Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kadınların en sevdiği kozmetik ürünlerinden biri olan oje lekesi nasıl çıkarılır? Bir tür boya olan ojeyi kadınlar tırnaklarına sürmektedir.

Oje sürmek oldukça zor bir iştir. Özellikle sürmesinden kaynaklanan zorluklar, kuruma aşaması ve oje lekesinin bir yere bulaşmasıdır. Oje yanlışlıkla halıya, kumaşa ya da kıyafete dökülebiliyor. Daha sonra kadınları büyük bir telaş sarar. Oje yirminci yüzyılın başkalarında ortaya çıkmış ve pek çok kadından ilgi görmüş bir kozmetik ürünüdür. Oje sürmenin zahmetleri olduğu gibi bir de herhangi bir yere döküldüğünde onu temizleme zahmeti daha da büyük oluyor. Hem yemeklerde hem de temizlikte kullanılan sirke burada da akıllara gelen ilk isim olacaktır. Oje lekesinin bulunduğu yere bir bez ya da bir pamuğun üzerine biraz sirke dökerek lekeli yerin üzerinden geçmek gerekir. Daha sonra ise sirke ile sinilen yer o şekilde iki üç saat kadar bekletilir. İki üç saat sonra lekenin çıktığı çok net bir şekilde görülecektir.

Halıda Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kadınlar halı üzerinde oje sürerken bir anda oje kutusunu devirerek bütün halıyı oje yapabiliyorlar. Bu durumun gerçekleşmesi ile kadınları büyük bir telaş sararmaya başlar. Oje lekesini nasıl geçireceğine dair pek çok araştırma yapılır ve hepsi birer birer uygulanır. Bu kadar telaş yapmaya gerek yok. Aslında oje dökülen halıya yeterli miktarda aseton döküldüğü zaman sorun ortadan kalkacaktır. Asetonu bekletme süresine çok dikkat edilmelidir. Aseton halıya döküldükten 2 ya da 3 dakika sonra bir kâğıt havlu veya bez yardımıyla halıdan çıkarılmalıdır. Kâğıt havluyu halıya çok ovalamak gerekir. Buradaki amaç halının dibini inen ojeyi temizlemektir. Bu işlemi hallettikten sonra yapılması gereken şey plastik bir silgi ile halının üzerine silmek. Kulağa korkunç gelse de temizlemek son derece basittir. Oje lekesini temizlemenin daha pek çok yolu vardır.

Koltukta Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltukta oje lekesi genellikle kadınların koltuk üzerinde oje sürmesi ile meydana gelmektedir. Yanlışlıkla birkaç damla ojeyi koltuk üzerine damlatmış olan kişiler, asla endişe etmeyin. Her şeyin bir çözümü olduğu gibi halı üzerine dökülen ojenin de çözümü var. Çok kolay ve pratik yöntemler ile oje lekesini koltuk üzerinden çıkarmak mümkündür. Koltuğa oje döküldüğü zaman pamuk ya da beze bir miktar sirke dökülüp, kirlenen alanın oval hareketler ile temizlemek gerekir. Güzelce ovalayıp sirkenin koltuğun içerisine geçtiği anlaşıldığı an ovalama işlemi bırakılır ve 1 ila 2 saatlik bir bekleme süresi oluşur. Bir iki saat bekletildikten sonra sirke dökülen alan temiz bir bez ile arındırılır. Sirkenin oje lekesini tamamen söküp attığı ve hiçbir lekeyi bırakmadı gözlemlenebilir. Oje lekesi durumunda akıllara gelmesi gereken ilk şey sirke olmalıdır. Bunun nedeni ise hassas kumaşlara aseton dökülmez. Aseton yerine sirke ile kumaşı da yıpratmadan temizleme işlemi yapılabilir. Sirke ile halı üzerine ya da kıyafet üzerine dökülen oje lekelerini de temizlemek mümkündür.

Oje Lekesi Asetonsuz Nasıl Çıkarılır?

Evinizin herhangi bir yerinde oje sürerken oluşabilecek oje lekesini asetonsuz bir şekilde çıkarmak mümkündür. Oje bir anda her yere bulaşabilen bir kozmetik ürünüdür. Her yere bulaştıktan sonra ise kadınları nasıl temizlemek gerektiği konusunda endişe sarar. Bazı durumlarda aseton bulma imkanı olmaz. Bu gibi durumlarda pek çok farklı yöntem ile ojeler çıkarılmaya çalışılır. Asetonun olmadığı durumlarda en çok kullanılan yöntem ise kolonya gibi içerisinde alkol bulunan ürünler tercih edilir. Fakat bu yöntem tırnaklara çok zarar verir. Bu sebeple farklı bir yönteme ihtiyaç duyulur. Yapılabilecek şey bir kâse ya da bir kabın içerisine belli bir miktar kolonya koyarak parmakları kolonyanın içinde bekletmek gerekir. Daha sonra ise bir bez ya da pamuk yardımı ile aseton içerisinde bekleyen tırnakları bu şekilde temizlemek mümkündür. Pamuk ile tırnakları ovalayarak ojeyi çıkarmak mümkündür. Asetonsuz oje çıkarmanın diğer bir yolu ise alkol ile oje lekesi çıkarmaktır. Zaten aseton içerisinde de belirli bir miktar alkol bulunur. Alkol oje çıkarmada oldukça iyi bir işlev görmektedir. Buna ek olarak aseton kadar tırnakları da yıpratmaz.