Paraben Nedir? Paraben Zararlı Mıdır?

Sağlığa verilen önem düşünüldüğünde özellikle son dönemlerde kozmetiklerin içerisinde yer alan kimyasallar ile ilgili şüphelerin artması oldukça olağan karşılanmaktadır.

Sağlığa verilen önem düşünüldüğünde özellikle son dönemlerde kozmetiklerin içerisinde yer alan kimyasallar ile ilgili şüphelerin artması oldukça olağan karşılanmaktadır. Kozmetik sektöründe yapılandırılan ürünlerin uzun süre bozulmadan kullanılabilirliğinin arttırılabilmesi için koruyucu maddelere ihtiyaç duyulmaktadır. Paraben bu maddelerden biridir ve oldukça merak uyandırıcı bir içeriktir. Parebenin sağlığa zararı olup olmadığı veya kansere sebebiyet verdiği ile ilgili birçok yargı mevcuttur. Paraben koruyucu bir içerik olmasına karşın cildin hassasiyet seviyesini arttırmamaktadır. Nazik bir koruyucu olduğu bilinen parabenin cildin reaksiyon göstermesine neden olmadığı bilinmektedir. Krem, şampuan, losyon ve serumlarda tercih edilen paraben kozmetik ürünlerin içerisinde bakteri ve küf oluşumunu engellemektedir. Mantığına bakıldığında aslında gerekli bir koruyucu olan paraben 1950’li yıllardan bu yana kullanılmaktadır.

Paraben Kansere Neden Olur Mu?
Özellikle son dönemlerde ürün içeriklerinde paraben olmasına karşı büyük bir hassasiyet söz konusudur. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan bilgiler içerisinde parabenin kansere neden olduğu ile ilgili yanlış bir algı oluşturulmaktadır. Paraben koruyucu bir kimyasal içeriktir. Kimyasal olmasına bağlı olarak kansere neden olabileceği düşünülmektedir. Fakat ciddi bir inceleme yapıldığında aslında parabenin ürünlerin kullanım süresinin uzatılabilmesi için gerekli olduğu görülmektedir. Kozmetik sektörünün vazgeçilmez bir içeriği olan parabenler ile ilgili birçok farklı çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar parabenin direkt olarak kansere neden olmadığını kanıtlamıştır. Buna rağmen halk arasında oluşan algının kırılabilmesi için paraben hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olunması gereklidir.

Parabenin Zararları Nelerdir?
Her ne kadar kansere neden olduğu ile ilgili kesin bir çalışma sonucu olmasa da kimyasal bir içeriktir. Tüm kimyasal içeriklerde olduğu gibi pareben kullanımında da beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Toksin içeriğine sahip olduğu bilinen parabenler özellikle hassas cilt tipinde alerjiye neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda idrar, anne sütü ve seminal sıvıda parebene rastlanmıştır. Bu nedenle parabenin vücuda işlediği ile ilgili bilgiler mevcuttur. Parabenler kendi içerisinde birçok farklı gruba ayrılmaktadır. Parabenler içerisinde en sık kullanılanı ise butylparaben, ısobutylparaben, ,propylparaben, methylparaben ve etilparabendir. Ürünlerin içerik listeleri içerisinde bu isimlere denk gelinmesi ürünün içeriğinde paraben olduğu anlamına gelmektedir.

Paraben İçerikli Ürünler Kullanılmamalı Mıdır?
Paraben içerikli ürünlerin kullanılıp kullanılmaması ile ilgili kesin bir algı yaratmak doğru değildir. Çünkü uzun süreli kullanıma sahip olan kozmetikler içerisinde koruyucuların bulunması oldukça önemlidir. Kullanılan bir kremin 1 haftada bitirilmesi mümkün değildir. Bu durum göz önüne alındığında ürün içeriğinde paraben olması kadar olağan bir şey yoktur. Bu sebeple kolay bitirilebilecek ürünlerin içerisinde paraben olmamasına dikkat edilebilir. Örneğin şampuanlar kremlere oranla çok daha hızlı şekilde tüketilebilmektedir. Bu sebeple şampuanların içeriğinde paraben olması zorunlu değildir. Fakat kremler içerisinde bakteri barındırmaması ve uzun süreli kullanım imkanı sunabilmesi için parabene ihtiyaç duymaktadır. Bu seçimler kişinin kendi isteği doğrultusunda yapabileceği seçimlere bağlıdır.