Kış Aylarında Neden Güneş Koruyucu Kullanılmalı?

Sıcak yaz mevsimi sona erdiğinde ve mevsim soğumaya başladığında, güneş koruyucu ürünlere ve güneş kremlerine olan ilgimiz azalacaktır.

24 Ağustos 2021 15:42 Kadın Kişisel Bakım
Kış Aylarında Neden Güneş Koruyucu Kullanılmalı?

Kışın ara sıra gelen güneş ışığının çok etkili olmadığına inanıyoruz, bu nedenle koruyucu önlemler almaktan kaçınıyoruz. Ancak uzmanlar, sıcaklık düşüşünün bizi yanıltmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

5a40df1067b0a90784918380.jpg

Güneş ışığının olumsuz etkilerinin çoğunun yazın ortaya çıkacağını düşünürsek, kışın güneş kremini ihmal etmek aslında cildin korumasını kaybetmesine neden olacaktır. Kışın cildi güneş ışığından korumanın temel nedeni, ultraviyole ışınlarının yazın ve kışın fark etmeden yayılmasıdır. Çok sıcak ve güneşin yoğun olduğu yaz aylarında güneş yanığına neden olabilen veya cilt kanserine neden olabilen UVB ışınları güçlü olmakla birlikte kış aylarında etkisi geçmektedir. Bu nedenle güneş yanığı sorunu azaldığında güneşten korunma akla gelmez.

Bununla birlikte, kış aylarında güneşin yaydığı bir diğer ışın olan UVA ışınlarında önemli bir azalma olmamaktadır. UVA ışınları cilt yaşlanmasına, kırışıklıklara, siyah noktalara ve sivilcelere neden olduğundan cildinizi kışın güneşten koruyun. Özellikle güneşe duyarlı bir cildiniz varsa bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Kar Yanığı Nedir?

Yoğun kar yağışı, kış aylarında güneşten korunmayı gerektiren bir başka durumdur. Kış sporlarına ilgi duyanlar veya kışın zor olduğu bölgelerde yaşayanlar kar nedeniyle yanıklarla karşılaşabilirler. Bazen güneş ışığından daha fazla yanığa neden olan kar, kumdan çok UV ışınlarını yansıtır. Bu, özellikle yüz çevresinde şiddetli kızarıklıklara neden olur. Şiddetli rüzgâr ve karla soğuk olması durumunda cilt tahriş olabilir ve kuruyabilir. Bu gibi durumlarda cildi sürekli nemlendirmek ve yüksek korumalı bir güneş kremi ile korumak gerekir. Bu aynı zamanda olası lekelenmeyi de önleyecektir.

Kışın Güneşten Korunmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ultraviyole ışınlarının cilt problemlerine ve hastalıklara neden olan ana faktörlerden biri olduğu unutulmamalıdır. Cildinizi kışın olası tahrişlerden korumak ve cilt sağlığınızı uzun süre korumak için güneşten korunma sağlamak için listelediğimiz noktalara dikkat edin.

5c07dd8aae784923b472f66f.jpg

1- Güneş kremi seçimine fiziksel içerikli bir krem ekleyin

Çoğu insan güneş kremi kullanırken içeriğe dikkat etmez. Yüksek koruma faktörünün yeterli olduğuna dair inanç halk arasında yaygındır. Bununla birlikte, kremin bileşimi, etki mekanizmasını da değiştirir. Güneş kremleri, içeriklerine göre fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Kimyasal güneş kremleri, cilde uygulandıktan sonra cilde emilen karbon bazlı organik bileşikler içerir. Bu, ultraviyole ışınlarının önce kimyasal reaksiyon tarafından emilip ısıya dönüştürülmesini ve ardından başka şekillerde deşarj edilmesini sağlar.

Öte yandan fiziksel güneş kremleri aktif mineraller içerir. Uygulama sonrası cilt tarafından emilmezler ve cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluştururlar. Deriye giren ultraviyole ışınları bu bariyerden geçip geri dönmez. Cildi yapısını bozmadan korumak için yaz ve kış aylarında fiziksel içerikli güneş kremlerinin korunması tavsiye edilir.

2- Cilde güneş kremi uyguladıktan sonra düzenli olarak yenileyin

Fiziksel güneş kremleri su, ter veya rüzgâr gibi faktörlerden kolayca etkilenir ve ciltten yayılır. Bu ve benzeri faktörlerle karşılaşırsanız koruyucu kremi tazelemelisiniz. Aksi takdirde kremin cilt üzerindeki koruyucu bariyer etkisi ortadan kalkabilir.

3- Cilt tipinize uygun bir koruyucu seçmek, cilt sağlığınız için kalıcı koruma sağlayabilir

Güneş kremi seçerken yazın olduğu gibi kışın da cilt yapısına dikkat edilmelidir. Örneğin cildiniz güneşe karşı son derece hassas ise sadece sıcak yaza değil, her mevsime uygundur. Seçim yapabilmek için bu durumu göz önünde bulundurmak ve kremin içeriklerini ve koruyucu faktörlerini bilmek önemlidir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde kırışıklıklar, lekeler, elastikiyet kaybı ve cilt kanseri riski gibi olası olumsuz durumları önlemek için cilt korumaya yönelik uygun ürünleri düzenli olarak kullanmalısınız.

4- Kapalı alanlarda güneş koruması gerekebilir

Bu ilginç bir uyarı gibi geliyor ama güneş ışığının etkisi pencereden geçip cildi etkilemeye yetiyor. Masanız bir ofis penceresinin yanındaysa ve günün büyük bir bölümünde güneş ışığına maruz kalıyorsa veya işiniz araba kullanmanızı gerektiriyorsa, pencereden sızan güneş ışığı cildinize zarar verebilir. Bu tür güneş ışığına sık sık maruz kalıyorsanız, cildin yaşlanmasını geciktirmek için güneş kremi kullanmak önemlidir.

5- Cildi nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Cildin nem kaybının nedenlerinden biri de soğuk ve rüzgârlı havaya maruz kalmaktır. Kuru yüz, kuru dudaklar ve eller genellikle kışın ortaya çıkar. Kuru cilt parlaklığını kaybettiği için ve cilde nem sağlamak için lütfen cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Uygun nemlendirme ve güneş koruması ile cildinizin sağlığını koruyabilir ve parlaklığını eski haline kavuşturabilirsiniz.

istock-1152438256.jpg

Kar Yanığı İçin Koruma Nasıl Olmalıdır?

Hem UVA hem de UVB filtreleri içeren güneş kremlerine sahip olmak gerekir. Yanıkları önlemek için nemlendiriciler içerirler, cildin bariyer işlevini destekler, tahrişleri yatıştırır ve antioksidan özelliklere sahiptirler. Bu özelliklere sahip koruyucu ürünler, tüm bu olumsuz etkilerle başa çıkmak için önlemler sağlar. Önleyici tedbirler almazsanız, kar yanığından hemen sonra herhangi bir leke veya kalıcı kızarıklıktan kaçınmak için bir dermatologdan yardım almalısınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler