Liposuction Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Liposuction yağ aldırma ameliyatı ardından nasıl beslendiğiniz önem taşıyor. Çünkü yanlış beslenme düzeni olduğunda birtakım aksamalar yaşanabiliyor.

Liposuction yağ aldırma ameliyatı ardından nasıl beslendiğiniz önem taşıyor. Çünkü yanlış beslenme düzeni olduğunda birtakım aksamalar yaşanabiliyor.

Ödem Artıran Besinlerden Uzak Durun

Üretiminde ekstra tuz takviyesi yapılmış olan ve yoğun tuzlu besinler ameliyat ardından yaşanacak ödem sorununu ciddi boyutlara getirebilir. Bu nedenle olabildiğince tuzsuz veya çok az tuzlu yiyecekleri tüketmelisiniz. Uzak durulması gereken tuzlu besinler şunlardır:

  • Şalgam suyu
  • Turşu
  • Salamura şekilde hazırlanan besinler
  • Konserveler

Tuzlu besinler yanında sodyumu yüksek oranda bulunan maden suyu da ödem artmasına neden olabilir. Bu yiyecekler için de yağ aldırma sonrası önemlidir.

Gaz Ve Şişkinlik Olmaması için

Liposuction ameliyatı ardından şiş hissetmemek adına zorlanmamanız için gaz yapan besinleri tüketmemeli ve sindirimi kolay besinlere odaklanmalısınız.

  • Bakliyat ürünleri; barbunya, nohut, kuru fasulye gibi
  • Bazı meyveler portakal, kavun gibi
  • Bazı sebzeler; sarımsak, salatalık, brokoli, lahana karnabahar
  • Laktoz içeren süt ürünleri tüketilmemesi önerilir.

Yemek Yeme Alışkanlıklarına Dikkat Edin

Besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmek sindirim sisteminizi kolaylaştırır ve şişlikleri azaltır. Yani kendinizi karın germe ameliyat sonrası dönemde daha konforlu hissedersiniz. Karın bölgesinde işlem olduğu için bu alanı zorlamamaya odaklanmak gerekiyor.

Ne yediğinize önem verin

Ameliyat ardından yemeklerinizi içeceklerinizi temin ettiğiniz yeri doğru seçmeli ve hijyen kurallarına önem vermeniz gerekir. Yani vücudunuza aldığınız maddelerin güvenli olduğundan emin olarak ilerlemeniz gerekir. Vücut ameliyat ardından bağışıklık konusunda kendisini daha savunmasız hissedecektir. Bu açıdan güçlendirici ürünlere odaklanmak gerekiyor.

Su Tüketmekten Çekinmeyin

Su bütün vücudunuzun hücresel düzeyde yenilenmesi için en önemli takviyelerden biridir. Bu ihtiyaç her zaman vardır ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler açısından bu süreçte çok daha fazla önem kazanır. Çünkü hasarlı bölgelerin hücresel açıdan yenilenmesi için bu gerekmektedir. Dolayısıyla mutlaka günde 2 veya mümkünse 3 litre su içmelisiniz. Su dışı sıvı tüketirken de şekersiz olmasına önem verin. Şeker hücresel yenilenme hızını azaltır.

Porsiyonlara Önem Verin

Karın yağ aldırma ameliyatı olduğunuzda artık bir toparlanma süreci kabul edilmeli ve vücudu zorlayan her türlü durumdan kaçınmalısınız. Yemeklerdeki aşırı yüklenme size negatif anlamda geri dönecektir. Yani doyduğunuzda bunu ileriye taşımadan tadında bırakın. Fakat bu tek tip beslenme ile karıştırılmaması gereken durumdur.

Ameliyat olan kişiler bolca zengin vitamin içeriklerine ihtiyaç duyar. Özellikle protein odaklı yeniden yapılandırıcı ve kolay sindirilebilir besinlere odaklanmalısınız. Lifli ve protein oranı yüksek besinler bu anlamda ideal olacaktır. Yulaf ezmesini besinlerde düşünebilirsiniz.

Porsiyonlar kadar öğün atlanmaması da önemlidir. Vücudunuz besinlerle ameliyat etkilerini toparlar. Düzenli olarak besinleri almalısınız. Ana öğünler dışı ara öğünlerde yoğurt gibi sindirimi destekleyen ürünler tüketebilirsiniz.

Hızlı Kilo Almamaya Dikkat Edin

Genel kilo dengenizi uzun süre muhafaza edeceğiniz şekilde bir beslenme ayarlaması yapın. Hızlı kilo alan bir bünyeniz varsa şeker ve hamur işlerini, yağlı yiyecekleri almamalısınız. Kullandığınız yağ çeşidi ayrıca önemlidir. Vücudunuzdan yağ aldırma ameliyatı ile giden bölümleri hızlıca doldurmak istemezsiniz. Dolayısıyla genel alışkanlıklarınıza önem vermeniz gerekiyor. Bunun için en uygun seçenekleri araştırmalı ve beslenmenizi kalıcı şekilde düzene sokmalısınız.

Bazı sağlıklı yağları ısı ile bir araya getirmeden tüketmek de son derece önemlidir. Doğal zeytinyağı kullanırken pişirmeden az miktarda almalısınız. Kendiliğinden yağ olan et ürünlerine ek yağa gerek yoktur. Izgara ile sade yağsız pişirme teknikleri size tat kaybı olmadan avantajlı tüketim alışkanlıkları kazandırabilir. Liposuction sonrası fiziksel aktiviteler ve genel uyarıları da dikkate almalısınız.