Pudra Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Cilt makyajı kadınların oldukça önem verdiği bir uygulamadır. Cildin kusursuz görünmesine yardımcı olan cilt makyajı ile cilt tonunda eşit bir görüntü yakalanmaktadır.

Cilt makyajı kadınların oldukça önem verdiği bir uygulamadır. Cildin kusursuz görünmesine yardımcı olan cilt makyajı ile cilt tonunda eşit bir görüntü yakalanmaktadır. Cilt makyajında bir bütünlük elde edilebilmesi için kullanılan ürünlerin birbiri ile uyumlu olması gereklidir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerin vazgeçilmezi olan pudra ten makyaj ürünlerinden yalnızca biridir. Kullanılan likit ürünlerin cilt yüzeyindeki çizgilere dolmasını engellediğinden ten makyajının kilit ürünlerinden sayılmaktadır. Pudra direkt olarak cilde uygulanabileceği gibi fondötenin kalıcılık seviyesini arttırmak için fondöten üzerine de uygulanabilmektedir. Pudra kullanmak isteyen kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken nokta cilt tipidir. Cilt tipi pudra kullanımını direkt olarak etkileyen bir unsurdur. Çünkü kuru cilde sahip kişilerin cildinin daha da kurumasına neden olabilmektedir. Pudra seçimlerinde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer unsur ise pudranın hangi amaçla kullanılacağıdır.

Pudra Çeşitleri Nelerdir?
İki farklı pudra çeşidi mevcuttur. Bu seçeneklerden hangisinin değerlendirilmesi gerektiği kişinin kendi tercihlerine bağlıdır. Cilt tipi ve kullanım şekline bağlı olarak sıkıştırılmış veya toz pudra seçimleri yapılabilir.

Sıkıştırılmış Pudra: Sıkıştırılmış yani pressed powder genel olarak fondötensiz kullanım için uygundur. Sıkıştırılmış pudralar cilt yüzeyinde bulunan fazla yağın emilmesine olanak sağlamaktadır. Cilde mat ve daha sağlıklı bir görüntü sağlanması amacıyla tercih edilen sıkıştırılmış pudralar yağlı cilt tipine sahip kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir üründür. Kullanımı oldukça kolay olan sıkıştırılmış pudralar toz pudralardan çok daha kolay uygulanabilmektedir. Ayrıca dökülmesi gibi bir durumla karşılaşılmadığından taşınması çok daha kolaydır. Kapatıcılık seviyeleri toz pudralara oranla çok daha yüksektir. Tek başına kullanıma uygun olduğundan her cilt tipi için ideal bir pudra çeşididir.

Toz Pudra: Toz pudralar sıkıştırılmış pudralara oranla daha zor bir kullanıma sahiptir. Toz formuna sahip olduklarından doğru miktarda kullanmak oldukça önemlidir. Cildin daha sağlıklı doğal görünmesine olanak sağlamaktadır. Fondötenlerin üzerine rahatlıkla uygulanabilen toz pudralar fondötenin kalıcılık seviyesini arttırarak çizgilere dolmasını engellemektedir. Toz pudralar fırça yardımı ile uygulanması gerekilen ürünlerdir. Fırça ile uygulama yapıldıktan sonra tüm cilde sünger ile yedirilebilmektedir. Kullanım yoğunluğu abartıya kaçmayacak şekilde olmalıdır.

Pudra Ne İçin Kullanılır?
Pudranın birbirinden farklı kullanım amaçları bulunmaktadır. Fondötenin sabitlenmesi, likit ürünlerin çizgilere dolmasını engellemek veya kullanılan ten ürünlerinin kalıcılık seviyesini arttırmak amacıyla kullanılabilmektedir. Geniş uçlu ve sık kıllara sahip olmayan makyaj fırçaları ile cilt yüzeyine kolayca uygulanabilmektedir. Pudralar ten makyajı rutinini eklenmesi gereken ürünlerden biridir. Cildin yağlanmaya bağlı parlama yapmasının önüne geçmektedir. Cildin yağ seviyesini dengelediği için özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler tarafından sevilerek kullanılmaktadır.

Pudra Nasıl Uygulanır?
Pudranın en doğru uygulama şekli geniş uçlu fırçalar iledir. Cilt yüzeyine uygulanacak olan pudranın çeşidine doğru karar verilmesi gereklidir. Bb krem, cc krem veya fondötenin üzerine kolayca uygulama yapılabilmektedir. Ten ürünü üzerine uygulama yapılmadan önce kullanılan ten ürününün cilt ile bütünleşmesine izin verilmesi gereklidir. Likit ten ürünü kullanıldıktan sonra birkaç dakika beklenmeli ve ardından pudra uygulamasına geçilmelidir. Doğru miktarda ürün kullanımı cildin kusursuz görünmesine olanak sağlarken fazla ürün kullanımı cilt yüzeyinde yapay bir görüntü oluşmasına neden olabilmektedir.