Makyaj Nasıl Temizlenir?

Makyaj temizleme işlemi cilt sağlığı ve estetiği için son derece önemlidir. Biz kadınlar makyaj yaparken kozmetik ürünleri en ince ay ayrıntısına kadar analiz edip bu malzemeleri keyifle kullanmayı çok severiz.

30 Temmuz 2021 15:40 Kadın Kişisel Bakım
Makyaj Nasıl Temizlenir?

Sırf kuyruğunu, istediğiniz gibi yapmadığınız bir eyerlineri bile kaç defa silip yeniden sürdüğünüzü düşünürseniz, kozmetiğin hayatınızdaki yerinin ne kadar önemli olduğunu fark edersiniz. Göz makyajı rötuşları, silip yenilenen makyaj uygulamaları makyaj konusunun ne kadar önemli olduğunu gösterir. Aynı önemi özeni göstermeniz gereken bir başka konuda makyaj temizliğidir. Yoğun iş temposunda, özel gün ve gecelerde,  kutlama yemeklerinde ya da eğlence mekânlarında yüzünüzde yoğun bir şekilde bekleyen makyaj malzemeleri ile dışarıdan eve geldiğinizde yüzünüzü yıkamadan uyuduğunuz günler muhakkak olmuştur. Sabah uyandığınızda üzerinde akmış rengârenk makyaj ürünlerinin olduğu, gözlerinize inanmayacağınız kirlenmiş yastık kılıfları ile karşılaşmanız muhakkak çok keyifli bir durum olmayacaktır. Makyajla uyumanın zararlı saymakla bitmeyecek kadar çok ve insan sağlığı için ciddi sağlık sorunları ortaya çıkaracak kadar tehlikelidir. 

Makyajın nasıl temizleneceğine geçmeden önce makyaj temizlemeden uyumanın zararlarını analiz etmelisiniz. Belki böylelikle makyajınızı temizlemeden uyuduğunuz gecelerin sayısını azaltabilirsiniz.

Makyaj Temizlemeden Uyumanın Zararları 

Makyaj temizlemeden uyumanın zararları şunlardır:

  • Tercih ettiğiniz cilt ürünleri renk eşitleme ve kapatıcının yüzün gözeneklerini kapatan çok sayıda özelliğe sahip olması, gözeneleri kapatarak cildin yıpranmasına neden olur. Eğer makyajınızı temizlemeden uyursanız cildin gözenekleri kapanıp nefes alamayacağı için deriniz hava almayacak duruma gelecektir. Bu sebeple cildiniz erkenden yaşlanarak, yüz bölgesinde canlılığını ve ışıltısını kaybetme problemleri ortaya çıkacaktır.
  • Makyaj ürünlerinin içinde yer alan çeşitli maddelere cildinizin reaksiyon göstererek, alerjiye neden olur. Tamamen hijyenik ve vegan ürünler kullansanız dahi gibi bu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. 
  • Özellikle göz makyajı için kullandığınız kapatıcılar gözaltında yağ bezelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Far ve pigmentler ise,  göz ve çevresinde zamanla erken yaşlanmanın yanı sıra, derinin çökmesine neden olabilmektedir. Ayrıca kirpikler üzerinde uzun süre kalan rimeller de kirpiklerin dökülmesini hızlandırmaktadır. 
  • Kaşları daha hacimli ve gür gösteren, kaş farları ve kaş maskarası temizlenmediğinde bir süre sonra kaşlarınızın hızlı dökülmesine yardımcı olacaktır.
  • Cildiniz üzerine uyguladığınız ilk etapta keyif ve güven içinde kullandığınız makyaj malzemeleri zamanla alerjiye neden olabilir. Daha da kötüsü bu gibi alerjik reaksiyonlar siz uykudayken ortaya çıkabilir. Sabah uyandığınızda gözlerinizi açamayacak hale gelebilir,  göz ve kaş bölgenizi şişmiş bir şekilde bulabilirsiniz.

Makyajla uyumanın bu kadar zararı varken özellikle cilt sağılığınız için hijyenik kuralların hepsine özenle dikkat etmelisiniz. Uzman bir estetik ve güzellik uzmanından yardım alarak periyodik şekilde yüzünüzü temizlemenin yanı sıra her makyaj sonrası yüz bakımı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Makyaj Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Makyaj temizleme işlemi için ilk olarak kaliteli makyaj malzeme temizleme ürünlerini tercih etmeli, cilt yapınıza göre olan hijyenik ürünleri tercih etmelisiniz. Yüz bölgesi ve cildinizin her bölümü için ayrı makyaj temizleme ürünü tavsiye edilmektedir. Kendi yüz yapınıza ve cilt dokunuza göre olan makyaj temizleme serum, krem ve bazlarla cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. 

Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

Göz makyajı temizleme için makyaj temizleme losyonu ve tonik kullanmanın yanında yüzünüzü muhakkak bol duru su ile yıkamalısınız. Cildinize hiyenik bir görünüm kazandıracak temizleme jelleri kullanarak bol duru su ile durulamalısınız. Cildinizin en hassas noktalarından biri de göz çevresidir.   Cildinize uygun olan temizleme ürünlerini kullanmazsanız, sonunda hayati risk taşıyan tehlikeli cilt hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Yağ bezeleri, cildin aşırı kuruması, kızarıklık ve derinin yaşlı bir görünüm kazanması gibi etkiler ciddi cilt sağlığı problemlerinin başında gelir. Suya dayanıklı olan makyaj ürünlerini kullanıyorsanız muhakkak suya dayanıklı olan makyaj temizleme vadeden temizleyicileri tercih etmelisiniz. Göz makyajı temizleyici olarak tercih edilen ürünler genellikle çift bazlı olarak piyasaya sunulur. Yağ ve su bazlı malzemelerden oluşan ürünler, en çok kullanılan göz makyajı temizleyici malzemelerindedir. Şişede genellikle iki ayrı renk görmenizin nedeni budur. İki ayrı renk gibi duran faz ürünlerini kullanmadan önce muhakkak güzelce  çalkalamalısınız. Ürünleri uygulama sırasında ise, yumuşak ve dikişsiz pamukları kullanmayı tercih etmelisiniz. Göz makyajını yıkamak için cildi temizleyip peeling uygulayarak, cilde pamuksu ve yumuşak doku kazandıran bebe şampuanlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede gözlerinizi yakmadan gönül rahatlığı ile yüzünüzü yıkayabilir, kirpik diplerinize kadar detaylı bir şekilde temizlik aşamasından geçebilirsiniz.

Göz makyajınızı temizlerken göz bölgesine oldukça nazikçe hareketler yapmalı gözlerinizi pamukla ovalamaya dikkat etmelisiniz. Temizleme ürününü döktükten sonra ise, pamuğu bir süre daha gözlerinizde bekleterek makyajın daha kolay bir şekilde cildinizden uzaklaşmasına yardım edebilirsiniz. Önce göz kapağınızın içten dışarıya, daha sonra kaşlarınızdan başlayarak yukarıdan aşağıya olacak şekilde nazik hareketlerle temizleme işlemini yapmaya özen göstermelisiniz. Göz makyajı temizlenirken muhakkak bir miktar akacağı için, cildinizi temizlemeden önce gözlerinizi temizlemeli, temizleme işlemini hijyenik koşullar altında gerçekleştirmelisiniz.

Dudak Makyajı nasıl temizlenir?

Dudak makyajını temizlemek için göz makyajı ya da cilt için kullanılan temizleme ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Rujunuzu temizlemeden önce göz ve cilt makyajı temizleyici ürünlerinden yardım alarak dudak ve çevresini temizleyebilirsiniz. Bir parça pamuk yardımıyla dudak bölgenizi nazik bir şekilde silmeniz, dudak makyajı temizleme işlemi için yeterli olacaktır.

Cilt Makyajı Temizlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Cilt makyajını temizlemek için ilk olarak cilt yapınıza uygun olan losyon ve makyaj temizleme suyunu tercih etmelisiniz. Bu sayede yüz yıkama jelinden kat be kat çok daha iyi bir performans alabilir, cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyebilirsiniz. Makyaj ürününü kullanırken, dikişsiz pamuk tercih ederek, cildinizi daha hassas ve nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kuru bir cilt yapısına sahipseniz cilt temizleme sütünün yanında krem formunda olan ürünlerden kullanarak, cildinizin nem oranını dengeleyebilir, derinizi canlandırarak cildinize yumuşak pamuksu bir görünüm kazandırabilirsiniz.  Yağlı ya da karma bir cilt yapısına sahipseniz su bazlı ürünleri kullanmanızda fayda vardır. Bu aşamadan sonra cilt yapınıza uygun olacak şekilde yıkama jelinden faydalanarak, yüzünüzü güzelce yıkayabilir cildinizi en etkin ve doğru temizleme teknikleri ile temizleyebilirsiniz. Özellikle jel ya da köpüklü formlu ürünler kullanarak temizleme sürecini daha başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Piyasada yüz temizleme işlemi için satışa sunulan çok sayıda sünger bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri dezenfekte işlemi için önerilmemektedir. Bazı zamanlarda yüz yıkama fırçaları kullanabilir, işlemi son derece dengeli ve aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Her gün aralıksız fırça ile yüzünüze uyguladığınız yıkama işlemi, cildinizi tahriş edebilir, ve derinizin daha sağlıksız ve cansız görünmesine neden olabilir. Tüm makyaj ürünlerini temizledikten ve yüzünüzü bol duru su ile yıkadıktan sonra, cildinizi nazikçe kurulamalı, derinizi tahriş etmeyen yumuşak havlular kullanmaya özen göstermelisiniz. Havlu kullanmak istemeyenlere daha hijyenik ve pratik olduğu için kağıt havlu kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu sayede havluda oluşan bakteri ve mikroorganizmalar sebebiyle herhangi bir cilt problemi yaşamayacak daha steril şartlarda cilt bakım uygulaması yapmış olacaksınız. Günlük cilt bakım uygulamalarının yanı sıra haftada bir kez bile olsa cildi derinlemesine temizleyen ve deriye canlılık kazandıran maske uygulamalarını yapabilir, bu sayede daha sağlıklı ve estetik bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Doğal Makyaj Temizleme Ürünleri Hangileridir?

Doğal makyaj temizleme ürünleri eğer kozmetik ürünleri tercih etmiyorsanız size oldukça yardımcı olacak bir formüllerinin başında gelir. Öncelikle bir parça pamuğu süt ile ıslattıktan sonra hem göz hem de cilt, dudak makyajınızı hassas hareketlerle dikkatli bir şekilde silebilir, yüzünüzü kolayca temizleyebilirsiniz. Kuru bir cilt yapısına sahipseniz doğadan gelen mucizevi zeytinyağını bir pamuğa dökerek makyajınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Badem yağı da aynı zeytinyağı gibi oldukça etkili bir makyaj temizleme aracıdır. Ancak badem yağının kuru ciltler için değil de özellikle yağlı ve karma ciltler için tavsiye edildiğini bilmeniz gerekir. Bir parça pamuğa badem yağı döktükten kısa bir süre sonra makyajınızı silebilir, cildinizin daha hızlı nefes almasına ve nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Bir avuç papatyayı da bir su bardağı ile demleyip, soğuttuktan sonra çaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek karşımı bir şişeye doldurun. Şişeyi kullanmadan hemen önce iyice çalkalayarak makyaj toniği hazırlayabilirsiniz. Bu tonik karışımını buzdolabında bir hafta boyunca bekletebilir ilk günkü doğal etkisiyle keyifle kullanabilirsiniz. Bir parça hindistancevizi yağını elinizde güzelce yumuşattıktan sonra tüm cildinize nazik bir şekilde masaj yapabilirsiniz.  Masaj sürecinde makyaj ve kozmetik ürünleri cildinizden oldukça hızlı bir şekilde uzaklaşacaktır. Özellikle kozmetik malzemelerinden sağlıklı bir şekilde faydalanmak için cildinizin steril şartlarda havalandırmaya özen göstermelisiniz.  Makyaj temizleme aşamasında yüzünüzü bol duru su ile yıkayarak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca cilt dokunuzu yukarıda belirtilen doğal yöntemlerle en etkin ve başarılı bir şekilde temizleyerek derinizin hava almasını sağlayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler