Kırışıklardan Kurtulmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kırışıklardan kurtulmak ya da oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler, çok ilgi gören bir konudur. Yazımızda kırışıkların oluşumun sebepleri ve tedavisi için yayınlanan ve kullanılan bilimsel yöntemlerden bahsediyoruz.

Yayınlanma:
Kırışıklardan Kurtulmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Kırışıklardan kurtulmak ya da oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler, çok ilgi gören bir konudur. Yazımızda kırışıkların oluşumun sebepleri ve tedavisi için yayınlanan ve kullanılan bilimsel yöntemlerden bahsediyoruz.

Kırışık Nedir

Kırışıklar zamana bağlı olarak çeşitli faktörlerin etkisiyle cilt üzerinde oluşan çizgiler ve buruşuk görüntülerdir. Kırışıkların başlıca sebebi yaşlanma ve/veya güneşe maruz kalınmasıdır. Yaş ilerlemesi ile birlikte cildin elastikiyeti azalır ve çatlamaya müsait bir hale gelir. Zaman geçtikçe yüzdeki yağ tabakasının azalması ile birlikte cildin üzerinde daha çok kırışık oluşmaya başlar. Yüzdeki yağ üretimin azalması, cilde sarkık ve gevşek bir görüntü verir.

Kırışıklar 2 ana grupta incelenir. Bu gruplar şunlardır:

Dinamik Kırışıklar

Yüz mimikleri, (gülümseme ya da gözleri kısmak gibi sıkça tekrarlanan yüz hareketleri) ile oluşan kırışıklar dinamik kırışıklardır. Bu tip kırışıklar, yüz ifadesi değiştiğinde ortadan kaybolur. Fakat sürekli aynı hareketlerin tekrarlanması sonucu, zamanla oluşan çizgiler kalıcı hale gelir.

Statik Kırışıklar

Statik kırışıklar ise yüz hareketlerinden bağımsız olarak, yüzde kalıcı bulunan kırışıklardır. Statik kırışıklar özellikle dış faktörler nedeniyle gelişerek, yıllarla birlikte artar.

Yıllar geçtikçe dinamik kırışıklar, statik hale gelir ve yüzde kalıcı bir ifade bırakır.

Kırışık Oluşumunun Sebepleri

Kırışık oluşumunun başlıca sebepleri şunlardır:

 • Güneşe fazla maruz kalmak
 • Uzun yıllar boyunca sigara içmek
 • Yaş

Yukarıda sayılan faktörler cildin epidermal tabakasında incelmeye sebep olur. Bu incelme sonucu cildin elastikiyeti kaybolur ve kırışır.

Yılların geçmesi konusunda, hiçbir şey yapılamasa da sigara içmek ya da güneşe fazla maruz kalmak gibi faktörleri önlemek elimizdedir. Güneşten gelen UV ışınları cildin alt katmanlarında yer alan bağ dokuyu (kolajen ve elastin lifleri) parçalar. Bunun sonucunda cilt sarkar ve kırışır.

Her gün düzenli olarak güneş kremi kullanmak, cildin kırışması ve sarkmasını önlemek için ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda ömür boyu sigara içen kişilerde derin kırışık oluşumu görüldü. Kısa bir süre sigara içip bırakanlarda oluşan kırışıkların derinliği ise ömür boyu sigara içen gruptaki bireylerde görülen kırışıkların yarısı kadardır.

Özetle söylemek gerekirse, sigara içmemek ve daima güneş kremi kullanmak erken cilt yaşlanması problemlerini önleyebilir.

Kırışıklar Genel Olarak Nerede Görülür

Kırışıklar vücudun her yerinde oluşabilir ama en çok göründüğü ve sorun olduğu yer yüz bölgesidir. Yüz kırışıklarını aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Göz Kenarındaki Kırışıklık (Kaz Ayağı)

Yapılan bilimsel çalışmalarda kadınların % 84’ünde kırışmanın ilk belirtisi, göz etrafındaki kaz ayakları olarak saptandı. Göz çevresi vücudun en ince cilt bölgesidir. Göz çevresinde çok fazla kolajen ve elastin olmadığı için güneşe maruz kalındığında ilk kırışmaya başlayacak bölge burasıdır.

Kaşların Arasında Oluşan Çizgiler

Kaşların arasında oluşan çizgiler, 11 çizgileri olarak da tanımlanır. Kaşlar arasında bulunan 2 dik çizgi 11 çizgisidir. Yüz mimikleri nedeni ile oluştuğu için dinamik kırışıklar sınıfında incelenir.

Gülme Çizgileri

Bu kırışıklar, burundan ağzın dış köşelerine doğru uzanır. Bahse konu çizgiler yüzdeki gülme hareketinden kaynaklanmış gibi görünse de bu çizgilerin oluşmasının gerçek nedeni cildin sarkması ve yıllar geçtikçe, cilt altı yağ kaybının fazlalaşmasıdır.

Alın Kırışıkları

Alındaki kırışıklar kaş hareketlerinin çok yapılması sonucu bu bölgeye yerleşen yatay çizgilerdir. Alın kırışıklığı oluşturan çizgilerin derinliği genetik faktörler, güneş kremi sürmeyi ihmal etmek vb. yaşam alışkanlıkları ile ilişkilendirilir.

Kırışıklardan Kurtulmak İçin Evde Yapılabilecekler

Kırışıklar düzenli bir bakım ile iyileştirilebilir. Çok derin kırışıklar tamamen yok edilemese de, eğer uygun ürünleri kullanırsanız kırışık derinliklerini azaltabilirsiniz.

Retinoidler

Retinoidler A vitamini türevleridir. Hücre yenilenmesini uyararak, kolajen üretimini arttırır ve kırışık derinliğini azaltır. Retinoidler aynı zamanda cildin yumuşamasını sağlar ve yüzeydeki koyu lekeleri azaltır.

Retinoidler kuvvetli bileşenler oldukları için kullanıma ilk başlandığında kızarıklık ve ciltte dökülme yapabilir. Bu nedenle başlangıç döneminde retinoidi haftada yalnızca 2 gün sürün. 2-3 Hafta sonra haftada 3 gün sürmeye başlayın. Her retinol kullanımından sonra, hemen nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Retinoidler güneşten gelen UV ışınlarına duyarlı olduğu için, gece kullanılmaları önerilir.

Antioksidanlar

Kırışıklar üzerinde çok etkili olduğu için en çok kullanılan antioksidanlar şunlardır:

 • C vitamini,
 • Niasinamid,
 • Resveratrol

Bu antioksidanlar, cildin kırışmasına sebep olan serbest radikallerle birleşerek onların cilt üzerindeki olumsuz etkilerini önler. Antioksidan uygulamadan önce cildinizi temizleyin, daha sonra antioksidan serumunuzu sürün. 5 Dakika bekledikten sonra güneş kreminizi sürün.

Güneş Kremi

Daha önce de belirtildiği gibi güneşten gelen UV ışınları erken kırışık oluşumuna sebep olur. Bu yüzden düzenli olarak güneş kremi kullanmak, cildinizi korumanız için size çok yardımcı olur. Güneş kreminin cilt üzerindeki etkileri şunlardır:

 • Cildi UV ışınlarından korumak,
 • Yeni kırışık oluşumu engellemek,
 • Hali hazırda var olan kırışıkların daha kötüye gitmesini önlemektir.

Düzenli olarak her gün güneş kremi kullanmanızı öneriyoruz.

Alfa Hidroksi Asitler

Alfa hidroksi asitler glikolik, sitrik ve laktik asit formunda kullanılırlar. Alfa hidroksi asitler kısaca AHA harfleri ile kodlanır. AHA’ların cilde etkileri şunlardır:

 • Hücre yenilenmesini destekler,
 • Düzenli kullanımda daha önce oluşan kırışık ve ince çizgilerin azalmasını sağlar,
 • Kolajen üretimini tetikler.

Alfa hidroksi asitler arasında, glikolik asit en küçük moleküllere sahiptir. Cilde derinlemesine nüfuz ederek etki gösterir. Yalnız bu kadar iyi nüfuz ettiği için cildi tahriş etmesi de mümkündür. Hassas bir cilde sahipseniz, glikolik asit yerine laktik asit ya da sitrik asit kullanmayı tercih edin.

Kırışıkları Azaltmak İçin Profesyonel Yöntemler

Kırışıkları azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için, geliştirilmiş çeşitli profesyonel yöntemler vardır. Bu yöntemler konusunda yanlış seçim yapmamak için uygulamadan önce bir dermatologla görüşmenizi öneririz. Bu yazıda anlatılanlar sadece öneri niteliğindedir.

Nörotoksinler

Yüksek oranda seyreltilmiş Botulinum toksini kırışıklara enjekte edildiğinde, onların açılmasını sağlayabilir. Nörotoksinler daha çok dinamik kırışıklar üzerinde etkilidir. Botulinum toksini kırışıkların olduğu alanda kullanıldığında, öncelikle cildin altındaki kasların gevşetilmesini sağlar. Kasların gevşemesi sonucu cildin çizgiler halinde üst üste katlanması durur.

Nörotoksinler özellikle kaz ayakları ve/veya 11 çizgilerinde güvenle kullanılmaktadır. Boyun kırışıkları ve ağız çevresinde kullanıldıklarında da çok iyi sonuçlar elde edilir. Tam olarak etki etmesi için, uygulamadan sonra 3 -7 gün beklemek gerekebilir. Alın bölgesinde 4 ay, kaz ayağında ise 3 aya kadar kalıcı etkiye sahiptir.

Nörotoksinler, cilt kırışıklığını azaltmanın yanı sıra, ciltteki yağ bezleri üzerinde de etkili olurlar. Böylece cildin sıkılaşmasına da yardımcı olurlar.

Dolgu Maddeleri

Dolgu maddeleri cildin altına enjekte edilen jel benzeri maddelerdir. Genelde bu maddelerin kullanımında amaç, derin gözaltı halkalarını yumuşatmak, elmacık kemiklerini yukarı kaldırmak, dudaklara hacim kazandırmak ve burundan ağıza doğru inen kıvrımları eşitlemektir. Silikon gibi kalıcı dolgular ya da 5 yıl etkili olabilen yarı kalıcı dolgular kullanılabilir.

Günümüzde kalıcı silikon ya da yarı kalıcı dolgular yerine hyaluronik asit dolgu maddeleri daha çok tercih ediliyor. Hyaluronik asit kullanılarak yapılan dolgular 2 yıla kadar etkilidir.

Lazer Uygulaması

Lazer uygulamasında cilde tatbik edilen lazer ışığı, cildin üst tabakasına zarar vermeden daha derin kısımlarını ısıtır. Bu ısı sayesinde, cildin iyileşme tepkisi tetiklenir. Lazer yöntemi sayesinde aynı anda birden fazla yaşlanma belirtisi iyileştirilir. Ayrıca lazer uygulaması, cildin sıkılaşmasında etkili bir madde olan kolajen üretimini de tetikler.

Lazer uygulamasının cilt üzerindeki başlıca etkileri şunlardır:

 • Çizgilerin azalması,
 • Gözeneklerin kapanması,
 • Koyu lekelerin solması,
 • Cilt dokusunun ve genel görünümünün iyileştirilmesidir.

Uygulamada kullanılan lazer türüne bağlı olarak ciltte kızarma ya da pullanma olabilir. Daha hafif lazer türleri ile ciltte aşırı kızarıklık yerine, daha hafif kızarıklık meydana gelebilir. Her iki halde de uygulama sonrası ofisinize dönemezsiniz.

Ultratherapi veya Thermage Uygulaması

Bu yöntem kullanıldığında, cilt üzerinde iğne ve/veya lazer ile elde edilenden daha faza sıkılaştırma etkisi elde edilir. Ultratherapi ile cilt dokusu nazikçe ısınır ve vücudun kolajen oluşturma döngüsü uyarılır. Daha sonra kullanılan ultrason enerjisi ile invaziv bir yaklaşımda bulunulmadan cilt sıkılaştırılır.

Thermage uygulaması da cildi sıkılaştırmak için kullanılan ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Cilt dokusunun ısınması ve kolajen üretimin arttırılması için ultrason enerjisi yerine radyo frekansı dalgaları kullanılıyor.

Bu 2 tedavi sonucunda da kırışık görünümünde önemli ölçüde azalma olur. Yöntemlerin etkisi genellikle aylarca sürer.

İplikle Yüz kaldırma Yöntemi

Bu yöntem de cerrahi müdahale olmadan yüzün gerilmesini sağlayan bir yöntemdir. İşlemin uygulanması sırasında takip edilen basamaklar şunlardır:

 • Doktor tarafından hastanın yanaklarında ve alnında delikler açılır,
 • Cildin yukarı kaldırılması için açılan deliklerden maksimum 18 adet olmak üzere 18 adede kadar plastik iplik yerleştirilir.
 • Bu iplikler yardımı ile sarkan cilt yukarı doğru asılır.

İşlem yapılırken lokal anestezi uygulanır ve iyileşme süresi kısadır.

Yüz Germe Uygulaması

Buraya kadar anlatılan yöntemler kırışıklardan kısmen kurtulmak için harikalar yaratsa da, hiçbir şey yüz germe uygulaması kadar etkili olmaz. Yüz germe uygulamasında amaç, yüz ve boyundaki gevşekliğin düzeltilmesidir. Yüz gerdirme ameliyatları, yüzdeki sarkıklığı iyileştirir fakat cildin üzerindeki yüzeysel kusurları ortadan kaldırmaz.

Son olarak önemle söylemek istiyoruz ki, kırışıklara sahip olmak kötü bir şey değildir. Tamamen çizgisiz bir yüzde duygularınızı tam olarak aktaramazdınız. Yine de kırışıklardan kurtulmak için tavsiye ettiğimiz yöntemleri güvenle kullanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet