Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem sonrası iyileşme süreci hastanın yönüne göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrasında izlerin tamamen kaybolması için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

31 Temmuz 2021 23:24 Kadın Kişisel Bakım
Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek her zaman önemli bir rol oynar. İşlemden sonra zarar gören dokularınızın daha hızlı iyileşmesi için doktorunuzun uygulamanızı istediği yöntemleri uygulamanız gerekir. Her doktorun kendi yöntemlerine göre uygulamalarda değişikliler meydana gelebilir. Bu durumda mutlaka kendi doktorunuz ile iletişim kurmanız büyük önem taşır. Operasyon sonrası dikiş yerlerinizin enfeksiyon kapmaması için yaralara da temiz bakmanız gerekir.

1428331773172.jpg

Liposuction Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Liposuction uygulama işlemi yapılmadan önce operasyon için ön hazırlıklar gerekir. İşleme başlamadan önce hastanın hangi bölgesinden yağ alma işlemi yapılacağı belirlenir ve doktor tarafından işaretlenir. Yağ alınacak miktarın hesaplama işlemi yapılır. İşlem sonrası durumları daha net değerlendirmek için hastanın izni dahilinde bölgenin fotoğrafı çekilir.

Uygulama için yapılacak olan anestezi türü belirlenir. Ağrı ve acı hissetmemek için genel ya da lokal anestezi uygulanır. İşlem öncesi tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra hastanın operasyona alınma işlemi gerçekleşir. Tüm işlemler operasyonu yapacak olan uzman doktor tarafından gözlemlenerek gerçekleşir. İşlem öncesi hastanın moralinin de yüksek seviyede kalması önem taşır.

Liposuction Sonrası Denize Girilir mi?

Vücudunuzdaki fazla yağ birikintilerinden kurtulmak hayatınızın geri kalanını daha konforlu bir şekilde geçirmenizi sağlar. Fazla yağlarınızdan kısa sürede kurtulmak ve acısız bir şekilde geçmesi için liposuction yöntemine başvurabilirsiniz. Liposuction sonrasında iyileşme süreci oldukça hızlı geçen bir süreçtir. İşlem sonrası ortalama 15 gün sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Liposuction işleminden sonra yaralarınız iyileşmeden denize girmek mümkün değildir.

Yaralarınızın kapanma durumuna göre denize girme sürecinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Kişiden kişiye göre değişen yaraların kapanma sürecinde ortalama iki haftada kapanma olur. Açık yaraların kalması durumunda suya girmek uygun değildir. Çünkü açık yaralardan enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Doktorunuzun kontrolü eşliğinde aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Derinin kendini daha hızlı toplaması için doktorunuz tarafından önerilen korseyi giymeniz sizlerin de faydasına olacaktır.

Liposuction Sonrası Çukur Oluşumu Olur Mu?

Liposuction işleminden sonra çukur oluşması çekilen yağın miktarına bağlıdır. Yağ hücrelerinin eşit dağılamaması durumlarda çukurluklar meydana gelebilir. Liposuction işleminde çok fazla yağ çıkarılması durumunda çukurlaşma meydana gelebilir. Bu çukurların oluşması hastanın cilt yapısına göre değişiklik gösterebilir. İşlemden sonra hızlı kilo alma veya kilo kaybetme durumunda dalgalanmalar meydana gelebilir.

liposuction-sonrasi-770x400.jpg

Deri yapısının bozuk olduğu hastalarda çukurlukların oluşması daha yüksek olasılıktadır. Cildinizde meydana gelen çukur görünümlerini azaltmak için doktorunuzun önerdiği yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kilonuzun sabit kalmasına önem vererek de çukur oluşumlarını azaltabilirsiniz.

Liposuction Sonrası Ödem Ne Kadar Sürede Atılır?

Liposuction sonrası ödem oluşması yapılan kesilere bir tepki olarak meydana gelir. İşlem sonrasında oluşan ödemi rahatlıkla atmak hasta açısından önem taşır. Operasyondan sonra ödemin daha hızlı şekilde atılması için doktorlar tarafından hastanın korse takması önerilir. Dokuların daha hızlı toparlanmasına yardımcı olan korseler sayesinde oluşan ödem de kolaylıkla atılır.

Ödem attıktan sonra daha hızlı bir iyileşme süreci oluşur. Kısa süre içinde atılan ödem sayesinde kendinizi psikolojik olarak da rahat hissedebilirsiniz. Ödemi azaltmak için işlem esnasında kesilerin içine diren yerleştirilir. Direnler sayesinde toplanan kanların da kolay atılması sağlanır. Yağ alınan bölgede oluşan ödemi daha rahat atmak için korse kullanıma önem vermeniz gerekir.

Liposuction Sonrasında Spor Yapılır Mı?

Liposuction işleminden sonra en dikkat edilmesi gereken husus vücudun dinlendirilmesidir. İşlemden sonraki ilk iki gün güzelce dinlenmeniz gerekir. Çok ağır hareketler olmayacak şekilde hafif egzersizler ile spor yapmaya başlayabilirsiniz. Vücudunuzu dinleyerek yaptığınız egzersizlerde daha başarılı olabilirsiniz. Yavaş yavaş başlayarak iyileşme sürecinize göre hareketlerinizi arttırabilirsiniz.

Doktorunuzun gözlemi altında spor yapmaya devam edebilirsiniz. Yaralarınızın açılmaması için egzersiz yaparken dikkatli olmanız gerekir. Koşu ve aerobik hareketler ile sporlarınıza devam etmek için günlük azar azar yapmanız gerekir. Kendinizi yormadan ve vücudunuzda işlem yapılan bölgeyi etkilemeden operasyondan bir hafta sonra rahatlıkla spor yapabilirsiniz.

Liposuction Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İşlem sonrasındaki sürecin kaliteli ve hızlı bir şekilde ilerlemesi için beslenme durumu en fazla önem taşıyan durumlardan biridir. Yaralarınızın daha hızlı iyileşmesi için sağlıksız besinlerden uzak durmanız gerekir. Proteinler yaraların daha hızlı iyileşmesini sağladığından dolayı günlük protein alımına özen göstermeniz gerekir. Taze sebze ve meyveler tüketebilirsiniz. Doymuş yağlardan uzak durmanız bunun yerine sağlıklı ve doğal yağlardan tüketmeniz gerekir. Beslenme süreciniz ne kadar sağlıklı olursa iyileşme süreciniz de o kadar hızlı ilerler. Bol miktarda su içmek yaralarınızın daha hızlı iyileşmesinde yardımcı olur. Asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmak iyileşme sürecinizin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.

lipo3.jpg

Liposuction Sonrası Egzersizin Önemi Var Mıdır?

Liposuction işleminden sonra kilo alımını engellemek ve sabit kilonuzda kalmanız için egzersiz yapmak önem taşır. İşlem öncesinde egzersiz alışkanlıklarınız var ise bunlara devam edebilirsiniz. Yapacağınız tüm egzersiz çeşitlerini doktorunuza bildirmeniz gerekir. İşlem yaptırdığınız bölgenizdeki yaralara zarar vermeyen egzersizler ile başlayarak günde yavaş yavaş ilerleme kaydedebilirsiniz. İşlemden sonra vücudunuzu yormamak önemli konular arasındadır. Yeni kazandığınız vücut şeklinizi devam ettirmek için egzersiz ve sporlara önem vermeniz gerekir.

Kilonuzu sabit tutmadığınız yeniden kilo aldığınız durumda liposuction işleminin herhangi bir önemi kalmaz. Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve kendinizi psikolojik yönden de rahat hissetmek için işlemden ortalama bir hafta sonra egzersizlere başlayabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler