Kış Aylarında Cildi Korumanın 8 Yolu

Kış aylarının gelmesi ile beraber cilt üzerinde çeşitli olumsuz etkiler oluşmaya başlar.

Kış aylarında cildi korumak için çeşitli yollara başvurulur. Sadece yüzünüz için değil bütün vücudumuz için koruma alanı sağlamak gerekir. Kış aylarında cildi korumak çok önemli olduğu gibi bir o kadar da zorlu bir durumdur. Rüzgâr ve yağmurun oluşması aynı zamanda nem oranında düşmesi ile birlikte cilt olumsuz etkilenir. Bu sebeple cilt bakımında daha büyük bir özen göstermek gerekir. Soğuk ve nemsiz bir havada egzama hastalığı başta olmak üzere pek çok çeşitli hastalık ortaya çıkmaya başlar. Bu sebeple cilt bakımı özellikle kış aylarında çok büyük bir önem arz eder.

Kış Aylarına Uygun Giysiler

Kış aylarının gelmesi ile birlikte vücudumuzu ve cildimizi koruyabilmek için soğuk kış günlerine uygun olacak kıyafetleri tercih etmek gerekir. Yünlü, polyester ya da sentetik kıyafetler kış aylarında cildin daha da kuru olmasına sebep olduğu için uzak durulması gereken kıyafet kumaşlarıdır. Tüm bunların yerine pazen ya da pamuklu giysileri tercih etmek gerekir. Aynı zamanda dar kıyafetler cildin kurumasına sebep olan etkenler arasındadır. Bu sebeple dar kıyafetler yerine bol kıyafetleri tercih ederek kış aylarında cildinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmanız mümkündür. Kış aylarında cildi korumak son derece zor bir durumdur. Bu sebeple büyük bir özen göstermek gerekir.

Her Gün Saç Yıkamayın

Kış aylarında cilde korumak için her gün saç yıkamaktan kaçınmak gerekir. Saç derisinde bulunan doğal sebum sürekli yıkama ile birlikte yok olur. Bu da saçın doğal dengesini bozmaya sebep olur. Bir süre sonra saç dökülmesi ve saçlarda yanma gibi problemler meydana gelebilir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte çevre kirliliği daha da artış göstermeye başlamıştır. Bu çevre kirliliğinden kaynaklı olarak saç derisi yıpranmaya başlar. Kış aylarında saçlarınızı daha iyi bir bakıma tabii tutmanız gerekir. Fakat her gün saç yıkamak bir süre sonra saçlarınızın hızlı bir şekilde dökülmesine sebep olur. İçerisinde demir ve çinko bulunduran saç bakım ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Böylece saçlarınız çok daha dayanıklı ve koruma altında olacaktır.

Ilık Su İle Duş

Kış aylarında duş alırken herkes sıcak su tercih etse de bu yanlış bir durumdur. Sıcak su saç derinizi ve cildinizi olumsuz etkiler. Suyun derecesinin 36 ile 40 derece arasında olması gerekir. Daha yüksek olduğu zaman cildinizde bulunan nemi kaybetmiş olursunuz. Her gün yıkanmak ve sıcak su ile yıkanmak vücudumuzda bulunan nemin yok olmasına sebep olduğu için mutlaka bu konulara hassasiyet göstermek gerekir. Aynı zamanda duş süresini de çok uzun tutmamanız gerekir. Duş süreniz 10 dakika ile 13 dakika arasında olmalıdır.

Lif ve Kese Yapmayın

Kış aylarında cildi korumak için duş esnasında lif ve kese yapmaktan kaçınmak gerekir. Bu dönemde cildiniz çok daha hassas olduğu için kese ve lif gibi uygulamalar cildinize büyük oranda zarar verebilir. Aynı zamanda cildi kurutucu bir yan etkiye sahiptir. Duş için kullanılan jellerin nemlendirici özelliğinin bulunması gerekir. Lif kullanmadan çıplak el ile uygulama yapınız. Bu şekilde çok daha nemli cilde sahip olmak mümkündür.

Ponza Taşı Kullanımı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte cilt çok daha hassas bir yapıya gelmeye başlar. Özellikle ayak ve ellerde sertleşme gibi durumlar söz konusu olur. Özellikle ayak derisinde ve taban kısmında sertleşme ve kuruma gibi problemler meydana gelir. Bu sebeple de bir süre sonra ölü deri birikmeye başlar. Ölü deriyi ponza taşı ile birlikte ortadan kaldırmak mümkün olur. Ponza taşını banyo esnasında kullanmak gerekir. Çok sert hareketler yapmadan kullanmaya da özen göstermek gerekir. Ayaklarımızın daha yumuşak olmasını sağlamak adına duştan sonra sürekli olarak nemlendirme işlemini gerçekleştirin. Nemlendirici krem sürüldükten sonra üzerine çorap giyerek uyuyabilirsiniz. Bu şekilde yumuşacık ayaklara sahip olmanız mümkündür.

Maske ve Peeling Yapmayın

Maske ve peeling uygulamaları cilt için ne kadar faydalı olsa da bazı dönemlerde kullanmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle kış aylarında cildi korumak için kesinlikle peeling ve maske kullanmamak gerekir. Peeling ve maske cilt üzerinde bulunan doğal lipit bariyerini ortadan kaldırdığı için cildin dış etkenlere karşı daha hassas olmasına sebep olur. Kış aylarında cildinizi sadece 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Cilt derisini tahriş edecek maske uygulamalarından da kesinlikle kaçınmak gerekir. Aynı zamanda kullandığınız yüz yıkama jellerinin de nem içeriğinin yüksek olmasına özen göstermek gerekir. Cildinizi kurutacak olan bakım ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

El Ve Vücut Nemlendiricisi Kullanın

Kış aylarında cildi korumak için en iyi yollardan biri el ve vücut nemlendiricisi kullanmak ile mümkün olur. Sürekli olarak el ve vücudumuzu nemlendirmeniz gerekir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte hava soğur ve rüzgar gibi durumlar oluşmaya başlar. Bu gibi doğa olayları vücudumuz için olumsuz etkilere sebep olur. Günlük olarak vücut nemlendirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece kuruma ve pul pul dökülme gibi problemler ortaya çıkmaz. Ellerinizi ise her 2 saatte bir nemlendirmeniz gerekir. Özellikle duş aldıktan sonra vücudunuz çok kuru olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman nem içeriği en yüksek olan kremler ile vücudunuzu nemlendirmeniz gerekir. Aynı zamanda dışarıya çıkmadan önce de vücudunuzu nemlendirerek olası olumsuz etkilere karşı korumuş olursunuz. Cildi besleyen nemlendiricileri tercih etmeniz gerekir. Doğal yağlar ile de vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.

Beslenme Düzeni

Kış aylarında cildimiz her zamankinden çok daha hassas olur. Bu sebeple üstün bir koruma sağlamamız gerekir. Cildimiz için dışarıdan yapacağımız bakımlar dışında beslenme düzenini de ayarlayarak iyi bir sonuç elde etmek mümkün olur. Kış aylarında cildi korumak için protein oranı yüksek olan besinler tüketmek gerekir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketimine de önem göstermek gerekir. Kış aylarında su içmek daha zor gelir. Bu sebeple su tüketimi azalış gösterir. Fakat bu durum hem cildiniz için hem de iç organlarınız için kötü sonuçlar doğurabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına bol miktarda su tüketmeye önem göstermek gerekir. Özellikle besleyiciliği ve nem oranı yüksek olan besinleri tüketmeye önem göstermek gerekir. Böylece cildinizi çok daha sağlıklı bir hale getirmeniz mümkün.