Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Bugünkü yazımızda, lazer epilasyon öncesi bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

31 Ağustos 2021 21:17 Kadın Kişisel Bakım
Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tarihin başlarından beri insanlar güzellik ve estetik görünüm adına tonlarca metot üretmiştir. Hala da bu uğurda çalışmalar devam ettiriliyor. Bu yolculukta, özellikle de kadınların en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de vücudumuzda bulunan istenmeyen tüyler olarak bilinir. İnsanlar, gün geçtikçe tüysüz bir vücudun daha güzel olduğunu düşünmeye başladılar. Doğal olarak da tüylerden kurtulmak adına da daha fazla fedakarlık yapmaya başladılar. Kimi insanlar çeşitli karışımlar, bitkisel yollar veya alternatif tıp adıyla bilinen şekillerde uygulamalarla istenmeyen tüylerinden kurtulmaya çalışırken günümüzdeyse istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyon olarak görülmeye başladı. Bunun sonucunda da herkes lazer epilasyon hakkında daha çok soru sormaya başladı. Bugünkü yazımızda, lazer epilasyon öncesi bilinmesi gerekenleri olabildiğince anlaşılır şekilde sizlerle paylaşacağız. İnanıyoruz ki aklınızdaki temel soruların hepsine yanıt alacaksınız.

Lazer epilasyon Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüyler, lazer ışınları kullanılarak köklerinin yakılması ile ortadan kaldırılabilir. Bu işleme de lazer epilasyon denir. Bu yöntemle istenmeyen tüylerden kurtulmak ancak 20. Yüzyılın sonlarına doğru mümkün olmuştur. Bu süreçte 20 yıl kadar bir süre tıbbi alanlarda deneysel çalışmalar sürdürülmüştür. Günümüzde ise lazer epilasyon aktif bir şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılmaya devam etmektedir. Tıbbi olarak kesin ve en güvenli kalıcı epilasyon yöntemlerinden biri olarak kullanılan lazer epilasyon, dünya çapında kadınlar ve hatta erkekler için de en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Fakat tabi ki de bir işe kalkışmadan önce hakkında yeterince bilgi edinmek herkes için önemlidir, peki lazer epilasyon öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Ten rengi

Öncelikle ten rengi lazer epilasyon sürecinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bunun nedeni lazerin kıl köklerini ne kadar rahat görüp göremeyeceğinin, ten renginizle doğrudan bağlantısı olmasıdır. Ten renginiz ne kadar koyuysa, lazerin kıl köklerini görmesi o kadar zorlaşır. Tam tersi durumda açık tenli bir kişiyseniz de lazerin kıl köklerini görmesi kolaylaşır. Lazer epilasyon sürecinde en uygun ten rengi açık ten renkleridir. Bunun yanı sıra, kıl ve tüylerinizin koyu renkli olması yine epilasyon sürecinde avantaj sağlayacaktır.

  1. Doğru cihaz seçimi

- Lazer epilasyon cihazları dendiğinde akla 3 temel cihaz gelmektedir. Bunlar dalga boyuna göre sıralanmaktadır. Dalga boyu en kısa olan lazer türü Alexandrite lazer olarak bilinir, bu lazeri kullanması önerilen kişiler açık tenli ve koyu kıl yapısına sahip kişilerdir. Yüz bölgesine uygulanması önerilmemektedir.

- Diode lazer türü ise bir tık daha uzun dalga boyuna sahiptir. Teni daha koyu veya kıl kökleri daha ince olan kişiler için kullanımı daha kolaydır. Bunun nedeni dalga boyunun uzunluğu nedeniyle, kökleri görmesinin daha kolay olmasıdır. Ayrıca yüz bölgesindeki ince yapılı kılları görmesi daha kolaydır.

- 3. ve son en bilindik lazer türü ise Nd: YAG lazer olarak bilinir. Bu 3 lazer arasında en yüksek dalga boyuna sahip lazer budur. Kıl kökleri derin ve ince olan kişilerde kullanılması önerilir, bunun yanı sıra ten rengi koyu kişilerde de daha iyi sonuç verecektir.

  1. Tüy ve kıl rengi

Tüy ve kılların rengi de en az ten renginiz ve cilt tipiniz kadar önemlidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi tüylerinizin koyu renkli ve kalın köklü olması, epilasyon sırasında lazerin onları görme ve yakma işlemini de kolaylaştırır. Bu nedenle tüy ve kılları kalın kişiler avantajlı durumdadır. Eğer kalın ve koyu renkli tüyleriniz yoksa, bu epilasyon sürecinizi ve sürenizi de etkileyecektir. Epilasyon öncesi bu durumları göz önünde bulundurmak her zaman sizin faydanıza olacaktır.

  1. Cinsiyet

Kadın ve erkeklerin fizyolojik yapıları birbirinden büyük oranda farklılık göstermektedir. Bu nedenle lazer epilasyon iki cinsiyet için de farklılık gösterebilir. En çok karşılaşılan değişkenler, erkeklerin kıl köklerinin daha güçlü ve vücutlarındaki kıl köklerinin sayılarının daha fazla olmasıdır. Bu etken seansın süresini uzatabilir. Ayrıca erkeklere uygulanan lazer epilasyon türü ve fiyatlarında değişkenlik gösterebilir. Tüm bunlar dışında, epilasyonun vücuda uygulayacağı değişiklikler hormonal şekilde de etki gösterebilir. Bazı durumlarda hormon bozuklukları, kıl köklerinde kalınlaşma, cilt ve deri hastalıkları gibi çeşitli komplikasyonlarla da karşılaşılması mümkündür. Bu durumda kendinizi ve bedeninizi tanımak büyük önem taşır. Herhangi beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında, bir uzmana görünmek en iyi seçenek olacaktır.

  1. Epilasyon bölgeleri

Vücudumuzda farklı epilasyon bölgeleri, farklı kıl yoğunluklarına ve hassasiyete sahiptir. Örnek vermek gerekirse kollar veya bacaklar, genital bölge ve bikini bölgesine nazaran daha kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bunun nedeni özel bölgelerdeki kıl köklerinin kalınlığı ve hassaslığıdır. Bunun dışında bir başka durum da kıl köklerinin yoğunluğuyla alakalıdır. Genital bölgelerdeki kıl kökü sayısı, doğal olarak kol ve bacaktakinden daha az olacaktır. Böylelikle de bu bölgelere yapılan epilasyon süresi daha kısa olabilir ve sonuçlar daha çabuk gözle görülür hale gelebilmektedir. Hassas bölgelere yapılan epilasyonlar daha çok can acıtabilirken, diğer bölgelerde acı eşiğiniz daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle epilasyonu yaptıracağınız bölgeye göre süre, acı eşiği, hassasiyet, cilt sorunları, seans sayısı gibi faktörlerde değişikliklerin meydana gelmesi beklenilen bir durumdur. Bedeniniz ve epilasyon bölgeleri ile ilgili bilgili olmak bu nedenle büyük önem taşır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler