Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kafada bulunan her saç telinin bir yaşam süresi bulunur. Bir saç telinin ömrü 5 yıl kadardır. Daha sonra ise saç telleri güçsüzleşip dökülmeye başlar.

Bu durumda saç dökülmesi oldukça normal bir süreçtir. Günlük 150 tel kadar saç dökülmesi normal kabul edilirken daha fazla dökülmesi ve duş sırasında ele daha fazla saç gelmesi durumunda bir sıkıntı olduğu düşünülür. Aynı zamanda duştan sonra ıslak saça dokunulduğunda ele 5 ile 6 adet arası saç teli geliyorsa bu da bir sıkıntı olduğunu gösteren bir durumdur. Saç dökülmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Her sebep için de ayrı bir tedavi şekli uygulanır. Aşırı saç dökülmesi mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Genetik Faktörler

Erkek ve kadınların saç dökülme sebepleri birbirinden farklıdır. Genetik faktör ise toplum erkeklerinin yarısından çoğunun saç dökülme sebebidir. Bu durum ise erkek tip hormona yatkın saç dökülmesi şekli olarak adlandırılır. Erkeklerde çoğunlukla görülen genetik saç dökülmesi kronik bir durumdur. İlerleyen zamanla birlikte kellik durumu oluşmaktadır. Kellik oluşması sonucu saç ektirme işlemine başvurulur. Aynı zamanda erken yaşta bir takım tedaviler uygulanarak kellik oluşumu tarihini ileri çekmek mümkündür. Bu durum sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülmektedir. Kadınların ailelerinde kellik problemi yaşayan kişilerde mutlaka görülen bir sorundur. Erkeklerde genetik yapıya bağlı olarak saç dökülme yaşı 17'dir. Geçen yıllara oranla saç dökülmeleri daha da artmıştır. Bunun temel sebebi ise aşırı stres ve uzun süre aç kalma durumlarından kaynaklıdır. Hormonal pek çok tedavi oldukça işe yaramaktadır.

Deri Problemleri

Saç dökülmesine neden olan bir diğer erken ise çeşitli deri problemleridir. Deriyi tutan hastalıklar saçların beslenmesini engelleyerek güçsüzleşmesine yol açmaktadır. Bunun sonucunda ise saç dökülmeleri görülmektedir. Bu deri problemlerinden birkaçı egzama, sedef hastalığı, mantar hastalığı, çok fazla yağlanan saç derisi ve akne gibi problemlerdir. Deri hastalıkları sebebiyle dökülen saçların tedavisi ancak bu deri hastalığını ortadan kaldırmak ile mümkündür. En kısa zamanda bir uzmana başvurarak kafa derisinde oluşan problemin tedavisini yaptırmak gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kısmi kellik gibi problemlere yol açabilmektedir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Saç dökülmesi nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği de yer almaktadır. Vitamin ve mineral eksikliği iyi bir beslenme düzeyinin olmasına rağmen yeterli olmayabilir. Saç için gerekli olan mineral ve vitamini almak gerekir. Kanda yeterli miktarda vitamin ve mineral bulunmadığı takdirde ciddi saç dökülmeleri mümkündür. Saç için en önemli olan vitaminler B12 ve D vitaminidir. En önemli mineraller ise biotin, çinko, demir ve folik asittir. Bu vitamin ve mineraller eksik olduğu zaman saç telleri beslenemez ve incelerek dökülmeye yüz tutar. Fazla mineral ile de saç dökülmesi mümkündür. Örneğin demir eksikliği bulunmayan bir kişinin demir takviyesi yapılması durumunda saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmesi olan insanların uzmana başvurarak eksikliği bulunduğu durumda takviye edilmesi gerekir.