Kulak Kirinin Nedenleri, Temizleme Yöntemleri ve İşitme Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kulaklarınızın açıklığından çıkan kulak kiri, özellikle kulaklar çok hassas organlar olduğu ve temizlenmesi çok özen gerektirdiği için utanç yaratır ve estetik görünümünüzü bozar.

Özellikle kiri parmaklarınızla silmek söz konusu olduğunda, bu da dışarıdaysanız utanmanıza neden olabilir. Kulak kirinin nedenlerini, kulağı temizleme yöntemlerini, komplikasyonlarını ve kulak ve işitme sağlığı üzerindeki etkisini gözden geçiriyoruz.

Kulak Kirinin Nedenleri Nelerdir?

 • Kulak kiri, kulak kanallarının dış yarısını kaplayan ciltteki bezler tarafından kulağa salgılanır.
 • Bu alanda yer alan kulak kiri ve hassas tüyler, kulak zarı gibi derin anatomiye zarar verebilecek toz ve yabancı parçacıkları önler.
 • Çoğu kişide, küçük bir miktar kulak kiri düzenli olarak kulak açıklığına hareket eder ve yerine yeni kulak kiri salgılanmasından sonra çıkarılır veya düşer.
 • Aşırı miktarda kulak kiri oluşursa veya kulak kiri etkili bir şekilde çıkarılamazsa, birikebilir ve kulak kanalını tıkayabilir.
 • Kulak kiri tıkanıklığı en yaygın olarak insanlar kulağa pamuklu çubuklar veya başka nesneler sokarak kulağı kendileri temizlemeye çalıştıklarında ortaya çıkar. Bu genellikle kulak kirini çıkarmak yerine kulağın daha derinlerine iter.

Kulak Kirini Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Pek çok kişi, doktorların (koklear kanal) dediği kulak kanalının en derin noktasında biriken kire ulaştıklarına inanarak, doğrudan marketlerde ve eczanelerde satılan kulak temizleme pedlerine başvurur.

Ancak bu çubukların kendileri yeni sorunların nedeni olabilirler ve kulak kirini kulağın derinlerinde birikmesine ve zamanla sertleşmesine sebep olarak kulağın temizlenmesinden ziyade kirlenmesine sebep olmaktadır. Koklear kanalda da yaralanmalara neden olabilir. İşte kulak kirini temizlemenin doğru ve güvenli yolları;

Duş alırken kulak kirini çıkarın

Duş sırasında kulak kirini çıkarmak, kulak kirini gidermenin ideal yoludur. Kulaklarınız için iyi bir şey yapmak istiyorsanız, önce temizlik çubuklarından, metal halkalardan veya kulak kanalındaki herhangi bir katı nesne kullanmaktan vazgeçmemelisiniz. Kulakları temizlemenin en iyi yolu, kulak kanalını çok az miktarda suyla nemlendirmektir, bu da sertleşmiş kiri çözer. Bir sonraki adımda, bir kağıt mendil ile alanı nazikçe ve dikkatlice kurulayın.

Sakız çiğnemek kulak kirini çözer

Sakız, kulağın kendini otomatik olarak temizlemesine yardımcı olur. Kişi kuvvetli bir şekilde çiğnediğinde çene kasları küçük kılları kulak kanalı içinde hareket ettirir ve fazla kiri dışarıya aktarmaya başlar. Kir parçaları kanalın ağzına ulaştığında kolaylıkla çıkarılabilir.

Kulak mumu

Kulak kiri, kulağın içinde biriken katı kiri eritmeye çalışan hafif bir negatif basınç oluşturmak için yanmayan bir mumun ucunu kulağa yerleştirip diğer ucunu tutuşturan kulak mumu kullanılarak da çıkarılabilir. Ancak kullanımdaki deneyimsizlik nedeniyle yüz yanması kolay olduğu için tamamen dikkatli olunmalıdır. Birçok uzman, yeni başlayanlara bu yöntemden uzak durmalarını bile tavsiye ediyor.

Uzman doktorda kulak kirinin çıkarılması

Kulak kanalında çok fazla kulak kiri birikir, böylece içinde bir miktar basınç hissedersiniz ve işitme derecesini etkilerse, bazı durumlarda kulak burun boğaz uzmanının yardımı olmadan, kulağı kendiniz temizlemeye çalışmaktan kaçınarak ortadan kaldırılamaz. Doktor, bunun için icat edilmiş makineleri kullanarak kulaklarınızı profesyonelce temizleyebilir.

Genellikle kulak kiri kendiliğinden düşer, ancak bazı durumlarda tıbbi tedavi gerekebilir, örneğin: kulak, kir tarafından tıkanır ve kulak kiri ağrıya veya işitme kaybına neden olur, bu durumlarda doktor kulak kirini aşağıdakilerden biri ile çıkarabilir:

 • Kulak damlası: Kulak damlaları, tedaviyi aldıktan sonraki birkaç gün içinde kiri yumuşatır ve bu da kirin yavaş yavaş çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Kulak nemlendirme: Elektronik kulak nemlendiricileri, kulak tıkanıklığından kurtulmak için kulak kanalına vücutla aynı sıcaklıkta nemli hava pompalar.
 • El ile çıkarma: Kulağı kulak kirinden temizlemek için doktor ince aspirasyon veya elle çıkarma önerebilir. İnce emme teknolojisi, kulak kirini emmek için küçük bir alet kullanır. El ile çıkarma, kulak kirini kazımaya yardımcı olan, ucunda küçük bir bileziğe sahip ince bir alet kullanmaktan oluşur. Doktorların bu işlem için kullanabilecekleri diğer aletler arasında kaşıklar ve kancalar bulunur. Doktorun ayrıca kulak içinde neler olduğunu görebilmesi için özel bir mikroskop kullanması gerekebilir.

Aşırı Kulak Kirinin Yan Etkileri

Kulak kiri genellikle sinir bozucu bir kaşıntıya neden olur veya çoğu durumda işitme kalitesini etkiler ve kulak kiri birikimi bazı durumlarda enfeksiyonlara veya mantar enfeksiyonlarına yol açabilir ve kulak kirinin birçok faydasına rağmen aşırı salgılanması aşağıdaki etkilere neden olabilir.

 • Kulak kanalının tıkanması: Bu da kulak ağrısına, enfeksiyonlara ve diğer sorunlara yol açar.
 • Öksürük: Öksürük, dış kulağı besleyen vagus sinirinin uyarılmasına neden olur.
 • İşitme kaybı: Nadir durumlarda aşırı kulak kiri işitme kaybına neden olabilir.
 • Son olarak, yukarıda belirtilen yöntemler kendi kendine teşhis veya tedavi için uygun değildir ve bu bilgiler, kulakta tıbbi bir sorun olması durumunda uzman bir doktora gitmenin yerini alamaz.