Saç Detoksu Ne İşe Yarar? Evde Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç Detoksu Ne İşe Yarar? Evde Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Detoks, vücudun temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda farklı alanlara uygulandığında derinlemesine bakım ve sağlıklı görünüm sağlar.

Son zamanlarda saç bakımında kullanılan detoks yöntemi cansız, bakımsız ve kabarık saçların muhteşem şekilde görünmesini sağlar. Sizler de saçlarınızın kolay şekil alması ve hızlı şekilde uzamasını istiyorsanız eğer detoks yapabilirsiniz. Peki saça detoks nasıl yapılır? İşte detaylar!

Uzun süre yüksek ısılı işlemler, sık sık boyamak ya da şampuanların içinde bulunan sülfat nedeniyle saçlar yıpranır, güçsüz ve cansız görünür. Gün içerisinde ya da haftada bir kez yapılan saç bakımları bir süre yeterli gibi görünse de saçlarınız anında eski halini geri alır. Stres, hava kirliliği gibi sebeplerden dolayı oluşan saç toksinlerinin bir an önce yok etmek, canlı, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız saç detoksunu mutlaka uygulamalısınız. Saç derisinden tutun uçlarına kadar etki eden aynı zaman da kolayca uzamasına neden olan saç detoksu, dökülme, kepek veya egzama gibi sorunlarında önüne geçiyor.

Kuaförlerin 100-200 TL arasındaki bir fiyata yaptıkları saç detoks işlemini evinizde yapmaya ne diyorsunuz? Üstelik de tamamen doğal içerikte öneriler ile yapılan bu işlem kesinlikle saça zarar vermemektedir. Uzman kuaförlerin de önerdiği saç detoksu adım adım hazırladığımız yazı da bulabilirsiniz.

  1. SAÇ DERİNİZİ TEMİZLEYİN

Temiz ve kepeksiz bir saç derisi saçlarınızın daha hızlı şekilde uzamasını sağlar. Aynı şekilde bakımlı ve temizli bir görünüme kavuşturur. Bu sebeple saç derinizdeki ölü deriyi ve saç derisine sinen yağları temizlemek için selenyum sülfür, pritiyon çinko ve salisilik asit içeren bir şampuan ile yıkayın. Bu adımı genelde kuaförler kullanır. Sizler de kozmetik marketlerden bu şampuanı bulabilirsiniz!

  1. SAÇ KURUTMA MAKİNASI KULLANMAYINIZ

Saçları yıkadıktan sonra kurutma makinesiyle saçlarınızı kurutmak, saç uçlarınızın kırılmasına ya da cansız görünmesine neden olabilir. Bu yüzden havlunun yardımıyla kurumasını sağlayın. Bu adımı yaparken sabırlı olmaya çalışmalısınız. Çünkü saçlarınıza en büyük zararı kurutma makinesi ya da ısılı işlemlerle veriyor.

  1. ZEYTİNYAĞI İLE MASAJ YAPIN

 

Yıpranan saçlarınıza kısa sürede sağlıklı hala kavuşturmak için zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Has zeytinyağı saça bakım yaparken saçınızı arındırır. 1 çorba kaşığı ile zeytinyağını mikrodalga fırında 10 saniye kadar ısıtın. Daha sonra kuru saçlarınıza masaj yapa yapa uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayınız.

  1. ÇAY AĞACI YAĞI MUCİZESİ

Doğal, antifungal içeren çay ağacı yağını saç derilerindeki kepeklerinizin giderilmesine birebir yardımcı oluyor. Uzman dermatologların önerdiği çay ağacını yağları saç köklerinde bulunan aknelerin yok olmasında büyük rol oynuyor. Bu yüzden 5 damla çay ağacı yağıyla kafa derinize masaj yapın. 5 dakika bekletin. Ilık suyla durulayabilirsiniz.