Saç Bakımında Yapılan 10 Hata

Saç Bakımında Yapılan 10 Hata

Saçlarımız, yüzümüzün çerçevesi gibidir. Daima özel bir ilgi istemektedir. Her zaman güneşe, kire ve havaya maruz kalırlar.

Saçımızın sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için hepimiz bir çaba içindeyiz. Yine de bazı durumlarda istediğimiz sonuca ulaşamadığımızı görebiliriz. Bunun en büyük sebebi saç tellerimizin bakımında bazı yanlışlar yapmamızdır. Bu yanlışlar onların parlaklığını ve gücünü tehlikeye atabilecek boyutta olabilir. Bu yazımızda saç bakımında en sık yapılan 10 hatayı ve bunların nasıl çözülmesi gerektiğini sizler için listeledik.

1. Banyodan Sonra Havluyu Başınızda Islak Tutmayın

En büyük hatalardan birisi, saçımızı kurulamak için başımıza sardığımız havluyu uzun süre orada tutmaktır. Havluyu uzun süre kullanmak saç derisinin tahriş olmasına sebep olabilir. Çünkü sürtünmeden dolayı ısınan ve nemli olan havlu, hem kendi üzerinde hem de saç derisinde mantar oluşmasına veya seboreik dermatit vakalarını tetikleyerek şiddetlenmesine yol açabilir.

Bunun önüne geçmek için en az 2 havlu kullanın.

2. Saç Tellerini Havluyla Ovalayarak Kurulamaya Çalışmayın

Saç tellerimiz özellikle ıslak bir haldeyken çok hassas, kırılgan ve kopma eğilimindedir. Bu yüzden onları havluyla sert bir şekilde ovalamaktan kaçınmalıyız. Sürtünen havlu ıslak saçı kolayca koparabilir. Ayrıca bu alışkanlık tellerin elektriklenmesine de yol açacaktır. Bu sorun tellerin kıvrılmasına ve yapısında zarar yaratarak mat bir görünüme neden olacaktır.

Havlu kullanırken en doğru yol, havluyu kısa süreliğine saça sarıp nemi emmesine izin vermek ve telleri ovalamadan, hafif dokunuşlarla saç üzerinde bekletmektir. Günümüzde bu amaca uygun olarak tasarlanmış ve tellerin kuruma sürecini hızlandırmaya yardımcı olan mikrofiber havlular da piyasada bulunmaktadır. En az iki havlu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Saçın havluyla nasıl kurutulması gerektiğini bilmek, aynı zamanda saç derisinin, kökünün ve uçların bütünsel sağlığını garanti altına alan bir çözümdür.

3. Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Eğer saçınız düz ya da dalgalıysa en doğrusu üç günde bir; yağlı ise iki günde bir yıkamaktır. Saç derisinin temiz kalmasını sağlamak saç tellerinin uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden, enflamatuar sorunlardan kaçınmak için doğru yıkama aralığına uymak önemlidir.

4. Saçınızı Yıkarken Ürün Kalıntısı Bırakmamak İçin Çok İyi Durulayın 

Saçın parlaklığını ve sağlığını korumak için, saçınızı yıkarken kullandığınız şampuan ve saç kremi kalıntılarını iyice çıkarmak çok önemlidir. Kimyasal maddelerle dolu bu ürünlerin saç telleri arasında birikmesi, saçın canlılığını kaybedip matlaşmasına ve  mantarların oluşmasına davetiye çıkartır.

Bu sebepten dolayı, durulama sırasında dikkatli olunmalı, parmaklar saç tellerinin arasında boydan boya dolaştırılmalı ve iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.

5. Saçınızı Sürekli Üstte Toplamayın 

Saçınızı sürekli olarak başınızın üzerinde toplamak saç derinizin nefes almasını engeller. Bu durum iltihaplanma veya mantar oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca tellerin yanlış bağlanması kırılma ve kopmalara da yol açabilir.

Çekiş alopesi sebebiyle saç dökülmesi de söz konusu olabilir. Bu sorun saçlarınızı aynı şekilde uzun süre tutmaktan kaynaklanır. Örneğin saçlarını sürekli olarak at kuyruğu yapıp arkada toplayan kişilerde folikül çevresinde iltihaplanma oluşabilir ve bu da şiddetli bir 'alopesi areata' sorununa yol açabilir.

Bu nedenle, saçınızı toplarken tellerin kırılmasını önleyen yuvarlak uçlu tel tokalar ya da özel tutturucular kullanmalısınız. Saçlarınızı kuru haldeyken toplamak zorundaysanız daima saç derisinin nefes alabilmesi için yüksek topuzlar örmeyin. Saçınızı şekillendirmek için olabildiğince az miktarda ürün kullanın ve bu ürün kalıntısını gün sonunda muhakkak yıkayıp temizleyin.

6. Saçınızı Sert Taramaktan Kaçının 

Saçınızı sert bir şekilde taramak elektriklenme etkisi yaratarak kuruluğu ve kırılgan uçların oluşmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca saç derisini zayıflatarak dökülmelere sebep olabilir. Yapmanız gereken, daima yuvarlak uçlu taraklar kullanmak ve saçınızı tararken başta hindistancevizi yağı olmak üzere, saç sağlığınızı güçlendirecek bitki yağlarını tellere damlattıktan sonra taramaya başlamaktır.

7. Tarama Kremi / Bitki Yağı Kullanmadan Örgü Çözmeyin 

Saçınızda oluşturduğunuz topuz veya örgüleri daha kolay çözebilmek için tarama kremi ya da bitki yağlarından destek almalısınız. Böyle bir ürün kullanmadan düğüm çözmeye çalışmak saç tellerinin kırılmasına, uçların incelip kurumasına ve doğrudan saç dökülmesine yol açar.

Kullanacağınız ürünün miktarı, saç tellerinin hacmine ve görünümüne göre belirlenmelidir. Kuru ve hacimli saçlar için bu miktar biraz daha artırılabilir.

8. Fırça ve Taraklarınızı Düzenli Olarak Temizleyin 

Fırça ve tarakların temiz kalmasını sağlamak, bu araçlardan saç derinize bulaşma riski olan bakteri ve mantarların sebep olacağı hasarları ortadan kaldırır. İdeal olan, saç fırçalarını 15 günde bir temizleyip sterilize etmektir.

Fırçalarınızı yıkamak için öncelikle her birini kullanılan materyallere göre ayırın: Plastik, ahşap, metal vs.

Yuvarlak, ahşap fırçalar ve taraklar için, az miktarda nötr şampuanı ılık bir suya dökün. Fırçanızı bu suyun içinde en az 10 dakika kadar bekletin. Fırça arasındaki teller kolayca ayrılacaktır. Bu işlemden sonra fırçanızı bir havlunun arasına koyup kurumasını bekleyin.

Plastik fırça ve tarakların içi genellikle boştur. Eğer bunları suda yıkarsanız içlerinde su veya kir birikir. Bu da durumu daha çok kötüleştirir. Bu fırça ve tarakları en ideal olarak başka bir sert rulo fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.

9. Saça Hasar Veren Şeyler Kullanmayın 

Boya, saç kurutma makinesinin veya şekillendirici maşanın yüksek ısısı, günlük kullanımda çeşitli hasarlara sebep olur. Saça şekil vermek veya düzleştirmek için ısı veren araçlar saçtaki keratini yok eder. Keratin ise saça esneklik ve direnç veren maddedir.

Bu tür ısıtıcı ürünler kullanacaksanız derecesini düşük tutun. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, tellerin göreceği hasar o denli büyük olur. Bunun yanı sıra nemlendirici ve yeniden yapılandırma maskeleri kullanarak ek bir tedbir alabilirsiniz.

10. Saçınızı Gece Yatmadan Önce Yıkamayın 

Saçlarımızı gece yıkayıp uyumamalıyız. Eğer gece yıkamak istiyorsak yıkama ve uyku için yatağa girme arasında en az 3 saat geçmesini beklemeliyiz. Bu sayede saçlarımıza nefes alma imkanı vermiş oluruz. Örneğin, saat 23:00'da uyumak istiyorsanız, saat 20:00'a kadar saçınızı yıkamalısınız. Nemli saçla yatağa girmek saç foliküllerinin tıkanmasına sebep olur. Bu da saç derisinde mantar ve bakteri oluşumunu tetikleyebilir.