Saç Bakımı Nedir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İnsan vücudunun büyük bölümü kıllarla kaplıdır. Kıllar görünümün yanında vücudun ısı dengesini de korur. Hamileliğin 2. ayından itibaren üst dudak, kaş ve yanakta ilk kıl taneleri oluşmaya başlar.

27 Ekim 2021 23:51 Kadın Kişisel Bakım
Saç Bakımı Nedir?  Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bu kıl taneleri hücre kümeleri şeklindedir. 4. aydan itibaren tüm vücut yüzeylerine yayılıp artarlar. Bir erişkin insanda ortalama olarak 5.6 milyon civarında kıl bulunur. Bazı insanlarda kılların normalden fazla olması durumu görülür. Bu duruma Hirsitismus denir. Bazı insanlarda ise kılların doğuştan yokluğu görülür. Bu duruma da Atrichie denir. Tamamen saçla kaplı bir kafada ortalama 100.000 adet saç vardır. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu süre sonunda saçlar dökülür ve saç kökünden yeni saçlar çıkmaya başlar .

5d78c33245d2a023a0d332b2.jpg

Saç vücudumuzdaki diğer kıllara göre daha hızlı uzar. Saçın büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm arasındadır. Ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03-0,04 mm dir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Ancak bu sebepten dolayı 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir.

Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir.İnsan saçı keratin denen özel bir proteinden oluşur. Keratin tırnakta da bulunan dayanıklı bir maddedir. Keratin sadece bazı ökaryotik hücrelerde bulunan lifli, yapısal bir protein ailesinin genel adıdır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar ve suda çözünmezler. Memeliler, kuşlar, sürüngenler ve amfibilerde bulunur. Saçlar, epidermis denen derinin en dış tabakasının içinden çıkar. Folikül, saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Saçın içinde bulunduğu gözenekli yapı yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır.

Saçın rengi genetik faktörlerin etkisi altındadır. Saçın beyazlaşması da yine genetik faktörlerin etkisiyle oluşabilir. Saça rengini veren pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük, maviler en büyük hacme sahiptirler. Mavi pigmentler en dışta, kırmızı ortada ve sarı en içte yer alır. Bu nedenle kimyasal yollarla saç rengi açılırken saç önce mavi rengini yitirerek kızıllaşır, son olarak da sarı hale gelir. Vücutta doğuştan pigmentlerin yokluğu durumu da meydana gelebilir. Bu durumda albino denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Albino olan insanlarda tüm kıllar renksiz olur.

5dd51d5766a97ceef9b927c6.jpg

Saçların beyazlaması saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalması ile olur. Saç renkleri tanımlanırken, mavi ağırlıklı renkler "kül veya soğuk tonlar", kızıl ağırlıklı renkler "altın veya sıcak tonlar" olarak adlandırılır. Saç rengi tanımlanırken harf ve rakamlardan oluşmuş kodlar kullanılır. Genellikle 1 numara "siyah", 10 numara "açık sarı" saçları tanımlamak için kullanılır. Harfler ise genellikle rengin türünü (sıcak, soğuk, leylak vs.) belirtmek için kullanılır. Saçların dökülmesine, doğrudan mikrobik hastalıklar sebep olabilir. Saç dökülmesine vitaminsizlik, açlık, şeker hastalığı, akut,hormon bozukluğu ve ya bünyedeki herhangi bir rahatsızlık da sebep olabilir. Bazı saç hastalıkları şunlardır; Kellik, saçkıran, kepek, dazlaklık...

Saç birçok nedene bağlı olarak dökülür. Dökülmeninin nedenini öğrenmek önemlidir. Öncelikle dökülmenin nedeni tespit edilmelidir. Daha sonra tedavisinin ne olduğu öğrenilmeli ve gerekli işlemler yapılmalıdır. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık olarak görülür. Erkek tipi saç dökülmesi, alnın iki yanında ve tepede olabileceği gibi tamamen bütün başı da kapsayabilir.

Androgenetik Alopesi erkeklerde en sık görülen saç dökülme nedenidir. Androgenetik alopesi; erkeklik hormonu olan androgenler tarafından etkilenen, genetik olarak yatkın olan kişilerde genellikle ergenlik sonrası dönemde 20li 30lu yaşlarda ortaya çıkan ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonrada tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Tüm kafayı kaplayabileceği gibi, büyük sıklıkla şakaklar ve ense bölgesini tutmaz. Bir hastalık olarak kabul edilmez.Ergenlik dönemi sonrası erkeklerin yaklaşık yarısı androgenetik alopesi ile karşılaşabilir.

28-001.jpg

Kadınlarda da Androgenetik Alopesi oluşabilir ancak oluşma şekli farklıdır. Kadınlarda ise dökülme daha çok, saçların seyrekleşmesi şeklinde kendini gösterir. Bir tedaviye geçilmeden önce, saç dökülmesinin tipinin bir uzman hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Androgenetik alopeside üç etken baş rol oynar:

Yaşlanma

Saç bir organizma parçasıdır ve yaşlandıkça dayanıklılığı azalır.

Hormonlar:

Kelleşme ile erkeklik hormonu arasında bir ilişki vardır. Hem erkekler hem de kadınlar androjen hormonu taşırlar.

Herkeste bu hormonlar olduğuna göre herkesin saçının dökülmeme nedeninde genetik faktörler ve taşıyıcılıkta etkili demektir.

Sıklık

Ergenlik dönemi sonrası erkeklerin %94.96sında alın bölgesindeki saç çizgisinde gerileme olduğu, yaklaşık %50'sinde de alın ve tepe bölgesinde dökülme olduğu belirtilmiştir. Erkeklerin %30'u 25 yaşında, %40'ı 40 yaşında, %50'si 50 yaşında Androgenetik Alopesi belirtisi gösterir.

Kadınların %20-30 kadarında da Androgenetik Alopesi görülür.

Olağan saç dökülmesi

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle bağlı olarak dökülür. Bunun yerine yeni saç çıkar. Günde ortalama 100 veya bazen 200 adet saç dökülür.

Stres nedenli saç dökülmesi

Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arasında çok net bir ilişki vardır. Kendiliğinden oluşmuş bir deri problemi kişide psikolojik bozukluklara ve özgüven eksikliğine neden olur.

13013261-640x380.jpg

Kellik

Kellik irsî bir neden olabilir. Kemoterapi görmek veya diğer bazı kanser ilaçlarını kullanmak da saçların dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmelerini önlemek için kullanılan kozmetiklere dikkat edilmesi gerekir. Saç temizliği için doğal zeytinyağlı, badem yağlı, defne yağlı şampuan ve sabunları kullanmak; saç hastalıkları, kepek, saç dökülmelerinin önlenmesini yardımcı olur. Kimyasal şampuanlar yerine doğal içerikli şampuanlar kullanmak saçlarınızı besler.Saç dökülmesi tedavisinde öncelikle doğru bir tanı konulmalıdır.

Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini ve dökülme tipini öğrenmek gerekir. Dermatoloji uzmanı muayenesi ile dökülmeye yol açan faktörler belirlenerek uygun tedavi planlanmalıdır. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Özellikle proteinden zengin bir beslenme düzenine geçilmeleri çok önemlidir. Dökülme, vitamin eksiklikleri nedeniyle oluştuysa mutlaka eksik vitamin yerine konulmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için pek çok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir. İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır. İlaç tedavisinin başın ön ve üst bölgelerindeki tam saç kayıplarında etkisi yok veya çok azdır. Tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölür ve yeni bir saç üretemez. Bu evrede yeni saç çıkarma konusunda hiçbir ilaç faydalı olmaz.

1616349394068.jpeg

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Yaklaşık olarak 1 cm aralıklarla enjekte işlemi sağlanmaktadır. Daha sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır. Hem erkeklere hem de kadınlara rahatlıkla uygulanabilen saç mezoterapisi 5 gün ara ile ortama 5-10 seans olarak yapılmalıdır. Uygulama sırasında herhangi bir acı, ağrı hissedilmemektedir. Saç mezoterapisi her yıl bir kür şeklinde uygulanabilir. Bazen aylık destek takviye şeklinde de devam edilebilir. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulmakta ve yeni daha güçlü saçların çıkması sağlanmaktadır. Saç mezoterapisinin ilk seansından itibaren farklılık hissedilebilmekte, saçlar eski canlı ve parlak görünümüne kavuşabilmektedir.

PRP Saç Tedavisi

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin en etkin sonuçlar aldığı yöntem olan PRP işlemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Burada fibroblast denilen ve kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde çok etkilidir. Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.

Saç Ekimi

Saç ekimi özellikle erkek tipi saç dökülmesi olan kişilere uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın bireylerde erkeklik hormonunun etkisi ile gelişir. Saç folikülü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölür. Böylece saç, önce incelir, ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Bu durumdaki hastalarda saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

Saç dökülmesi ileri yaşlarda görünse de, stres ve bazı hastalıklar nedeniyle çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda saç dökülmesi genellikle halk arasında ‘’saç kıran’’ ismiyle bilinen nedenden dolayı oluşur. Hem kız hem de erkek çocuklarda görülebilen bu rahatsızlık, ergenlik boyunca da devam edebilir. Bu tip dökülmeler 1-2 santim çapında dairesel dökülmeler olarak kendini gösterir. Tedavide geç kalınırsa çocuğun başındaki tüm saçlar hatta kaç ve kirpikler bile dökülebilir. Ailesinde saç dökülmesi görülen çocuklarda kalıtsal saç dökülmesi de görülebilir. Kız çocuklarında sıklıkla görülen; saçları sıkıca toplama, sıkıca örgü yapmak, sertçe taramak da saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir.

adsiz-tasarim.jpg

Bunların yanı sıra “saç koparma” hastalığı da çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Saç koparma hastalığı olan çocuk, saç ve kaşlarını çekiştirerek koparabilir. Pikolojik bir rahatsızlık olan saç koparma, uzman yardımlarıyla giderilebilmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi çeşitli vitamin eksiklikleri, hormonal düzensizliklerle birlikte bazı hastalıklar da çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle düzenli kontroller yaptırılmalı ve saç dökülmesine neden olan eksiklikler giderilip, hastalıklar tedavi ettirilmeli.

Sağlıklı Saçlar İçin Bunlara Özen Gösterin

Saç dökülmelerini önlemek, saçların sağlıklı uzaması ve canlı görünmesini sağlamak için rutin alışkanlıklarda bazı düzenlemeler yapmak gerekir.

Bunlar şöyle sıralanabilir:

-Bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durmalısınız.

-Eğer diyet yapmak istiyorsanız bunu doktor kontrolünde yapmalısınız. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınmalısınız.

Protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Düzenli beslenme alışkanlığını yaşam tarzınız haline getirmelisiniz.

-Uyku saatlerinize dikkat etmelisiniz.Saç dökülmesini önlemek için düzenli uyku çok önemlidir.

-Stresten uzak durmalısınız.

-Vitamin eksikliğini yerine koymalısınız.

-Çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinleri tüketmelisiniz.

-Sigara ve alkol kullanımını alışkanlık haline getirmemelisiniz.Mümkünse ikisinden de uzak durmalısınız.

-Antioksidan yiyeceklere (sebze meyve gibi) sofranızda yer vermelisiniz.

-Fast food tarzı beslenme alışkanlıklarından uzak durmalısınız.

-Uzman kontrolü dışında saç sağlığınız için önerilen ilaçları kullanmamalısınız.

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilmektedir.

Eğer aşırı miktarda saç kaybı, saçlarda gözle görülen incelme oluşursa en kısa zamanda uzman bir dermatoloğa başvurmalısınız.

dalgali-sac-scaled.jpg

En İyi 10 Saç Dökülmesine Karşı Şampuan:

-Vichy Dercos Energising Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Saç dökülmesine, ister hormonsal ya da mevsimsel, ister kalıtsal hangi sebeplere bağlı olursa olsun geç kalınmadan bakım uygulanması gerekir. Saç kaybını yavaşlatmaya yardımcı Vichy-Dercos serisi de saç kaybına karşı ürünler sunar ve saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. İçerisindeki Aminexil ve PP/B5*/B6 vitaminleri sayesinde daha güçlü ve daha canlı görünen saçlar için saç dökülmesine karşı şampuandır. Aminexil saç dökülmesine karşı saç köklerinin erken zayıflamasını engellemeye yardımcı olurken içeriğindeki diğer vitaminler saçın beslenmesine destek olur. Günlük kullanıma uygun olan Vichy Dercos Energising Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı ile beraber aynı zaman da Vichy Dercos Energisant Dökülme Karşıtı Saç Kremini ve Vichy Dercos Densi Solution Saç Bakım Serumu kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Ducray Anaphase + Plus Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Saç dökülmesine karşı bakım ürünlerinin tamamlayıcısı olup içeriğindeki vitamin kompleksi ile saçın ihtiyacı olan ana besinleri sağlayarak saçın güçlenmesine ve hacim kazanmasına yardımcı olur. Aynı zaman da yıpranmış görünen saçların bakımına destek sağlar. Ducray Anaphase saç dökülmesine karşı şampuan ile saçımızı yıkadıktan sonra, saç dökülmesine karşı tamamlayıcı Anaphase+ Saç Bakım Kremi ile saçlarımıza canlılık kazandırıp, Ducray Creastim Losyon ile saçların büyümesini hızlandırmaya yardımcı olup bakımımızı tamamlayabiliriz.

Babe Energising Canlandırıcı Şampuan

Haydi saçlarımızı canlandırma zamanı! Saç dökülmesine karşı saçlarımızı canlandırmaya yardımcı ve güçlendirmeyi hedefleyen şampuan aynı zaman da saçlara hacim kazandırır. Yıpranmış görünen, ince, kırılgan ve hassas saç yapılarının güçlenmesine ve canlılık kazanmasına yardımcı olur. Haftada 2 ya da 3 kez kullanılması tavsiye edilmektedir.

kjovhixrsnvc0unj.jpeg

Phyto Phytocyane Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Kadın tipi saç dökülmelerinde tavsiye edilen ve tüm saç tipleri için uygun olan Phyto Phytocyane Saç Dökülmesine Karşı Şampuan saçın hacim kazanmasına ve beslenmesine destek olur. İçeriğinde bulunan gingko biloba ve vitamin B6 sayesinde saçı besleyip dayanıklılığının artmasına yardımcı olurken içerdiği üzüm prosiyanidinleri sayesinde serbest radikallere karşı saçların korunmasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı zaman da Phyto Phytocyane Saç Dökülmesine Karşı Şampuan ile beraber, saça enerji ve canlılık veren PHYTO NOVATHRIX saç losyonu kullanarak saç bakımınıza destek sağlayabilirsiniz.

Hair 360 Intensive Saç Dökülmesine Karşı Şampuan İçeriğinde ki güçlü kombinasyonu ile oluşturulan formüller sayesinde saç tellerinin güçlenmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda saça güçlü bir görünüm kazandırmaya katkı destek sağlar. Sürekli ve düzenli kullanımda saç sıklığını arttırmaya ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Sodium Lauroyl Sarcosinate sayesinde saçı yumuşak bir şekilde temizlemesini sağlar. Aynı zamanda Hair 360 Intensive Saç Dökülmesine Karşı Şampuanın besleyici özelliği sayesinde saçlarınızı kolayca tarayabilir, sağlıklı, canlı ve parlak görünümüne destek olabilirsiniz. Size uygun Hair 360 saç spreyi ile birlikte kullanım sağlayabilir bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bioxcin Forte Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı

Bioxcin Forte Şampuan, yoğun saç dökülmesine karşı bitkisel şampuan olup yoğunlaştırılmış formülü sayesinde saç dökülmesini engellemeye yardımcı olurken aynı zaman da saçları güçlendirmeyi hedefler. İçeriğinde bulunan yoğunlaştırılmış vitaminler ve mineraller sayesinde saç ve saçlı deriyi besleyip saçların güçlenmesine destek olur. İçeriğinde bulunan Procyanidin ise saçları besleyip daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda ileri seviye yoğun saç dökülmeleri için yoğun formül içeriği ile Bioxcin Forte Serum kullanabilir saç tellerinizin kalınlaşmasına ve saçlarınızın hacim kazanmasına destek sağlayabilirsiniz.

Cystiphane Biorga Saç Dökülmesine Karşı Şampuan

Cystiphane Biorga Saç Dökülmesine Karşı Şampuan saç dökülmesiyle mücadeleye yardımcı olarak saç telinin dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. İçeriğinde bulunan Çinko pirition ile saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olurken aynı zamanda Sistin öncüsü ve B6 vitamini sayesinde saç kökünü dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Ya hyalüronik asit etkisi! İçeriğinde bulunan Hyalüronik asit etkisi ile saç kuruluğunu önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda Cystiphane Biorga Saç Dökülmesine Karşı losyon ve gıda takviyelerini de kullanarak saçınızı dış etkenlere karşı koruyarak dökülmesini yavaşlatıp saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

sac-bakimi-maskeleri.jpg

Revox Saç Dökülmesine Karşı At Kuyruğu Şampuanı

Revox Saç Dökülmesine Karşı At Kuyruğu Şampuanı saç köklerine yeterli oksijen besinlerin ulaşmasına engel olan etkenleri bitkisel olan HORSE TAIL COMPLEX ile uzaklaştırmaya yardımcı olur. Saç ve saç derisinin ihtiyacı olan bakımı sağlarken içeriğinde bulunan, organik bezelyeden kazanılan bir aktif olan Pisum Sativum Sprout Extract sayesinde, saçların beslenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki Vitis Vinifera Seat Extract’ın muhteviyatında bulunan İsviçre’nin meşhur Pinot Noir Üzümünden kazanılmış aktif sayesinde dış etkenlerin vermiş olduğu zararlara karşı saçları korumaya destek sağlar.

Zigavus Forte Ultra Clinical Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı

Zigavus Forte Ultra Clinical Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı günlük kullanıma uygun olup içeriğinde paraben ve parafin bulunmamaktadır.

Saç dökülmesine karşı yoğunlaştırılmış bitkisel şampuan olan Zigavus Forte GINSENG, SAWPALMETTO, KERATIN, BLACK GARLIC VE PRIBIOTIC İLE zenginleştirilmiş olup saç köklerini besleyerek saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğinde yapay renklendirici, paraben ve parafin bulunmayan Zigavus Forte yoğun terapi serumu ve Zigavus Forte Biotin gıda takviyesi ürünleri ile saç dökülmesi bakımınıza destek sağlayabilir saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

sari-sac-bakimi-1.jpg

Prozinc Plus Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan

Prozinc Plus Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan, Paraben ve SLS içermeyen özelliği ile içeriğindeki Trico Kompleks & Saw Palmetto karışımı sayesinde saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğindeki biotin ile saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler. Saç derisinin sebum kontrolünün sağlanmasına yardımcı olurken saç tellerinin beslenmesine destek sağlar. Günlük kullanıma uygun olup tüm saç tipleri için uygundur.

Prozinc Plus Şampuanı daha etkin bir sonuç için Prozinc Plus Losyon ile destekleyebilirsiniz.

Bu şampuanlar dışında şöyle bir ipucu da verebiliriz;

Çam Terebentin Yağının Şampuan ile Kullanımı Saç şampuanınıza 20-25 damla kadar çam terebentin yağı damlatıp iyice karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Çam terebentin yağı kullanımında en kolay yöntem saç şampuanı ile uygulanandır. Günlük kullandığınız (doğal ve kimyasal içermeyen) 200 ml’lik şampuanınız içine karıştırın. Her saç tipi için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca her yıkamada saçınıza uygulamanızda hiçbir yan etkisi yoktur. Çam terebentin faydaları gözlemlendiği ve uygulayan herkes tarafından onaylandıkça hazır çam terebentin şampuanı da piyasada hazır satılır hale geldi. Temiz ve doğal içerikli, güvendiğiniz markalardan da satın alarak çam terebentin şampuanı kullanabilirsiniz.

Not: Çam terebentin yağı yakıcı bir yağ olduğu için göze temas etmemesi önerilmektedir.

Badem Yağı ve Çam Terebentin Karışımı

Boş ve temiz bir şişeye eşit miktarda badem yağı ve çam terebentin yağını ekleyip iyice karıştırdıktan sonra saçlarınızın tüm bölgelerine yedirerek sürün. Karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sonrasında havlu ya da streç ile tüm saçınızı sarın. Havluyu önceden ısıtırsanız daha etkili sonuç alırsınız. Bu karışımı saçınızda 2.5 saat kadar beklettikten sonra ılık bir su ile saçlarınızdan durulayın. Badem ve çam terebentin yağı karışımını ayda iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı & Badem Yağı & Fındık Yağı & Ceviz Yağı Karışımı

Yine aynı şekilde; çam terebentin yağı, badem yağı, fındık yağı ve ceviz yağını eşit miktarda boş bir şişeye doldurup saçınızın her bir bölgesine yedirecek şekilde uygulayın. İki saat kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Çam terebentin yağı ile ilgili önemli bir bilgi: Çam terebentin direk cilde uygulandığında tahriş ve yanma gibi problemlere neden olabilir. Bu sebeple mutlaka şampuan ya da diğer bakım yağları ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Ama şampuanlama esnasında da gözlerinizi kapalı tutmanızda fayda var.

shutterstock-1064433464-16-9-1560919731-880x495-16-9-1570168362.jpg

Çam terebentin nedir?

Terebentin aslında çam ağacının reçinesidir. Ağaçtan ayırma yöntemi ile elde edilen çam terebentin içeriğinde kokofan; piren ve reçine asidi bulunan, yağ/esanstır. Renksiz bir yapısı, yakıcı ama hoş bir kokuya sahiptir. Çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki fark ise; çam terebentin yağının çam ağacı gövdesinden süzülen baldan elde edilmesi; esansının ise; çam ağacının dikenlerinden elde ediliyor olmasıdır. Görüldüğü gibi ortak noktaları çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır.

Çam terebentin yağı ne işe yarar?

Genellikle hızlı saç uzatma yöntemi olarak bilinse ve uygulansa da hızlı saç uzatma dışında; saçlara ve sağlığa pek çok faydası bulunur. Saç problemleri dışında birçok sağlık sorununa da iyi geldiği gözlenmiştir.

Ancak biz bu yazımızda saç için çam terebentin yağı faydaları konusunda tavsiyeleri ele alacağız. Saç dökülmesi, kepek gibi saç sorunlarına da fayda sağlar. Onlara geçmeden önce küçük bir not düşelim; eğer ki çok büyük bir saç sorununuz yani doktor müdahalesi gerektiren bir saç probleminiz yoksa çam terebentin yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz; herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Çam terebentin direk günlük kullandığınız şampuanınızın içine katılarak ya da farklı bakım yağları ile karıştırılarak kür olarak uygulanabilir.

Aktarlardan kolayca elde edilebilecek olan çam terebentin yağı fiyatları farklı markalarda 6 ile 12 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Çam terebentin yağı faydaları saç dışında vücut sağlımız için de çoktur. Stresi ve yorgunluğu önlediği, enerji verdiği, konsantrasyon eksikliğinde kullanıldığı, romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Saçlar Üzerinde Çam Terebentin Yağının Faydaları

Çam terebentin en güçlü faydası saçlar üzerindedir. Düzenli ve doğru kullanımında güçlü ve parlak, sağlıklı görünen saçlara kavuşursunuz. Saç köklerini ciddi anlamda onaran ve besleyen çam terebentin yağı saç dökülme sorunu içinde oldukça faydalı bir yağdır. Çam terebentin yağı faydaları içinde en önemlisi kılcal damarları uyarıp saç köklerinizi beslerken, saçlarınızın hızlı uzamalarına da yardımcı olur. Saçlarınızın yavaş uzamasından şikâyetçiyseniz bu yağ ile hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Çam terebentin yağının saç üzerinde en etkili olduğu bölge saç dipleridir. Kepek sorunları ve deri problemlerinden düzenli bir kullanım ile kurtulmanızı sağlar. Birçok işlem görmüş; ısıya maruz kalmış ya da boya uygulanmış saçlarda en çok görünen sorun koparak dökülmeleridir. Çam terebentin yağı güçlü onarıcı etkisiyle bu tür sorunların oluşmasına engel olurken, koparak dökülmeleri büyük ölçüde engellemektedir.

yaz-aylarinda-sac-bakimi.jpg

Saçlara bakım yaparak canlı ve parlak görünmesini sağlamak da çam terebentin yağı faydaları arasında sayılabilir.

Çam Terebentin Yağı ile ilgili Az Bilinen Bir Gerçek

Hepinizin bildiği gibi şampuanlar içerisinde pek çok kimyasal madde bulunur. Bu kimyasal maddeler; saça zarar verirken; doğal yapısını büyük ölçüde bozarak sağlıksız görünmelerine sebep olurlar.Çam terebentin yağı da; şampuanla kullanıldığında şampuanın kimyasal etkilerini yok ediyor. Yani yalnızca şampuan kullanarak saçınıza verdiğiniz zararı en aza indiriyor. Hiçbir saç sorununuz yoksa bile; çam terebentin yağını şampuanınıza karıştırarak uyguladığınızda; saçınızın kimyasal bileşenlerinden zarar görme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Çam terebentin kullananlar bu şekilde çok iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade ediyorlar.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.