Lazer Uygulaması İle Cilt Tedavisi

Lazer teknolojisi kullanılarak, pek çok cilt problemi tedavi edilebiliyor. Lazer uygulamaları bilinçli olarak kullanıldığı takdirde, ciltte bulunan koyu lekeler, donuk renk tonu ve yara izi de dahil olmak üzere cilt sorunlarının tedavisinde çok olumlu sonuçlar verir. Lazer ile cilt yenileme için derlediğimiz bilgileri aşağıda size sunuyoruz.

Yayınlanma:
Lazer Uygulaması İle Cilt Tedavisi

Lazer teknolojisi kullanılarak, pek çok cilt problemi tedavi edilebiliyor. Lazer uygulamaları bilinçli olarak kullanıldığı takdirde, ciltte bulunan koyu lekeler, donuk renk tonu ve yara izi de dahil olmak üzere cilt sorunlarının tedavisinde çok olumlu sonuçlar verir. Lazer ile cilt yenileme için derlediğimiz bilgileri aşağıda size sunuyoruz.

Lazer Uygulamasının Tarihi

Lazer ışınları ile yapılan çalışmaların temeli, bundan 100 yıl önce Albert Einstein’in çalışmalarına ve radyasyon ile ışık hakkında oluşturduğu teoriye dayanır. Bahse konu çalışmanın temel fikri, ışık yayılması için büyük miktarda enerji içeren bir grup atomun kullanılabileceğiydi.

İlk kez 1954 yılında mikrodalga radyasyonun uyarılmış emisyonları ile çalışılmaya başlandı. Daha sonraki birkaç yıl içinde, araştırmacılar bu kontrollü emisyonun klinik alanda da kullanılabileceğini fark ettiler. İlk kez 1960’lı yılların başlangıcında Leon Goldman lazer ile cilt sorunlarını tedavi etti. Goldman ilk çalışmasında, pigmentli lezyonları deri üzerinden temizledi.

2004 Yılında fraksiyonel lazer, piyasada cilt tedavileri için aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Lazer Işını Çalışma Mekanizması

Lazer ışını, cilt üzerinde problemli noktaya odaklanır. Odak noktasının kaybedilmemesi ve lazerin yönünün takip edilebilmesi için tek bir renkte ışın kullanılır. Tek noktaya odaklanan ışık demeti yalnızca uygulandığı sorunlu noktayı etkiler. İlgili noktanın çevresindeki cildi etkilemez.

Lazer kaynakları tarafından uygulanan çeşitli renkteki ışık dalgaları, ciltteki farklı hedefler tarafından emilir. Sözgelimi kan, sarı ışık dalga boylarını emer. Hastada cilt kızarıklığı sorunu varsa, o zaman sarı ışık dalga boyu lazer ile çalışılır. Kullanılan lazer ışını demeti, belirlenen hedefe çarptığı sırada ısı enerjisi ortaya çıkar. Böylece cilt üzerindeki istenmeyen nokta/noktalar (leke, yanık izi vb.) deriden uzaklaştırılır.

Lazer Çeşitleri

Cilt sorunlarını gidermek için kullanılan lazer çeşitleri oldukça fazladır. Sizin cildinizin problemine göre hangi lazer uygulamasının uygun olduğuna yalnızca dermatologlar karar verebilir. Bu yazıda lazerle cilt tedavisi için anlatılanlar genel bilgi niteliğinde olup, doktor tavsiyesi yerine geçmez.

Ablatif Ve Ablatif Olmayan Lazer Türleri

Ablatif lazer ışık demeti, cildin epidermis olarak adlandırılan dış katmanından geçer ve alttaki cilt tabakasını ısıtarak, yaralar. Bu işlemin yapılmasındaki amaç kolajen üretiminin teşvik edilmesidir. Yaralanan epidermis kendini onardıkça, yani verilen hasar iyileştikçe, işlem gören alan daha pürüzsüz ve sıkı bir görünüm elde eder.

Ablatif olmayan lazerlere oranla, ablatif lazerler daha yoğundur. Cilde uygulanan tedaviler arasında en çok kullanılan ablatif lazer türü, karbondioksit lazeridir. Ablatif olmayan lazerler ile yapılan tedavide cildin üst kısmı aşındırılmaz ve yok edilmez. Bu sistemde cildin dış katmanı etkilenmeden ışınlar direk olarak, cildin alt tabakasına (dermis) etki eder. Böylece kontrollü bir yara oluşumu sağlanır. Yara oluşumu ve tedavisi sırasında yeni kolajen kasılmaları ve tekrar şekillenme reaksiyonları olur.

Kolajen cildin en önemli yapıtaşlarından birdir.

Fraksiyonlu Lazer Uygulaması

Fraksiyonlu lazer ile yapılan tedavide hedeflenen amaçlar şunlardır:

  • Cildin yenilenmesi,
  • Ciltteki renk değişikliğinin giderilmesi,
  • Cilt üzerinde bulunan ince çizgilerin giderilmesi,
  • Güneş hasarının giderilmesidir.

Bu sistemde cilde katı bir lazer ışını tutulmaz. Bunun yerine iyileşmesi istenen sahaya, noktalamalı bir desenle bombardıman yapılır. Hedefteki bölge, diğer lazer uygulamalarına oranla daha az hasar görür. İyileşme sağlanması için 3 ya da 4 tedavi uygulanması gerekir.

Cildin iyileşme süresi, tedavi için kullanılan fraksiyonlu lazer türüne göre değişir. Genel bir iyileşme sürecinden bahsedilecek olursa 2 ila 3 gün süren kızarıklık ve cilt hassasiyetinden söz edilebilir.

Fraksiyonel lazer uygulamasının hiperpigmentasyona neden olma riski vardır. Bu nedenle işleme başlamadan önce uygulama yapılacak cilt rengi ve uygulanacak lazer türü konusunda bir uzmanın fikri alınmalıdır.

Clear+ Brillant Uygulaması

Clear + Brillant ablatif olmayan bir fraksiyonel lazer türüdür. Diğer lazer türleri uygulamasına oranla çok daha az invaziv olması nedeniyle, ‘’Baby Fraxel’’ olarak da adlandırılır. Clear+ Brillant yönteminde cildin yüzeysel katmanlarına odaklanılır ve nispeten daha düşük enerjili dalga boyları kullanılır. Bu özellikleri nedeniyle sebep olduğu şişme ve kızarıklık minimumdur. İşlem sonuçlandığında, istenmeyen lekeler ciltten uzaklaşır, tek renk tonunda parlak bir doku gelişir.

Uygulamalar 30 gün arayla yapılır. Sonuç alınması için 20’şer dakikalık 3 ila 5 uygulama yapılması gerekebilir. Sonuçta kahverengi lekelerde iyileşme kaydedildiği görülür.

Clear+ Brillant en naif cilt gençleştirme tedavisidir. Bütün cilt tonlarında güvenle kullanılabilir. Buna karşılık Clear+Brillant ile elde edilen sonuçlar, diğer fraksiyonel lazer uygulamaları ile elde edilen sonuçlardan daha zayıftır.

Yoğun Darbeli Işık ( IPL) Tedavisi

IPL yöntemi ile ciltte var olan güneş hasarlanmalarının giderilmesi, akne ve hiperpigmentasyon tedavisi hedeflenir. IPL teknik olarak incelendiğinde tam bir lazer uygulaması değildir. Fakat lazer ile aynı prensipte ve aynı amaçta çalıştığı için lazer tedavileri grubunda incelenir. IPL uygulamasında ciltte bulunan pigmentlerin ısıtılarak, parçalanması için geniş spektrumlu ışık dalga boyu kullanılır. Geniş ışık dalga boyu kısa atımlarla yönlendirilir.

IPL uygulamasında da hiperpigmentasyon riski vardır. Bu nedenle IPL uygulamasının ten renginize uygun olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. IPL uygulaması sonrasında cilt, birkaç saat ya da 1-2 güne kadar uzayan bir zaman dilimi boyunca kızarabilir.

Karbondioksit Lazer Uygulaması

Karbondioksit lazer uygulaması son 20 yılda yaşlanan ve/veya hasar gören cildin onarılması, gençleşmesi için en çok kullanılan yöntem olmuştur. Bu uygulama sırasında fotonlardan gelen elektrik ile uzak kızıl ötesi ışık üretilir. Bahse konu ışın oldukça yoğundur ve derideki su tarafından kolayca emilir. İşlem sırasında hedef dokunun çevresi hiç etkilenmezken, tam hedefteki doku tedavi edilir.

Karbondioksit lazer ile hem epidermis hem de dermis tabakası etkilenir. Bu işlem sırasında epidermisin bazı bölümlerine zarar verilir. Daha sonraki aşamada epidermal hücrelerin yeniden büyümesi sağlanır. Aynı zamanda dermisteki kolajen üretimi de tetiklenir. Zaman geçtikçe uygulama yapılan cilt bölgesi sıkılaşarak, dolgunlaşır.

Karbondioksit lazer uygulaması ablatif lazer türüdür. Özellikle kullanıldığı alanlar şunlardır:

  • İnce çizgilerin giderilmesi,
  • İnce kırışıkların giderilmesi,
  • Ciltte güneş ya da yaşlılık neden ile oluşan renk değişiminin onarılması,
  • Akne izlerinin uzaklaştırılmasıdır.

Karbondioksit lazer uygulaması, işlem sonrası cilt üzerinde ağartılmış lekeler ve/veya yara izlerine sebep olabilir. Ayrıca iyileşme dönemi de oldukça acı verici ve uzun bir süreçtir. Bu yüzden gittikçe daha az tercih edilmektedir.

Fraksiyonel lazer uygulaması, ince lekeler ve çizgilerde mükemmel derecede iyileşme sağlar ve iyileşme süreci hızlıdır. Bu nedenle son dönemlerde lazer ile cilt yenileme için ablatif karbondioksit lazer uygulaması yerine fraksiyonel lazer uygulaması daha çok tercih ediliyor.

Bütün bunlara rağmen derin kırışıkları olan kişiler ablatif karbondioksit lazerle tedavi edildiğinde, daha iyi sonuçlar elde edilir.

Aleandre, Diode , Nd:YAG Lazer Uygulamaları

Bu uygulamalar pigment hedeflidir. Bu tür lazerler, daha çok istenmeyen tüylerin alınmasında tercih edilir. İşlem sonrası hastanın hafif kızarıklık ya da şişme şikayetleri olabilir.

Nd:YAG lazer uygulaması üzerinde yapılan bir araştırmada, işlem sonrası 12 ay boyunca sürekli olarak tüy dökülmesi saptandı. 3 Seans lazer uygulaması yapıldıktan 1 sene sonra, tüylerde % 70-90 oranında azalma gözlenir.

Darbeli Boya Lazeri

Darbeli boya lazeri uygulamasında ciltteki kan damarları hedeflenir. Cilt üzerindeki lekeler, doğum lekeleri ve/veya keloidler uzaklaştırılır. Diğer lazer uygulamalarında olduğu gibi ışığın ısıya dönüşmesi ile kan damarları hasar görür. Hedeflenen bölgenin dışındaki bölgede hiçbir etkide bulunmaz. Yan etkileri minimum olan bir uygulama olup, en sık rastlanan yan etki morarmadır.

Lazer ile cilt yenileme sırasında dolgu ya da botoks gibi kombine tedaviler de kullanılabilir. Etkileri arttırmak için ablatif olmayan lazer tedavileri, mikro iğneleme yöntemleri ile birleştirilerek kullanılır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet