Saç Ekiminin Saç Protezinden Farkı Nedir?

Saç protezi ve saç ekimi nedir? Birbirlerinden farkları nelerdir? Saç kök hücresi nedir ve yapılan işlemde nasıl bir öneme sahiptir?

Saç protezi ve saç ekimi, kelleşme ya da saçta seyrekleşme cilt sorunuyla karşı karşıya kalan hastalar için istenilen işlemlerdir. Bu sorun, kişiyi olduğundan daha yaşlı göstererek özgüven eksikliğine sebep olup rahatsızlık vermektedir. Çözüm önerisi olarak saç protezi ya da saç ekimi yapılabilir. Her ikisinde de herhangi bir cerrahi operasyon yoktur ve işlem sonucunda elde edilen görüntü müşterileri memnun etmektedir.

Saç Protezi Nedir?

Saç protezi işleminde herhangi bir cerrahi müdahale yoktur. Durum böyle olduğunda görünüm, doğal olmayacak kanısına kapılınır ancak bu da yanlış bir yanılgıdır. Çünkü saçın protez olması, yapay görünmesi anlamına gelmez. Saça müdahale edecek kişinin de profesyonelliği doğrultusunda kendi saçınızı aratmayacak görünüme sahip olmanız mümkündür.

Profesyonel uzmanlar tarafından ten renginize, beden boyunuza ve cilt yapınıza uygun olarak %100 doğal ve insan saçı dokusu olan protez saç kişiye uygun renkte, boyda ve yapıda ayarlanır. Amaç saçsız, az ya da seyrek saçlı olan kafa derisi bölgelerinin kapatılması; doğal ve gerçekçi görünüme kavuşturulmasıdır. Özellikle saç ekimi uygulamak istemeyen ya da uzun süreçli kullanım tercih etmeyen müşterilerin genel tercihi saç protezi olmaktadır.

Saç protezi yaptıran insanların genel kaygısı protezin düşeceğidir ancak korkulacak bir durum yoktur. Çünkü protez saç yapımında medikal bantlar ve solüsyon uygulamaları kullanılmaktadır ve bu işlemler, kişiye özel durumlar olmadıkça güvenilirdir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, protez saç uygulamasından oldukça farklıdır. Eğer kafa derinizde güçlü saç kökü mevcut değilse zamanla köklerde zayıflamaya bağlı dökülmeler meydana gelecektir. Saç ekimi tamda bu noktada meydana girer ve kelliğe direnç gösteren vücudunuzun kol, bacak ya da enseye yakın olan baş bölgenizin arka tarafından alınan saç köklerini saçın olmayan bölümlerine taşır. Yani yeni saçlarınız %100 kendi vücudunuzun ürünüdür.

Eğer baştaki açıklık yeterince büyükse saç ekimi işlemi başarılı sonuçlar vermeyebilir. Aynı şekilde çok zayıf saç kökleri olan kişilerde yapılan işlem zamanla güçsüz saç kökü dolayısıyla yeniden dökülmeye maruz kalır, buna şok dökülme denir, ve kişiler saç solüsyon uygulamalarına yönelip saç ekimi işlemiyle başarısız olan bölgelere protez yaptırmayı denerler. Özetle saç ekimi diye bilinen kök hücre takviyesi işlemi sabır ve süreç gerektiren bir işlemdir.

Saç Ekiminin Saç Protezinden Farkları

Saç protezi işleminde kullanılan saç bir başkasının saçından üretilmektedir ancak saç ekimi işleminde kendi saçınız ile kök hücre yöntemi ya da vücudunuzdan alınan kıllar kullanılır.

Protez saç, kısa sürelidir ve tekrar kullanılamaz ancak saç ekiminde kullanılan saçlar olası bir zayıf saç kökü ya da cilt problemi olmadıkça ömürlüktür.

Protez saçın bakımı daha zahmetlidir ve protez saç daha hassastır bu sebeple günlük hayat içerisinde zarar görme ihtimali çok yüksektir ancak saç ekiminin sonucunda saçınız kendi saçınızdan farksız olacağından dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Protez saç belirli bir süre sonra dökülür, zaten kısa ömürlüdür. Ancak saç ekimi ömürlüktür ve olası cilt problemleri (şok dökülme) dışında dökülmeye rastlanmaz.

Protez saç kısa süreli bir yapımdan geçse de sık sık bakımlanma ve tekrarlanma durumundadır ancak saç ekimi uzun süren bir işlem olup tek kullanımlık ve ömürlüktür.

Her iki yöntem de tamı tamına cerrahi bir operasyon sayılmasa da protez işlemi tamamen tıbbi bir operasyon olarak değerlendirmezken saç ekim işlemi tıbbi bir müdahale sayılmaktadır.