Saç Tiplerine Göre Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Saçınız için en iyi şampuanın hangisi olduğunu hiç düşündünüz mü? Genellikle saçımızı istediğimiz gibi bırakan bir ürüne sahibizdir. Ancak, bu sizin için doğru ürün mü?

Yayınlanma:
Saç Tiplerine Göre Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Her insanın birbirinden farklı bakımlara ihtiyaç duyan, tamamen benzersiz bir organizması vardır. Bu özellikler, DNA'mızdan etkilenen saç tellerimize ve aynı zamanda yaşam tarzımıza kolayca yansır.

Bu nedenle, sahip olduğumuz özelliklere uygun en iyi ürünlerin hangileri olduğunu tam olarak bilmemiz; bunun yanı sıra saç sağlığımızı korumak ve onların güzel, sağlıklı kalmaları için en iyi tedaviyi uygulamak çok önemlidir.

Bunu akılda tutarak, saçınıza bakım yapmak ve son derece güzel hale getirmek için, kullandığınız şampuanı nasıl daha iyi seçeceğinizi bu yazıda bulabileceksiniz.

Saç Tipini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tıpkı cilt tiplerinde olduğu gibi, pek çok faktör her birimizin tamamen benzersiz saçlara sahip olmasını sağlayabilir. Buna rağmen, aynı özellikleri paylaşan insanlar, büyük gruplar halinde sınıflandırılırlar.

İlk belirleyici faktör şüphesiz genetik kodumuzdur. DNA'mızda kodlanan proteinler ve diğer birkaç faktör, saçımızın yapısı (düz, kıvırcık, dalgalı, vb.), tellerin kalınlığı (ince veya kalın olabilir) gibi bir dizi şeyden sorumludur.

Bu noktada saç tiplerinin sınıflandırılması için bazı önemli ayrımlar yapabilmek mümkündür. Çoğu zaman, düz teller yağlı olma eğilimindeyken, kıvırcık ve dalgalı olanlar daha kurudur. Bu farklılık, saç derisi tarafından salınan doğal yağların saçın ucuna ulaşabilme yeteneği sayesinde olur.

Buna rağmen bu kural her zaman geçerli değildir. Yağlı veya kuru saç, aşağıdakiler gibi başka faktörlerden kaynaklanabilir:

- Saç tipine uygun olmayan ürünlerin kullanımı

- Güneşe aşırı maruz kalmak

- Gün boyunca elinizi saçınızın üzerinde gezdirme alışkanlığı

- Cilt tipi

- Beslenme alışkanlığı

- Saçı nadiren ve düzensiz yıkamak

- Saçı sürekli yıkamak

- Yoğun kimyasal kullanmak

- Çok sıcak suda yıkanmak

- Saç maşası, kurutucular ve bukle maşalarının fazla kullanımı

- Bazı ilaç türlerinin kullanılması

-Yetersiz su alımı

- Vitamin eksikliği

Gördüğümüz gibi pek çok farklı etken, saçın gruplar halinde sınıflandırılmasına ve özelliklerinin farklı biçimlerde görülebilmesine neden olabilir.

En Yaygın Saç Türleri ve Bunların Özellikleri Nelerdir?

Önceki başlıkta bahsedildiği gibi, saç tipleri bir takım özelliklere göre belirlenir. Bunlara sırayla değinelim:

Yağlı Saçlar

Yağlı saç, Türkiye'de en yaygın görülen saç türleri arasındadır. Genellikle hafif dalgalı bir görünümdedirler. Çoğu zaman, bu saç tipine sahip kişilerin ciltlerinin de yağlı olduğu görülür. Bu tür saç tellerinin temel özellikleri şunlardır:

- Temiz olduğunda bile kirli bir görünüme sahiptirler

- Her bakım ürünü etki etmeyebilir

- Saç telleri genellikle daha incedirler

- Saçlarda kabarma oluşması olağandır

Bu tip saçlar genellikle genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte çok sıcak banyolar, yetersiz beslenme ve saçları ovalama alışkanlığı da sorunun ortaya çıkmasına ya da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Kuru Saçlar

Kuru saç, çok az hidrasyona sahip olan veya suyu tellere dağıtamayıp saç tellerinde tutma sorunu olan saçlardır. Saç köklerinde bulunan doğal yağların, tellerin ucuna ulaşabilme zorluğundan dolayı genellikle kıvırcık bir görünümdedirler. Bu saçın bazı özellikleri şunlardır:

- Kaba görünüm

- Bukle oluşumu

- Yanlış hizalanmış ve dağınık saç telleri

- Tellerin esnekliği yoktur

- Genellikle kırılgandırlar

Yağlı saç tellerinde olduğu gibi, ilk faktör genetik ve kalıtsal özelliklerdir. Bununla birlikte, hidrasyon eksikliği, ısı aletlerinin yoğun kullanımı ve hatta zararlı kimyasal ürünler saçı kurutmaya neden olabilir.

Karışık Saçlar

Karışık saç telleri, yukarıda bahsedilen her iki saç tipinin de özelliklerini içerir. Yağlılığa veya kuruluğa eğilimli olabilirler. Ancak genel olarak şu özelliklere sahiptirler:

- Kökte yağlılık ve uçlarda kuruluk

- Saçlar kıvrımlı olarak uzar

- Yanlış hizalanmış bir görünümleri vardır

- Saç uçları genellikle kırılgandır

Karışık saçların oluşması birçok faktörden kaynaklı olabilir. Yukarıda bahsedilen tüm faktörler bu saç tipi için geçerli olabilir.

Saç Tipleri İçin En İyi Şampuanlar Hangileridir?

Artık saç tiplerinin özelliklerini bildiğimize göre, her biri için en iyi şampuanın hangisi olduğunu ve bunları nasıl seçeceğimizi öğrenmeye başlayabiliriz:

1. Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı saçlar için kullanılacak şampuan, saç tellerini temizleyen, saflaştıran ve nemlendiren maddeler içermelidir. Amaç, kuruluğu önlemek ve saç derisinin iyi temizlenmesini sağlamaktır.

Bu tür saçlar için en iyi yöntem, saç tellerine zarar vermeyen, doğal ve paraben içermeyen bileşenlere sahip olan ürünleri seçmektir.

2. Kuru Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Kuru saç telleri, adından da anlaşılacağı gibi, hidrasyon gerektirir. Sorun, saç tellerinin genellikle aşırı derecede gözenekli olması ve bu nedenle sağlıklı kalmak için gereken suyu emememelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu durumda seçilecek şampuanın öncelikle nemlendirici özelliği bulunmalıdır. Bu nedenle, yağ bazlı şampuanlar, suyun teller tarafından emilimini kolaylaştıracağı için iyi bir seçim olacaktır.

3. Karışık Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Karışık saçların uçları son derece kurudur. Bunun önüne geçmek için alınması gereken tedbir, saç köklerini temiz ve sulu bırakacak ürünler kullanmaktır. Bu durumda kullanılan şampuanların antioksidan maddeler içermesi ve bu maddeler yardımıyla kafa derisinin detoksifikasyonunu sağlaması tavsiye edilebilir.

Kullanılan bileşenlerin, saç tellerine nüfuz edebilmesi ve aynı zamanda tamamen nemlendirebilmesi için dikkatlice seçilmesi gerekir. Ek olarak, saçın uçlarında saç kremi veya buna benzer bir sonlandırıcı ürünün kullanımı önerilebilir.

Sonuç Olarak

Peki saç tipinize en uygun şampuanı şimdiden seçebileceğinizi düşünüyor musunuz? Saçımızı mükemmel kılan ürün, sadece saç problemlerinizi maskeleyip tedavi etmeye yetmeyebileceğinden dolayı, sizin için her zaman iyi bir sonuç veremeyebilir. Bu nedenle, her zaman sorunun kökenine gerçekten inebilen ve saçınızı çok sağlıklı bırakabilen, tamamen doğal malzemelerle üretilmiş şampuanları kullanmalısınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet