Kozmetik Ürünler Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik bir ürün seçerken ya da kullanırken çeşitli prosedürlere uymamızın gerekli olduğunu bilmekteyiz.

09 Eylül 2021 08:00 Kadın Kişisel Bakım
Kozmetik Ürünler Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bununla birlikte, kozmetik ürünlerimizi sakladığımız koşulların ne derece sağlıklı olduğunun üzerinde pek durmayız. Oysa ki bazı saklama koşulları ürünlerin bozulmasına yol açmakta; bozuk ürünlerin bilinçsiz kullanımı ise birtakım cilt kusurlarına sebep olmaktadır.

5f1819c967b0a926a87d267c.jpg

Bu yazımızda sizlere kozmetik ürünlerin saklanmasında dikkat edilmesi gereken 5 önemli husustan bahsedeceğiz.

1. Son Kullanma Tarihini Daima Dikkate Alın

Bilmemiz gereken ilk kural, kullandığımız kozmetiklerin belli bir raf ömrünün olduğu ve bu tarihin geçmesinden sonra ürünü oluşturan bileşenlerin etkisini kaybetmeye başladığıdır. Ürün henüz bitmemiş olsa bile, son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü kullanmamalısınız. Bu tür kimyasal içerikli ürünler, son kullanma tarihinden sonra orijinal özelliklerini kaybeder ve kullanılması durumunda cildinize zarar vermeye başlar. Yapmanız gereken, her üç ayda bir, kozmetik ürünlerinizin etiketlerini kontrol etmek ve kullanışsız olanları atmaktır.

Son tüketim tarihini paket üzerine eklemek üreticilerin yasal bir sorumluluğudur. Bu bilginin bulunmadığı ürünleri asla satın almamalısınız.

Son kullanma tarihi geçmiş bir ürünün vereceği çok çeşitli zararlar bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanlar; cilt üzerinde yayılan mikropların varlığı, alerjik reaksiyonlar ve iltihaplanmalardır.

2. Kozmetik Ürünleri Doğrudan Güneş Alan Yerlerde Saklamayın

Ultraviyole ışınları tıpkı cildimiz için olduğu kadar kozmetiklere de zarar vermektedir. Doğrudan güneş ışığı altında bulunan kozmetikler ısınır ve dokularında değişimler oluşur. Örneğin güneş ışığı altında bekleyen parfümeriler aromalarını çok hızlı olarak kaybeder. Güneşin parlak ışığının etkisiyle kremler tabakalaşır ve parçalara bölünür. Rujlar, nem damlalarıyla kaplanır. Bakım ürünleri ise birçok özelliğini kaybeder.

Bu sebeplerden dolayı, kozmetiklerin karanlık bir alanda, oda sıcaklığında saklanması en doğrusudur.

3. Kozmetik Ürünlerinizi Banyoda Saklamayın

Nem, kozmetiklerin ısıdan sonraki en büyük düşmanıdır. Nemli ve sıcak bir ortamda patojenik bakteri ve küf hızla yayılma imkanı bulur. Bu ise cilt üzerinde alerji ve diğer cilt problemlerini tetikler.

Eğer banyoda sakladığınız fırçalar ve makyaj süngerleri hoş olmayan bir koku ve küf izleri oluşturmuşsa, bu tür aletleri temizlemek mümkün olmadığından onlardan kurtulmanız gerekmektedir.

Kozmetikler ve makyaj aletleri, evin en nemli bölümü olan banyolarda tutulmamalıdır. Yabancı cisimlerin oluşumunu engellemek için makyaj aletlerini düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

4. Rujlarınızı Sürekli Çantada Tutmayın

Kadınlar genel olarak cilt bakım ürünlerini bir çantanın içinde muhafaza ederler. Bu alışkanlık derli toplu olmayı sağlaması bakımından sıkça tercih edilir. Oysa ki çantaların içi, sıcaklığın sürekli değiştiği ortamlarda, kozmetik ürünlerin kıvamını bozacak biçimde etkilenmektedir. Sıcaklıktaki bu dalgalanmalar özellikle rujları hızla bozmaktadır.

Ruj çantanızı güneş altında veya arabada, soğuk veya sıcak altında bırakmamaya özen gösterin.

cosmetics.jpg

5. Makyaj Araçlarını İyi Temizleyin

Eğer makyaj süngerinizin üzerinde kozmetik kalıntıları bulunuyorsa, bu durum çeşitli cilt sorunlarına yol açar. Birincisi, zararlı bakterileri cildinize bulaştırır. İkincisi ise, kozmetik kalıntılarını temizlemeden makyaj yaparsanız, cilt üzerinde iz bırakırsınız ve makyajınızı düzensiz bir hale getirirsiniz.

Makyaj aletlerinizi her makyaj uygulamasından sonra temizlemeli ve kurutmalısınız. Bunun için beyaz bir kalıp sabun ve su yeterli olacaktır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler