Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi | Melazma’yı Kalıcı Olarak Ortadan Kaldırmak İçin 3 Sihirli Karışım

Pek çok kişi, birçok insanda yarattığı utanç nedeniyle melazmayı ortadan kaldırmanın yollarını arar ve melazma, doğal yollardan tedavi edilmesi zor olduğu için pek çok rahatsızlığa neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.

29 Ekim 2021 14:30 Kadın Kişisel Bakım
Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi | Melazma’yı Kalıcı Olarak Ortadan Kaldırmak İçin 3 Sihirli Karışım

Pek çok kişi, birçok insanda yarattığı utanç nedeniyle melazmayı ortadan kaldırmanın yollarını arar ve melazma, doğal yollardan tedavi edilmesi zor olduğu için pek çok rahatsızlığa neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle hamilelik döneminde kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Ayrıca koyulaşmaya ve cilt renginde değişikliğe neden olur. Genellikle yüz ve boyun bölgesinde görülür. Bu alanların aşırı güneşe maruz kalması nedeniyle omuz ve göğüs bölgelerinde de görülür.

gettyimages-1185434515-header-1024x575.jpg

Melazma Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

l Şimdiye kadar, melazmanın nedenleri bilinmemektedir, ancak koyu tenli insanlar, açık tenli olanlara göre melazmaya daha yatkındır.

l Melazmanın ortaya çıkmasında östrojen ve progesteron hormonları önemli rol oynamaktadır ve bunun kanıtı, doğum kontrol hapı, gebelik dönemi ve hormon tedavisinin kadınlarda melazmanın ortaya çıkması ve artması ile ilişkili olmasıdır.

l İster işte, ister çalışmalarda veya başka nedenlerle maliyetler, psikolojik baskıya maruz kalma ile ilişkisi vardır.

l Tiroid bezinin bazı hastalıkları melazmanın ortaya çıkmasına neden olur.

l Melazma ve cilt pigmentasyonunun ortaya çıkmasında genetik faktörler rol oynar.

l Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan ultraviyole ışınlarına maruz kalma, insan cildindeki pigment salgılayan hücreleri etkiler ve melazmaya neden olur.

l Dermatolog, tiroid hastalıkları gibi özel tedavi gerektiren melazmanın nedenlerini dışlamak için kapsamlı bir inceleme yapar.

l Doktor, bakteri veya mantar enfeksiyonu olmadığından emin olmak için cildin katmanlarına belirli bir ışık tuttuğu bir test yapabilir.

l Bazı nadir durumlarda, doktor ciddi bir cilt yaralanmasından şüphelenirse deri örneği alabilir.

l Bazen nedeni güneş ışığı veya doğum kontrol hapları ise melazma haftalar içinde kendiliğinden kaybolabilir.

l Melazma bazen devam eder ve tedaviye cevap vermez, tedavi ile tamamen yok olması ve güneşin zararlı ışınlarından uzak durması birkaç ayı bulur.

gunes-lekeleri-patlak-1.jpg

l Bir dermatoloğun gözetiminde yazılan bazı ilaçlı kremler, enzimi (tirozin) inhibe ederek ve böylece melanin hücrelerinin daha fazla pigmentasyonunu önleyerek melazmanın tedavisinde hile yapar.

Bir Günde Melazma Tedavisi

Melazma, müstahzarlar, ilaçlı kremler ve reçeteler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ortadan kaldırılabilir ve melazma ile ilgili sorun, yeniden ortaya çıkmasıdır, ancak melasmanın tekrar ortaya çıkmasını önlemek için izlenebilecek birkaç yöntem vardır.

l Kadınlar için doğum kontrol hapı kullanımından kaçınılmalı ve başka herhangi bir uygun yöntemle değiştirilmelidir.

l Güneşe çıkmadan on beş dakika önce düzenli olarak güneş koruyucu krem ​​kullanın.

l Tiroid bozuklukları ve diğerleri gibi melazmanın ortaya çıkmasına neden olan başka hastalıkların olması durumunda teşhis ve tedavi hızı melazmanın giderilmesine yol açar.

l Melazmayı gidermenin en önemli yolu, cildinize uygun bir tür peeling kullanmaktır, ancak bu sadece hafif melazma durumunda mümkündür.

Yüzdeki Melazma ve Siyah Noktaların Tedavisi

Melazma ve siyah noktalar, dermatoloji klinikleri ve güzellik merkezlerindeki modern teknolojilerden melazmayı gidermek için evde hazırlanabilen doğal tariflere kadar çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

l Melazma tedavisi için en iyi kremlerden biri, hidrokinon kremi ve kortizonlu peeling kremi kombinasyonudur ve güneş ışınlarından korunmak için hidrokinon krem ​​kullanılır.

l Dermatoloji ve güzellik merkezlerinde meyve asidi peelingi gibi bazı kimyasal soyucuların kullanıldığı yüzeysel veya derin kimyasal peeling seansları yapılır.

gunes-lekesi.jpg

l Lazer tedavisi, seans sonrasında güneş ışığından uzak durma, soyulmadan kaçınma gibi talimatlara uyulması koşuluyla melazmayı gidermek için kullanılan modern yöntemlerden biridir.

l Tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişmekte, bazı vakalar tamamen yanıt verirken bazıları cevap vermez ancak tam tersine melazma ve pigmentasyonu artırabilir.

l Kişiler güvenli oldukları ve cilde zarar verebilecek kimyasallar içermedikleri için doğal reçetelerle melazmayı gidermeye başvururlar ve ilerleyen satırlarda bu tariflerden bahsedeceğiz.

Kanıtlanmış Melazmayı Giderici ve Tedavi Edici Karışımlar

Zerdeçal tarifi

Zerdeçal, cildi arındıran ve çilleri gidermeye çalışan doğal maddelerden biridir ve yüz maskesi olarak kullanılır ve aşağıdaki şekilde uygulanabilir.

Malzemeler:

l Zerdeçal

l Su

gunes-lekesi-malezma-foto-736x414.gif

Nasıl hazırlanır?

l Biraz suya yarım kaşık zerdeçal ekliyoruz.

l Malzemeleri homojen bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın.

l Maskeyi yüzünüze koyun ve on beş dakika boyunca bırakın.

l Çıkarın ve ılık suyla yıkayın.

Limon tarifi

Limon cildi arındırmak için oldukça faydalıdır ve melazma oluşumuna neden olabilecek bakterileri öldüren maddeler içerir ve maske aşağıdaki şekilde uygulanabilir.

Malzemeler:

l Limon

l Güneş kremi

Nasıl hazırlanır?

l Limon, özellikle melazma lekelerinde yarım limon ile yüz silinerek kullanılır.

l Limonu on dakika bekletin, ardından ılık suyla yüzü iyice yıkayın.

l Cildinize uygun nemlendirici krem ​​sürün.

Süt ve yulaf ezmesi tarifi

Malzemeler:

l Yulaf ezmesi

l Yağlı süt

hyperpigmentation.jpg

Nasıl hazırlanır?

l Yulaf ezmesine sütü ekleyin ve sert bir yüz maskesi elde edene kadar iyice karıştırın.

l Maskeyi bir saatin üçte biri kadar uygulayın, ardından yüzü ılık suyla durulayın.

Kivi ve çilek maskesi

Kivi cilde faydalı antioksidanların yanı sıra C vitamini içeren çilekler de içerdiği için melazmayı şu şekilde tedavi etmek için kullanılırlar:

Malzemeler:

l Kivi

l Çilek

Nasıl hazırlanır?

l Kivi ve çilekleri bir blendere koyun, iyice karıştırın ve ardından cilde sürün.

l Maskeyi yüzünüzde 15 dakika bırakın.

l Yüzü ılık suyla durulayın.

Hint yağı ve elma sirkesi

l Hint yağı veya ballı elma sirkesi yatmadan önce yüzü pamukla silerek kullanılabilir.

l Ve bir gece yüzünüzde bırakın, ardından sabah uygun ilaçlı losyonla yıkayın.

Bir Haftada Melazmanın Tedavi Edilmesi ve Cildin Arındırılması

l Krem (Azelaik asit): Bir jel veya losyon vardır ve günde iki kez kullanılır Hamilelikte kullanımı güvenlidir.

l Topikal kortikosteroidler: Melazmayı maskelemeye katkı sağlayan krem ​​formunda mevcuttur ve yan etkilerden kaçınmak için doktorun talimatlarına göre dikkatli kullanılmalıdır.

l Hidrokinon krem: Akşamları melazma lekelerine iki ila dört ay süreyle sürülen krem ​​veya losyon vardır.

l Soya fasulyesi özü: ciltteki pigment hücrelerinin aktivitesini azaltmada ve böylece melazmayı gidermede çok faydalıdır.

l (Topikal alfa hidroksi asit ) : Cildin yüzeyindeki pigment hücrelerini eksfoliye eden kimyasal bir eksfolianttır.

laser-sun-spot-removal-1024x683.jpg

l (Tretinoin): A vitaminine benzer bu bileşik aynı zamanda cilt katmanları için bir peeling görevi görür, ancak fetüste doğum kusurlarına neden olduğu için hamilelik sırasında ve öncesinde bundan kaçınılmalıdır.

l Melazma tedavisi için en iyi kombinasyon kortizon ile ovma (Hidrokinon) kreminin eşit oranlarda ve tıbbi ürün olarak kullanılmasıdır .

Not: Bu tür kremler uzman bir doktor tarafından tıbbi gözetim altında kullanılmalı ve reçetesiz kullanılmamalıdır.

Derin Melazma Giderme Tedavisi

Melazmayı gidermenin en önemli yolu, güneş ışığı, stres, psikolojik baskı ve uyarıcı ve alkolsüz içeceklerde artış gibi buna neden olan faktörlerden kaçınmaktır. Gerginliği ve stresi azaltmak için düzenli egzersiz ve yoga benzeri gevşeme egzersizleri gibi sağlıklı alışkanlıklar uyguladığınızdan ve yeterli su ve sıvı tükettiğinizden emin olun. Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, cildi besleyip arındırdığı ve derin melazmayı gidermeye çalıştığı için son zamanlarda kullanımı artmıştır. Evde aloe vera bitkisinden hazırlanabilir veya hazır olarak satın alınabilir.

sunspot-648x364-slide5.jpg

Evde Kloazma Soyulması

Piyasada satılan meyve asitli ovalama gibi bazı kimyasal ovma türleri cildi soyabilir. Kullanırken dikkatli olunmalıdır çünkü bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle önce cildin küçük bir bölgesinde denenmesi ve paket üzerindeki talimatlara uyulması tavsiye edilir. Uzman bir dermatolog tarafından reçete edilen bir peeling kremi kullanılarak melazma soyulabilir.

l Ballı ve sütlü yulaf ezmesi gibi melazmayı gidermek için evde yapabileceğiniz bazı doğal maskeler vardır. Maskeyi yarım saat yüzünüzde bırakın, ardından suyla yıkamadan önce iyice soyun.

l Fas kil maskesi cildi arındırır ve çillerin yok olma sürecine katkı sağlar. Yarım kaşık dolusu fas kili biraz gül suyu ile karıştırılıp iyice karıştırılarak hazırlanır. Daha sonra tamamen kuruyana kadar yüze bırakılır ve ardından soyulur.

6 Günde Çillerden Kurtulun

l Çillerden kurtulmak için haftada iki kez doğal maske ve kese kullanmaya devam ederek cildi korumak ve ona özen göstermek gerekir.

l Cildi uygun ilaçlı losyonla temizleyin.

l Cildi güneş ışınlarından korumak için iyi bir güneş koruyucu krem ​​kullanılmalıdır.

l Kurumasını önlemek için nemlendirici krem ​​kullanın.

Aşağıdaki tariflerden biri de kullanılabilir:

Guava ve muz maskesi

Guava ve muz maskesi, guava, çinko içerdiği için muzu ve hücreleri yenileyen Likodin maddesini içerdiği için kullanılmaktadır.

Malzemeler:

l Muz

l Guava

Nasıl hazırlanır?

l Malzemeler iyice karıştırılmalı ve ardından maske yüze sürülmelidir.

l Maskeyi on beş dakika boyunca yüzde bırakın.

l Ardından yüzü iyice durulayın ve uygun kremi sürün.

Hindistan cevizi ile nane yaprakları maskesi

Bu maske çilleri yok etmek ve cildin tazeliğini ve canlılığını geri kazandırmak için çalışır ve maske aşağıdaki şekilde hazırlanabilir.

Malzemeler:

l Nane yaprakları

l Hindistancevizi yağı

sun-spot-1080x720.jpg

Nasıl hazırlanır?

l Nane yapraklarını hindistancevizi yağı ile iyice karıştırın.

l Ve maskeyi 10 dakika yüzünüzde bekletin.

l Yüzü ılık suyla yıkayın.

l En iyi sonuçları almak için maskeyi bir hafta kullanmalısınız.

Çilleri ve Güneş Lekelerini Kalıcı Olarak Yok Etmek İçin Karışım

Çilleri ve güneş lekelerini yok etmek ve kalıcı olarak ciltten temizlemek için pek çok karışım vardır. Bunlar;

l Suyla karıştırılmış patates püresi ile lekelere ve pigmentasyona masaj yapıyoruz ve bir ay boyunca günde iki kez 10 dakika yüzünüzde bırakıyoruz.

l Yüze süt ve limon suyundan oluşan bir macunu 15 dakika sürdükten sonra iyice durulayın.

l Patlıcan içerdiği antioksidanlar nedeniyle cildi aydınlatır ve gerekli vitaminlerle cildi beslemeye çalışır.

l Dilimler halinde kesilerek ve yüzü iyice silinerek hazırlanabilir, ardından 10 dakika sonra yüzü su ile durulayın.

l Ballı papaya veya limon suyu ile soğan karışımı gibi birçok farklı karışım ve cilde faydalı olan diğer tarifler vardır ancak melazma giderici bir etki elde etmek için düzenli olarak kullanılması gerekir.

Bu makalenin sonunda, melazmayı gidermenin yollarını, nedenlerini ve görünümünden nasıl kaçınılacağını öğrendik. Ardından onu çeşitli tıbbi ilaçlar ve kremlerle tedavi etme yöntemlerinin yanı sıra yararlı doğal tarifler hakkında konuştuk.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.