Saç Bakımı Önerileri

Kadınlar için en önemli aksesuar saçları olmaktadır. Bir kadının bütün ruh halini saçları yansıtabilir ve ruh hali saçlarından okunabilmektedir. Örneğin saçlarımızın kötü göründüğü bir gün evden dışarıya çıkmak bile istemeyiz.

Moralimizin bozuk olduğu günlerde ve özellikle depresyonda iken saçlarımızı kestirmek isteriz. Bu nedenle saç bakımı bizler için oldukça önemli olmaktadır. Saçlarımız uzun ve gür olsa bile parlak görünmesini ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmasını isteriz. Bu nedenle yüzlerce lirayı çeşitli markaların saç bakım ürünlerine ayırırız. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel pandemi sürecinde kuaför ve benzeri işletmelerin kapalı olması biz kadınlar için oldukça kötü olmuştur. Bunun nedeni saç boyası, kestirmesi ve bakımı gibi işlemleri kuaförde ve güzellik salonlarında yaptıran kadınların bu bakımdan mahrum kaalmış olmasıdır. Durum böyle olunca pek çok kadın internet üzerinden saçlarına bakım önerilerini araştırmakta ve özellikle doğal bakım yollarını tercih etmektedir.

Peki, doğal yöntemler ile saçlarımıza nasıl bakım yapabiliriz?

Saçlarımıza bakım yapmadan önce saçlarımızın sağlığı için bilmemiz gereken bir takım öneriler vardır. Öncelikle saçlarınızı atkuyruğu gibi sıkı sıkı toplamadan önce bir kez daha düşünmek gerekmektedir. Sıkı sıkı toplanan saç daha çabuk kırılır ve bu şekilde toplamak saçlarınızın güçsüzleşmesine sebep olacaktır. Güçsüzleşen saçlar daha yavaş uzamaya başlayacak ve dökülmeye daha yatkın olacaktır. Bir başka öneri saçları tararken oldukça dikkat etmektir. Saçlarınızı tararken özellikle de duş sonrası ıslak saçları tararken oldukça yumuşak davranmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Islak saçlar kırılmaya ya da zarar görmeye daha açık olacaktır. Tarağı saç derisine çok bastırmamak gerekmektedir. Tarağın saç derisine sert bir teması saç köklerinize ve saç derisine zarar verecek ve saç dökülmesine olanak sağlayacaktır. Buna karşın yumuşak bir şekile saç taramak saç diplerine masaj yapmasından dolayı saç derisindeki kan akışını arttıracak ve saç uzamasına yardımcı olacaktır. Bir başka öneri kullanılan havlu ile ilgili olmaktadır. Özellikle ıslak saçlar daha kırılgan olduğu için duş sonrası sert havlular kullanmamaya özen göstermek gerekmektedir. Ne kadar yumuşak havlu kullanılırsanız saçlarınız o kadar az zarar görecektir. Bunun dışında özellikle içinde bulunduğumuz karantina günlerinde evden çıkamadığımız günlerde saçlara ısı ve işlem yapmaktan oldukça kaçınılmalıdır. Saçları sık sık boyamak ve düzleştirmek ya da aynı şekilde maşa yapmak saçlara zarar verecektir.

Günlük hayatta uygulanacak bu öneriler dışında saçlara doğal bakım ürünleri de kullanılabilmektedir. Özellikle saç bakımında doğallıktan yana olan kişiler bu önerileri dikkatle okumalı ve not almayı unutmamalıdır. Saçlar için en önemli bakım maddeleri bakım yağları olmaktadır. Bu yağlardan en önemlisi kuşkusuz zeytinyağı olmaktadır. Zeytinyağı içinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde saçları besleyecek ve parlaklık kazandıracaktır. Zeytinyağı tek başına uygulanabileceği gibi çeşitli doğal yağlar ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Bu yağlardan en önemlisi de badem yağı olmaktadır. Badem yağı saç köklerini besler ve yeni saç oluşumuna yardımcı olacaktır. Bu nedenle seyrek saçlı kişilerin badem yağı kullanması önerilmektedir. Badem yağı ayrıca kaş ve kirpiklere de uygulanmakta ve kaş ve kirpiklerin uzamasına yardımcı olacaktır. Badem yağına ek olarak argan yağı ve hint yağı saç uzamasına yardımcı olur ve saçlarınızın parlak görünmesine yarıdmcı olur. Bu yağlara ek olara çay otu yağı, jojoba yağı, lavanta yağı ve papatya yağı ayrıca saç bakımında kullanılan bitkisel yağlar olmaktadır.

Bu bitkisel yağlara ek olarak aloe vera bitkisi saç bakımında oldukça kullanılan bir bitki olmaktadır. Aloe vera içinde bulunan vitamin ve minaraller ile saç köklerini besler ve saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır. Aloe vera’nın en önemli etkilerinden biri de saç dökülmesini durdurmasıdır. Buna ek olarak saçların daha yumuşak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Aloe vera’nın dışında yumurta akı ve balın saç bakımında kullanıldığı bilinmektedir. Yumurta akı ve bal birlikte kullanılabilir ve saçların uzamasına yardımcı olacak bir kür olarak kullanılabilmektedir. Tüm bu öneriler saçlarınızın bakımı için kesinlikle faydalı öneriler olmak ile birlikte mutlaka belirli bir süre düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanım sonrası gözle görülür bir sonuç elde edeceksiniz.