Mayonezin Cilde Faydaları Nelerdir? Mayonezle Yapılan Cilt Maskesi Tarifleri Nelerdir?

Mayonezin Cilde Faydaları Nelerdir? Mayonezle Yapılan Cilt Maskesi Tarifleri Nelerdir?

Patates kızartması, sandiviç ve hamburgerin vazgeçilmez soslarından bir tanesi olan mayonezin cilde faydası olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre mayonez cilt kuruluğunun önüne geçip pul pul dökülmeleri engelliyor.

Mayonez, Fransız kökenli bir sostur. Günümüzde ise ketçaptan sonra en çok tüketilen sostur. İçinde şeker ve yumurta sarısı olan mayonez, salata ve kızartmalar ile kullanılır. Kalorisi çok yüksek olduğundan kilo artışına sebep olan mayonez, sadece yemek alanında değil, cilt bakım alanında da kullanılabilir. Nasıl mı? Mayonez içince barındırdığı birçok faydalı besin ile cilde olumlu yönde etkileri vardır. Dermatologların yaptığı araştırmalara göre mayonez cilt üzerine besleyici ve nemlendirici etkileri göstermektedir. Mayonezin ciltte etkileri arasında yer alan bir diğer unsursa, cilt soyulması konusudur. Pul pul dökülen ciltler için ise mayonez kullanımı birçok uzman tarafından önerilmektedir. Yüzünüze mayonez sürmek biraz tuhaf gelse de olumlu etkileri ile karşılaştığımızda çok şaşıracaksınız.

  • Mayonez, ciltteki gözenekleri sıkıştırarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca cilde nemlendirme özelliği de bulunmaktadır.
  • Mayonez ciltteki gözenekleri derinlemesine temizleyerek cildi gençleştirir, sıkılaştırır, cildin pürüzsüz görünüm kazanmasını sağlar.
  • Mayonez yağlı olduğun için cildi nemlendirme işlevleri görür, parlatır, genç bir görünüm kazandırır, açık olan gözeneklerin kapanmasını sağlar.

 

Mayonezin en etkili olan faydalarından birisi cildimizdeki gözenekleri sıkılaştırmasıdır. Sos olarak da sofraların baş tacı olan mayonez, cildinize nem kazandırarak hem daha güzel görünmesini hem pürüzsüzleşmesini sağlar. Cildinizi derinlemesine temizler. Mayonezin cildi gençleştirici etkisi de vardır. Mayonezle cildinize düzenli olarak bakım yaparsanız cilt gözenekleriniz sıkılaşmaya başlar.

Mayonez maskesi uygulanan cilt daha nemli olacağından bu durum cildinizin görünümüne yansır ve cildinizi daha pürüzsüz gösterir.

NOT: Mayonezle cilt bakımı yapmadan önce mutlaka vücudunuzun herhangi bölgesinde alerji testi uygulayınız. Çünkü içinde yumurta bulunduğu için bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olduğu söylenmektedir.

Mayonezin içinde bulunan bileşenler sayesinde güneşten ya da boyadan yıpranan saçları onarıcı ve yapıcı bir bakım sağlayan besindir.

PEKİ SAÇA BAKIM YAPAN MAYONEZ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

  • 3-4 yemek kaşığı ile mayonez
  • 1 tane orta boy yumurta
  • 1-2 yemek kaşığı ile zeytinyağı

Yapılışı

Oda sıcaklığına gelen mayonez ve yumurtayı zeytinyağına az az ekleyerek iyi bir şekilde karıştırın. Kıvama gelen karışımı sürmek için önce saçınızı bol suyla ıslatın. Islak saç diplerinize masaj uygulayarak sürünüz. Aynı işlemleri saç uçlarınıza da yapınız.

Maskeler saçlarınızda yaklaşık 2 saat kadar kaldıktan sonra bol suyla durulayınız. Maskesin yapılış aralığını saçınızın yıpranmışlık düzeyinize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Benim önerime göre haftada 1 kez uygulamalısınız.