bir palmiye ağacı olarak Hindistan cevizinden lif elde edebileceğiniz gibi meyvesinin beyaz ve etli olan kısmını toz hale getirerek pasta üstüne süsleme amaçlı olarak kullanabilirsiniz. 25 metreyi aşan Hindistan ceviz ağacının suyu mayalanarak Palmiye şarabı elde edilir. Mucizevi, besleyici ve faydalı pek çok meziyetinin olduğu değerli ağaç meyvesinden elde edilen sıvısı ise tıp bilimine oldukça fayda sağlamaktadır. Belirli bir yaşa ulaştıktan sonra meyvesiyle her alanda popüler hale gelen Hindistan cevizinin yaklaşık olarak 60 yıla kadar meyve verdiği bilinmektedir. Genellikle 100 Yıl civarı yaşadığı bilinen bu meyvenin toz haline getirilip yağ şeklinde pek çok ülkeye ihracat edilerek satışı yapılmaktadır. Meyvenin sert kabuğundan alt kısmında yer alan bölümde ise yoğun bir sıvı olarak kendini gösteren, zengin vitamin bileşenlerine sahip Hindistan ceviz suyu bulunur.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı faydaları cilt, saç ve hastalıklarının tedavisi olmak üzere pek çok alanda kendini göstermektedir. Hindistan cevizi yağının faydaları şunlardır:

 • Hindistan cevizi yağı özellikle masaj esnasında tercih edildiğinde kan basıncı miktarını önemli oranda da dengeler. Masaj yapıldığı sırada vücutta hâlâ etkisini sürdüren eklem ve kas ağrısı gibi problemleri etkin bir şekilde çözüme ulaştırarak vücut üzerinde büyük fayda sağlar.
 • Masaj aşamasında vücudun önemli ölçüde hapsetmesi sonucunda özellikle nemlenme ve yumuşamaya neden olur ve cildi deme doyurur. Vücutta yer alan, mantar, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının oluşmasına büyük ölçüde engel olarak cilt hastalıklarından korur.
 • Cilt tabakası üzerinde büyük kalkan görevi gören Hindistan cevizi yağı özellikle mikrop ve bakteri artışını önleyerek vücudun sağlıklı gelişimi destekler.
 • Yemeklerden önce bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketildiğinde iştaha büyük ölçüde engellediği için sağlıklı kilo verme sürecini hızlandırır. Besin tüketim miktarını azaltarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanırsınız.
 • Hamilelik döneminde Hindistan cevizi yağı tercih edildiğinde cilt çatlaklarını en az seviyeye indirerek cilt sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Özellikle tiroid bezini düzenli olarak çalıştıran Hindistan cevizi yağı, hastaların sağlıklı gelişiminde ve hastalıklardan korunma sürecinde büyük şifa kaynağıdır.
 • Hindistan cevizi yağı kalp ve damar hastalıklarını iyileştiren pek çok önemli faydaya sahiptir. Uzman hekim desteği alınarak Hindistan cevizi yağının doktor tavsiyesi eşliğinde tüketilmesi önerilir.
 • Reflü başlangıcında olan kişilerin midesini sakinleştirerek sindirim sistemini rahatlatır. Karaciğer için şifa kaynağıdır. Yüz, saç ve cilt sağlığı için oldukça faydası olan Hindistan cevizi yağı akne oluşumunu engelleyerek cilt hastalıkların büyük ölçüde önüne geçer.
 • Mide ve bağırsaklarda ilgili olan pek çok hastalığa kalkan görevi görerek özellikle tedavi sürecinde vücudu büyük ölçüde rahatlatır.

Hindistan Cevizi Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının yan etkileri toplumda genellikle pek olarak bilinmese de bazı reaksiyonlar gösterdiği uzamanlar tarafından ifade edilmiştir. Yan etkilere dikkat edilmediği takdirde riskli pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının yan etkileri ile karşılaşmanız durumunda erkenden önlem almanız son derece önem taşır. Yapılan araştırmalar gereğince Hindistan cevizi yağının sağlık açısından mucizevi pek çok faydalı özelliği vardır. Hindistan cevizi yağının faydalarının büyük bir kısmının ise orta zincirli yağ asitlerinden geldiği bilinmektedir. Bu yağ asitlerinin kolay bir şekilde sindirilerek vücuda hemen yağ olarak depolamaması oldukça önem taşır. Hindistan cevizi yağının kalp sağlığını koruyarak kalp ve böbrek fonksiyonlarının çalıştırdığı ve oldukça tedavi edici bir şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Yağın yan etkileri hakkında bilgi edinmeniz açısından önemli ipuçlarını hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

Özellikle piyasada Hindistan cevizi yağı ve saf sızma Hindistan cevizi yağı piyasada farklı şekillerde kaynak olarak gösterilmektedir. Hindistan cevizi yağının yanı sıra saf Hindistan cevizi olarak iki farklı şekilde tüketicilere sunulan bu yağ ve saç ve cilt sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Saf sızma halinde piyasaya sunulan yağ, en saf doğal ve işlenmemiş hali ile piyasaya sürüldüğü için faydası oldukça fazla olup insan sağlığı açısından olumsuz hiçbir yan etkiye sahip değildir. Ancak günümüzde sıklıkla tüketilen genellikle kullanıcının tercih ettiği ticari formunu işlenmiş olan versiyonuyla hizmetinize sunulan Hindistan cevizi yağı ise bazı yan etkilere sahiptir. Saç ve cilt bakımında tercih edilen Hindistan cevizi yağının faydaları ve mucizevi şifa kaynağı etkilerinden yararlanmanız için en doğru, kaliteli ,sağlık garantisi sunan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Hindistancevizi yağı satın alırken özellikle ürünün saf, işlenmemiş olmasına ve yan etkilerinin hiç olmadığı kadar az olmasına dikkat edilmelidir.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı kullanmak için özel ve meşakkatli bir aşamadan geçmenize gerek yoktur. Ürünü doğrudan yağ kavanozundan alarak yemek tariflerinize ilave edebilir keyifle yemek sunumları yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yoğun ve katı bir dokuya sahip olduğu için özellikle salatada az miktarda kullanılmalıdır. Pişirme işlemlerinde de yaygın olarak kullanıldığı bilinen bu yağın az miktarda kullanılması önerilir. Günümüzde oldukça tercih edilen Hindistan cevizi ürünlerinin raf ömrü ise oldukça uzun sürelidir. Mutfakta sıklıkla tercih edilen toz formlu Hindistan cevizi tatlı ve pasta sunumu ve içeriklerin de kullanılır. Taze kalma süreleri ise ortamın nem, ısı dengesi ve koşullarına göre değişmektedir. Ürünün tazeliğinin yanı sıra bozulup bozulmadığını anında fark edebilirsiniz. Özellikle saçlarınızın ışıltısın artıran ve yıpranmasına önleyerek sağlıklı gelişimine yardım eden Hindistan cevizi yağının düzenli aralıklarla kullanılması uzman tavsiyesidir. Kullanılan bu yağın saça mineral bakımından oldukça zengin bir bileşen desteği sağladığı ve saçı kökten uca derinlemesine besleyerek iyice bir nüfuz ettiği bilinmektedir. Cildinizde yaşayan mikroorganizma ve bakterilerin yanı sıra istenmeyen koku ve yıpranmışlıkları oldukça kısa sürede yok ederek cildinizi canlı ve daha estetik bir hale getirir. Güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde kimyasal içermeyen muhteşem bir doğal deodorant haline getirilerek sıklıkla tercih edilen bir bakım ürünüdür. Faydaları saymakla bitmeyen Hindistan cevizi yağının ayrıca bacak, kol ve dirsekler üzerinde harika bir nemlendirici etkisi vardır. Eklem geliştirici özelliği ve rahatlatıcı bir etkisi bulunan Hindistan cevizi yağı kullanıcıların isteklerine cevap everen oldukça etkili, besleyici ve şifa kaynağı bir üründür.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakım Maskesi

Hindistan cevizi yağı saç bakım maskesi için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 fincan saf Hindistan cevizi yağı
 • Saç bonesi
 • 1 adet kâse
 • Tarak

Uygulanışı:

Hindistan cevizi yağ saç bakım maskesi uygulaması için öncelikle yağın kıvama getirilmesi gerekir. Hindistan cevizi yağının sürülebilir kıvama getirmek için öncelikle bir kaseye bir bardak sıcak su ekleyin maske hazırlama işleme başlayın. Bir fincan Hindistan cevizi yağını bir kasenin içine alarak iyice karıştırın. Hindistan cevizi yağı sıcak suyun da etkisi ile beraber oldukça kısa sürede eriyerek homojen bir kıvama geldikten sonra sürülebilir hale gelecektir. Eriyen Hindistan cevizi yağını saç deriniz başta olmak üzere saçınızın tamamına uygulayın. Uygulama aşamasında saç derinize hassas bir şekilde masaj yapmaya devam edin. Maskenin nemli saça çok daha kolay ve rahat bir şekilde uygulandığını unutmayın. Nemli saç üzerinde oldukça etkili olmasının yanında ıslak saç üzerinde uygulanmamalıdır. Saç maskesi saç kökünü derinlemesine besleyerek oldukça estetik ve bakım seansı garantisi veren bir maskedir.

Hindistan cevizi yağını saçınızın tamamına eşit ve dengeli bir şekilde dağıtarak saçlarınızı uygulama esnasında yavaş bir şekilde taramaya başlayın. İşlem sonrasında saçlarınıza bir saç bonesi takarak en az 35 dakika saçlarınızı bu şekilde dinlenmeye bırakın. İsteğinize göre maskeyi uyguladıktan sonra bir gece uyuyabilirsiniz. Bu işlem sürecinde maskeniz daha kalıcı ve etkili bir şekilde sonuç verecektir. Hindistan cevizi yağı saç üzerinde ne kadar uzun süreli olarak bekletilirse etkisi o kadar kalıcı ve sağlıklı bir kullanım güvenliği sunar. Son adım olarak ise saçınızı saç tipinizle uyumlu bir şampuanla ılık suda hassas bir şekilde yıkayarak iyice temizleyin. Maskeyi saçınızdan çıkarana kadar iyice durulayın ve saçınızdan güzelce arındırın. Saç ve cilt bakımında tercih edilen Hindistan cevizi yağının faydaları bakımından bu maskenin önemi oldukça büyüktür. Hindistan cevizi yağı maskesi uygulamasının saçınız üzerindeki etkisini en kısa zamanda fark ederek saçınızın yumuşak, parlak estetik ve doğal bir görünüme kavuştuğunu hissedebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler