Lazerle Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi | Malezma (Güneş Lekesi)’den Kurtulmak İçin Pek Çok Etkili Yöntem

Pek çok kız ve kadın , dermatologlar ve kozmetik merkezleri tarafından yapılan lazerle melazma tedavisine başvurmaktadır . Melazma, kavurucu öğleden sonra güneşinin ultraviyole ışınlarından etkilenen ciltte, özellikle yüzde oluşan koyu lekelerdir.

29 Ekim 2021 14:00 Kadın Kişisel Bakım
Lazerle Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi | Malezma (Güneş Lekesi)’den Kurtulmak İçin Pek Çok Etkili Yöntem

Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi

Melazma ve cilt veya cilt pigmentasyonu olan kadın ve erkekler genel olarak dermatologlara ve kozmetik merkezlerine gittiklerinde doktorlar, lazer tedavisinden önce kremlerle bazı topikal tedaviler veya kimyasal peelinglerle kimyasal tedaviler önermektedir. Belki de bu tedaviler, lazerle melazma tedavisine gerek kalmadan iyileşme sağlayabilecektir, bu nedenle kullanılan tedavi şu şekildedir:

l Hidrokinon asit içeren bazı açıcı kremler kullanmak.

l Kendi başına bir fayda sağlamadıysa, doktor hidrokinon, retinol ve kortizon içeren üçlü cilt aydınlatma formüllerine başvurabilir.

5e662fa17152d8264cd007c4.jpg

l Cilt buna tepki vermezse, örneğin kojik asit içeren eksfolyantlar kullanarak kimyasal peelinglere başvurabilir.

l İstenilen sonuçlar alınmazsa doktor lazer tedavisi yapacaktır.

l Unutulmamalıdır ki melazmanın tek başına lazerle giderilmediği, daha çok bazı topikal aydınlatma kremleri ile desteklendiği unutulmamalıdır.

l Cildin pigmentasyonundan ve koyulaşmasından öncelikli olarak sorumlu olan cildin melanin üretimini azaltan kimyasal peelingler de onu destekler.

l Hasta sadece melazmayı lazer, kimyasal peeling ve beyazlatıcı kremlerle gidermekten çok nemlendirici kullanmaktan memnun kalmaktadır.

l Nemlendiriciler, lazer ışınlarından sonra cildi sakinleştirmeye yardımcı olur, bu nedenle hyaluronik asit gibi bileşime dahil olan veya doktorun önerdiği nemlendiricileri kullanır.

l Hastanın asla kendi başına herhangi bir kozmetik veya ilaçlı krem ​​kullanmaması gerektiğini, bunun yerine öncelikle bir doktora danışması ve tüm talimatlarına uyması gerektiğini unutmayın.

Lazerle Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi

Her vakanın yaralanmasına ve derecesine göre birçok kadın ve ayrıca erkek lazer çil tedavisi deneyimine sahiptir, bazıları başarılı, bazıları da başarısız olmuştur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, mutlak önleme için bir yöntem olmadığını veya melazmanın mutlak tedavisi için bir planın olmadığını kanıtlamıştır. Ancak her durumda önleme, tedaviden daha iyidir ve şimdi melazmanın bazı nedenlerini ve lazer tedavisi deneyimlerini sunacağız:

Melazma, kalıtsal faktörlerden dolayı çok sayıda insanda ortaya çıkar ve bu durumda tedavi genellikle topikal kremler ve kimyasal peelingler kullanılarak başarısız olur. Bunun nedeni dış etkenlere bağlı olmayıp insan vücudu tarafından kontrol edilmesidir, bu nedenle lokal tedaviye ek olarak lazer melazma tedavisi olan daha güçlü bir yöntem kullanılmalıdır. Bu dönemde vücut hormonlarındaki değişime bağlı olarak kadınlarda melazma ile enfeksiyonun başka nedenleri de vardır, örneğin hamilelik, bu durumda enfeksiyon daha hafiftir. Melazma genellikle doğumdan sonra geçer, bu nedenle lazer kullanmaya gerek yoktur.

1200x627-gunes-lekesi-nasil-gecer-gunes-lekesi-tedavisi-krem-ile-nasil-yapilir-1597841092751.jpg

Bu süre zarfında, cildi nemlendirerek, güneşe maruz kalmayı mümkün olduğunca azaltarak, güçlü tipte fiziksel güneş koruyucuları kullanarak vb. Önlenerek melazma azaltılabilir veya önlenebilir. Melazma görülme sıklığındaki üçüncü faktör, güneşten korunmanın ihmal edilmesi, cilt ve cilt bakımının ihmal edilmesi gibi durumlarda enfeksiyon şiddetli ve hafif olabilir.

Lazer melazma tedavisi bazı durumlarda başarılıdır ve bazı durumlarda melazma enfeksiyonu, her durumda yaralanmanın niteliğine ve derecesine ve yaralı cildinin doğasına ve kalitesine bağlı olarak yenilenir. Bu konuda kesin olarak söylenmelidir ki, doktorun her vakaya ve her cilt tipine uygun lazer ışınlarına uyması ve lazere başvurmadan önce objektif kremlerle tedavinin denenmesi gerekir.

Ayrıca hastayı güneşten korunma, cilt bakımının gerekliliği ve önemi konusunda eğitmelidir ve her durumda korunma tedaviden daha iyidir. Tüm bu bilgiler, birçok kişinin melazmasının nedenine bağlı olarak her bir kişinin başarı veya başarısızlık nedeni ile lazer melazma tedavisinde deneyimlerinin özetidir.

Karbon Lazerle Melazma (Güneş Lekesi) Tedavisi

Yapılan araştırmalar, melazma tedavisinde en güvenli yöntemlerden birinin karbon lazer melazma tedavisi olduğunu kanıtlamıştır. Bu yöntemi uygulamadan önce bazı tıbbi kremlerin kullanımı durdurulmakta, bir kısmı da kullanılmaya devam etmektedir. Bu nedenle hastanın lazer ışınlarını yüzüne uygulamadan önce hangi medikal krem ​​veya kozmetik ürünlerini kullandığını doktora bildirmesi gerekir ve karbon lazer tedavisinin avantajları arasında şunlar yer alır:

61010becae298b86b7f498c0.jpg

l Melazma vakalarının `'ından fazlası sadece 2 seans tedaviden sonra düzelir.

l Diğer lazer türlerine göre karbon lazerlerin uygulanmasından sonra kaşıntı ve kızarıklık gibi küçük yan etkiler meydana gelmez.

l Genellikle diğer lazer türlerinde olduğu gibi karbon lazerin etkinliği ve karbon lazer melazmanın tedavisi sonrası diğer koyu lekelerde ortadan kalkar.

Melazmayı Tıbbi Olarak Tedavi Etmek

Melazma tedavisine başlamadan önce bu koyu lekelerin arkasında ne olduğundan emin olmak için önce doktora gitmelisiniz, böylece doktor güneşe maruz kalma dahil melazma nedenlerinden kaçınarak tedaviye başlar. Melazmanın ortaya çıkma nedenleri, gerek hamileliğe bağlı gerekse hormonal tedaviye bağlı hormonal değişiklikler olabilir ve bu durumda nedenin durmasını beklemek yeterlidir ve genel olarak tedavi aşağıdaki adımlarla yapılır.

l Her tür güneş ışınından koruyucu krem ​​kullanılması güçlü bir etkiye sahiptir.

l Üçlü etkiye sahip bir krem kullanın.

l Kovik asit içeren kimyasal bir eksfoliant kullanımı.

l Aydınlatıcı topikal kremlerin kullanımı.

l Cildi kimyasal peelinglerin etkilerinden kurtarmak için nemlendiriciler kullanın.

Lazer Tedavisi İle Kullanılmayacak Kremler

Melazmalı kişi doktora gittiğinde, doktorun ilk yaptığı şey yaralanmanın nedenini bilmek olur ve eğer hamilelikle veya hormon tedavisi ile ilgili ise doktor melazmanın ne zaman ortadan kalkacağını söyleyebilir. Melazma, güneşe maruz kalma gibi başka nedenlerle ilgiliyse, doktor önleme yöntemini izler ve nedenleri önler ve onunla uygun topikal tedavileri kullanır ve bu tedaviler şunları içerir:

l İki tip şeffaf soyma kremi vardır, normal olanı %2 hidrokinon konsantrasyonuna sahiptir ve diğeri aynı asitten %4 konsantrasyona sahip ve berraktır.

l Kimyasal içermeyen peeling kremi kullanımı

998154.jpg

l Düşük fiyatı ile karakterize edilen peeling krem Fucisone-M tritospot, cilt aydınlatma ve tedavi maliyetlerinde farklı konsantrasyonlarda aktif maddeler içeren Altraetenuin asit konsantrasyonu %2, asit konsantrasyonu hidrokinon %3 ve konsantrasyon %1 hidrokortizon içerir.

l Tüm bu topikal tedavilerin sadece bir doktor gözetiminde kullanıldığını ve hepsinin cildin pigmentasyonundan ve koyulaşmasından sorumlu olan melanin salgısını azaltmaya yardımcı olduğunu unutmamalısınız. Her durumda, lazerle melazma gidermeden daha iyidir.

Bir Günde Melazma (Güneş Lekesi) Giderme Yöntemi

Melazma veya çiller, ciltte ve ayrıca yanak, burun, alın ve dudakların üstündeki ciltte ortaya çıkan, cildi açık ve koyu alanlarda renklendiren bir grup koyu lekelerdir. Melazma hem kadınlar hem de erkekler için sıkıntılı bir cilt problemi olsa da sorunu uzun vadede kesin olarak çözebilecek bazı doğal tarifler var ama melazma tedavisi bir günde çözebilecek tariflerde mevcut ve bu tarifler arasında şunlar yer alıyor:

Doğal Patates Tarifi

Malzemeler:

l Taze patates

l Su

Nasıl hazırlanır?

l Bir parça taze patatesi suyla karıştırın.

l Etkilenen bölgelere en az on dakika masaj yapın.

l Ilık suyla yıkayın.

l Bu tarifi bir ay boyunca günde üç veya dört kez kullanın.

Zerdeçal tarifi

1275181-460a2868b8269a2e66483a13a61dd8e5-640x640.jpg

Aydınlatmada etkisi büyük olan bir reçetedir ve şu şekilde hazırlanabilir:

Malzemeler:

l Zerdeçal

l Limon suyu

Nasıl hazırlanır?

l Homojen bir doku elde edene kadar zerdeçal ile limon suyunu karıştırın.

l Karışımı on beş dakika kadar cildinizde bekletin, ardından soğuk suyla yıkayın.

l Tarifin bir ay yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir.

Doğal Aloe Vera Tarifi

Malzemeler:

l Aloe vera jeli

l Beyaz bal

Nasıl hazırlanır?

l Doğal Aloe Vera Jel, Aloe Vera'dan elde edilir ve iki yemek kaşığı doğal beyaz balla karıştırılır.

l Karışımı yirmi dakika cilde uygulayın, ardından soğuk suyla yıkayın.

l Bu tarif, cilt tonunu birleştirmede ve onu güneş yanığından yatıştırmada büyüleyicidir.

Limon Tarifi

Limon, C vitamini ve antioksidan sitrik asit içerdiği için cilt aydınlatmasında önemli ve çok etkili maddeler içerir. Limonun yanı sıra doğal arı balı cilt için nemlendiriciler içerdiğinden leke ve çilleri tedavi etmek için cilde sürülen bir karışımın yapımında bal ve limon birlikte kullanılır, böylece karışım şu şekilde yapılır:

gunes-lekeleri-1200x900.jpg

Malzemeler:

l Limon

l Bal

Nasıl hazırlanır?

l Bir kaşık balın üzerine bütün bir limonu sıkın.

l Karışımı iyice karıştırın ve temiz cilde uygulayın.

l Karışım en az yirmi dakika yüze uygulandıktan sonra ılık suyla yıkanır.

l Farkı fark edene kadar bu tarifi tam bir ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Geçmiş Melazma Tedavisi Yöntemi

Geçmişte cilt rengini açmak ve lekelerden kurtulmak için elma sirkesi kullanılarak yüzdeki melazma ve lekeleri tedavi etmek için bazı ilkel yöntemler ve tarifler kullanılıyordu. Bunun nedeni sitrik asit ve yüzün tazeliğinden sorumlu olan C vitamini içermesidir, bu nedenle elma sirkesi şu şekilde kullanılır:

l İki veya üç yemek kaşığı sirkeyi aynı miktarda suyla karıştırın.

l Bir parça pamuk kullanarak etkilenen bölgelere sürün ve tamamen kurumasını bekleyin.

l Son olarak ılık suyla yıkayın.

l Farkı görene kadar tarifi bir ay boyunca günde iki veya üç kez tekrarlayın.

Evde Kloazma Soyulması Yöntemi

Melazma, hafif leke veya çil vakalarında doktora ihtiyaç duymadan evde bazı ev fırçaları ve reçeteleri kullanılarak soyulabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere doğal peeling yapmak için nemlendiriciler ve antioksidanlar içeren gıda bileşenlerini karıştırarak yapılır:

Bal veya yoğurtlu yulaf ezmesi

Malzemeler:

l Yulaf

l Bal veya yoğurt

Nasıl hazırlanır?

l Malzemeleri iyice karıştırın ve en az on beş dakika boyunca masajla yüze uygulayın.

l Ilık suyla yıkayın, ardından gül suyu ve nemlendirici krem ​​uygulayın.

l Bu tarifi haftada iki kez kullanın.

Limonlu bal tarifi

Malzemeler:

l Beyaz bal

l Limon

Nasıl hazırlanır?

l Eşit miktarda limon suyu ile bal ekleyin ve homojen bir karışım elde edene kadar malzemeleri iyice karıştırın.

l Maskeyi 10 dakika masajla cilde uygulayın ve iyice durulayın.

l Maske farkı fark edilinceye kadar bir ay süreyle günlük olarak uygulanır.

Aloe vera jel tarifi

gunes-lekesi-nasil-gecer-gunes-lekesine-iyi-gelen-5-dogal-cozum-1593164999-1056.jpg

Malzemeler:

l Aloe vera jeli

Nasıl hazırlanır?

l Aloe vera jeli, melazma bölgelerinde kullanılır ve cildin iltihaplanması ve kızarıklığı için en iyi yatıştırıcılardan biridir.

l Önce cildi temizleyin, ardından jeli melazmadan etkilenen bölgeye uygulayın ve istenen sonuca ulaşıncaya kadar reçeteye devam edin.

Patates tarifi

Malzemeler:

l Patates

l Su

Nasıl hazırlanır?

l Patatesleri su damlalarına batırın ve etkilenen bölgelere sürün, ardından ılık suyla yıkayın ve yatmadan önce kullanılması tercih edilir.

Gül suyu tarifi

Malzemeler:

l Gül suyu

l Güneş kremi

Nasıl hazırlanır?

l Bu tarif, cildi güneş iltihabından yatıştırmaya yardımcı olur.

l Gül suyu güneşe maruz kaldıktan sonra ve yatmadan hemen sonra uygulanan nemlendirici krem ​​ile uygulanabilir.

Son olarak, önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu söyleyerek bu konuyu bitirebiliriz, bu nedenle, ihtişamını ve güzelliğini korumak isteyen bir erkek veya bir kadın, cildini güneşin zararlı ışınlarından korumalıdır. Etkili bir güneş kremi olmadan gün içinde asla dışarı çıkmamalısınız ve cilt bakımı ve melazma giderme için günlük ve haftalık bir rutin kullanılabilir, böylece melazmayı lazerle gidermenize gerek kalmaz.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.