Maskne Sivilce Yapar Mı? Maskne Nedir? Neden Olur? Maskne İle Nasıl Başa Çıkarız?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuba İşeri, maskne kullanımı ile birlikte ciltte oluşan sivilcelerin çoğaldığına dikkat çekerek, ‘maskne’ adı verilen bu durumun bir an önce önlenebilmesi için tavsiyelerde bulundu.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuba İşeri, maskne kullanımı ile birlikte ciltte oluşan sivilcelerin çoğaldığına dikkat çekerek, ‘maskne’ adı verilen bu durumun bir an önce önlenebilmesi için tavsiyelerde bulundu. Bu yazımızda Maskne nedir ve nasıl olur? Maskne ile nasıl başa çıkılmalıdır? Tüm soruların cevabını veriyoruz!

Covid-19’a karşı mücadele de maske, mesafe, temizlik kuralına getirilen çift maske önerisi, birçok kişi tarafından benimsendi. Fakat kapalı kalan ciltlerde akne sorunu çıkmaya başladı. Tek maske kullanıldığı zaman da aynı sorunun yaşandığını, şimdi de bu oranın arttığını belirten Dr. Tuğçe Özkapu “Hayatımız boyunca yüzümüzü bu kadar kapalı tutmadığımız cildimiz mekanik sivilce ile tepki veriyor. Yeni yüzümüz maske ile kapalı kalan burun, yanak ve çene maskeye bağlı sivilceler oluşuyor. Bu sivilceler maskeyle cilt arasındaki ısı, sürtünme, nem nedeni ile gözeneklerin tıkanması ve bakterilerin artışı sonucunda meydana geliyor. Cildimiz gün boyunca maskeyle kapalı kaldığından cildimizdeki gözenekler ve yağ bez kanalları tıkanıyor. Gün sonunda sebum temizlenmezse bunlar iltihaplı sivilcelere dönüşür” diye konuşmuştur.

MEKANİK AKNELER NASIL ENGELLENİR?

Mekanik aknenin tedavisinde önerilen temizleyici ve kremler genelde cildin fazla yağını emen, cildi kurutan ürünlerdir. Cilt kuruluğuysa mekanik sivilceye yol açan faktörlerden bir tanesidir. Bu sebeple cildin nemli olmasını isteriz. Cildi sabah akşam fazla kurutmayan bir temizleyiciyle yıkayarak temizlemeli ve olduğunca az makyaj yapmalıyız. Kullandığımız maskenin pamuklu, yıkanan doğal kumaşlı, cildi sıkmayan ve tam kavrayan olmasını öneririz. Çünkü maskemiz ne kadar sert olursa ciltte sürtünmeye bağlı olarak o kadar çok hasar alır. Gün içinde kirlenme ve nemlenmeye bağlı oluşacak sorunları engellemek için maskemizi değiştirmemiz yararlı olacaktır. Cildin kuruluğuna karşı beslenme ve yeterli suyun tüketimine de dikkat etmek gerekir. Temiz tutup, nemlendirerek mekanik sivilce oluşumunu önlemeye çalışırken bol su tüketimi, omega-3 içerikli besinler, zeytinyağı, avokado, havuç ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu şikayetleriniz geçmezse ya da kötüleşirse bir dermataloga başvurmanız gerekebilir.

Maskne Nedir ve Maskne Neden Oluşur?

Koruyucu yüz maskeleri, hayatımızın bir parçasıdır. Kendimizi, sevdiklerimizi, çevremizi korumak adına koruyucu yüz maskeleri takmalıyız. Tabii maske kullanımına dikkat etmemizin yanında cilt bakımına da özen göstermeliyiz. Bu zamanda cilt temizliğine, cildi nemlendirmeye her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmeliyiz. Özellikle de son dönemde ortaya çıkan “maskne” herkesin dilindedir. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisinde yayınlanan araştırma da Çin Hubei’deki sağlık çalışanlarının en az yüzde 83’ünün cilt problemlerini yaşadığını bildiriyor. Sağlık çalışanları dışındaki insanlarda da sivilce problemlerinde yüksek bir oranda artış olduğu gözlemlenmiştir.

Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Anabilim Dalı, Dr. Tuba İşeri pandemi döneminde insanların virüsten korunmak için maske takmaya başlaması ile sivilce oluşumunun arttığını belirtip, “yüz maskeleri bizi ve çevremizdekileri korumaya yardım ederken, yeni gündelik maskelerle sürekli takmak maskne olarak yeniden adlandırılan tür akne tablosuna ortaya çıkarmıştır” demiştir.

Dr. Tuba İşeri, maskneyle mücadele de önemli ipuçlarını şu ifadelerle aktardı:

Maskenin sürtünmesi, tahrişe neden olmasının üstelik de cildinize bulaşan bakterileri maskeyle kapattığımızda gözeneklerin, yağ bezi kanallarının tıkanacağını ve sebumun temizlenmez ise yanaklar da bakteriler ile birlikte iltihaplı sivilcelere sebep olacağını biliyoruz. Uzun bir süre maske takmanın neden olacağını aknelere ek olarak dermatoloji pratiğimizde de bununla tetiklenen başka sorunların da olacağını görüyoruz.

Örnek: Kızarıklık, kaşıntı, aşırı duyarlılık, rosacea ve ağrı.

MASKNE’DEN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

  • Olabildiğince az makyaj yapmak.
  • Temiz maskeler kullanmak ve sık sık değiştirmek.
  • Cildi sabah ve akşam temizlemek
  • Sivilcelere akne bandını yapıştırmak
  • Cilt tipinize uygun olan güneş koruyucuyu kullanmak
  • Centella asiatica, bal, mugwort gibi bariyer güçlendirici içerikleri tercih etmek
  • Salisilik asit, propolis, sülfür gibi anti bakteriyel içerikleri tercih etmek