Karma Ciltler İçin Maske Uygulamaları Nelerdir?

​​​​​​​Karma ciltler için maske önerileri kişinin cilt yapısına uygun olacak şekilde özel olarak hazırlanmalıdır. Tüm kullanıcıların cilt yapısı farklı olduğu için kişiye özel tasarlanan maske uygulamalarının tercih edilmesi gerekir.

28 Ekim 2021 08:00 Kadın Kişisel Bakım
Karma Ciltler İçin Maske Uygulamaları Nelerdir?

Karma ciltler için maske önerileri kişinin cilt yapısına uygun olacak şekilde özel olarak hazırlanmalıdır. Tüm kullanıcıların cilt yapısı farklı olduğu için kişiye özel tasarlanan maske uygulamalarının tercih edilmesi gerekir. Cildinizin de beslenmeye ve sağlıklı bir şekilde nefes almaya ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Özellikle uzman hekim tavsiyesi eşliğinde güvenli, denemiş ve cilt yapınıza uygun olan, herhangi bir yan etki barındırmayan ve tehlike unsuru barındırmayan karma ciltler için maske uygulamaları ve yöntemlerini tercih etmelisiniz.

5d79418b45d2a023a0dd4a14.jpg

Karma ciltler, özellikle yağlı ve kuru cilt yapısına göre daha az sorunlu cilt tiplerindendir. En ideal cilt olarak gösterilen karma ciltlerin de elbette bakıma ve daha sağlıklı görünemeye ihtiyacı vardır. Yüzünüzdeki T bölgesi yağlı ve diğer bölgeler karma nitelikliyse, hem yağlı ve hem de kuru bölgeler üzerinde etkili olan karma cilt için önerilen maske uygulamaları kullanılmalıdır.

Karna Ciltler İçin Maske Önerileri Nelerdir?

Karma ciltler için maske önerileri cildinizin doğal parlaklığına kavuşturarak, daha estetik ve doğal görünmenizi sağlar. Evde kolaylıkla hazırlanabilen ve uzman hekim kontrolünde denenmesi tavsiye edilen bazı maskeler, karma ciltlerin yağlı bölgeleri dışındaki kuru cilt alanlarında akne, sivilce ve büyük gözeneklerin yok edilmesinde birebirdir. Yüzünüzün farklı bölgeleri için cilt yapınıza en uygun olan bakım uygulaması seçerek, karma cilt sorunlarınızın üstesinden en hızlı gelen maske uygulamasını tercih edebilirsiniz. Cildinizi doğal canlılığına ve parlaklığına döndüren bu maskeler kişinin kendine olan güvenin yerine getirerek sosyal hayatına çok rahat şekilde adapte olmasına yardım eder. Karma ciltler için tavsiye edilen şifa kaynağı masaj uygulaması ve yöntemlerinden bazıları şunlardır.

l Tüm dünyada etkisi hâlâ devam eden en son teknoloji cihaz ve tedavi yöntemleriyle güzelliğine güzellik katan kullanıcılar, güzellik dünyasının doğal botox yöntemlerini kullanmaktadır. Besleyici olduğu kadar doğal bir antioksidan görevi gören muz, cildinizi nemlendirerek yağ dengesini kontrol altına alır. Muz, bal ve yulaf ezmesi karışımından bir maske hazırlayabilir, karma cilt hücrelerinizi nemlendirerek pul pul dökülmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu maske için, 1 adet muz, 1 çorba kaşığı süzme balı ve 1-2 çay kaşığı yulaf ezmesini karıştırın ve hazırlanan karışımı cildinize hassas bir şekilde sürerek, 10 -15 dakika bekledikten sonra bol duru su ile yıkayın.

60b4edf4c03c0e400c3255a2.jpg

l Karma cilt yapısına sahip olan kişilerin uyguladığı bir diğer maske yöntemi ise, yoğurt ve yumurta akı karışımı maskelerdir. 1 yemek kaşığı yoğurdu, 1 yumurta akıyla karıştırdıktan sonra yüzünüze dikkatli bir şekilde sürün. Karışımın göz ve ağız bölgenize sürmemeye dikkat ederek yüzünüzde 10- 15 dakika bekletin. Maske yüzünüzde tam olarak kuruduktan hemen sonra gözenekleri soğutmak ve sıkılaştırmak için yüzünüzü önce bol duru ve ılık su ile yıkayın daha sonra soğuk su ile yıkayarak, cilt ısı dengenizi yakalayın.

l Olgun hale gelen avokadoyu ¼ oranında keserek kabuğunu çıkarın. Yumuşak bir hamur elde edene kadar kaşıkla ezerek içine 1 çorba kaşığı Hindistan yağı ilave ederek karıştırın. Malzemeleri iyice harmanladıktan sonra parmak uçlarıyla yüzünüze masaj yaparak hassas bir şekilde cildinize sürün. Karışım gözenelerin derinliklerine iyice ulaşıncaya kadar 10-15 dakika bekleyerek, ardından cildinizi bol duru su ile durulayın. Cildinizi yumuşak temiz bir havlu yardımıyla kuruladıktan sonra dinlendirin.

l Karma ciltler için uygulanan ve siyah noktaları yok etmek için daha başka farklı maskeler uygulayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı bal, yoğurt ve mısır ununu iyice karıştırarak karışımı narin bir şekil yüzünüze yavaşça sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol duru su ile yıkayarak peeling yapın.

l Maden suyuna birkaç damla limon suyu damlatarak bir buz kalıbına dökün. Ardından karışımı buzdolabında donuncaya kadar bekletin. Buz kalıplarını yüzünüze sürerek cildinizi rahatlatarak, nefes almasını sağlayabilirsiniz.

l Meyve sularından faydalanarak ta cildinize vitamin takviyeleri yapabilirsiniz. Limon, havuç, su teresi, salatalık, elma ve maydanozu sıkarak bu meyve sebze suyu karışımını cildinize sürerek yüzünüzü dinlendirin. 5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü bol ılık su ile yıkayarak durulayın.

l Elma suyunu doğrudan yüzünüze uygulayarak ta cildinizi rahatlatabilirsiniz. Bu şekilde yüzünüz üzerinde yer alan gözenekleri sıkılaştırarak, daha estetik ve iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz.

13353886-728xauto.png

l İki yemek kaşığı gül yaprağı ve bir tatlı kaşığı bala yeteri kadar gülsuyunu ekleyip karıştırarak homojen bir karışım elde edin. Karma cilt dokunuz için özel hazırlanan bu maskeyi kullanarak cildinize özel nemlendirici ve besleyici bakım uygulamalarını yapabilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra ortalama 15 dakika bekledikten hemen sonra yüzünüzü bol duru su ile yıkadıktan sonra cildinizi dinlendirin.

l Üzümü sıkıp suyunu çıkardıktan sonra suyu damla damla olacak şekilde iki kahve kaşığı nemlendirici kreminin içine yavaş yavaş ekleyin. Maskeyi yüzünüze narin bir şekilde sürdükten 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi haftada en az iki kez periyodik bir şekilde uygulamanız tavsiye edilir.

l Yaklaşık bir kahve fincanı elma içini iyice ezdikten sonra, içine iki kahve kaşığı nemlendirici krem ile karıştırarak cildiniz üzerinde uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra bol duru su ile yüzünüzü iyice yıkayın. Maskeyi haftanın en az iki günü uygulamanız tavsiye edilir.

en-iyi-nem-maskesi-onerileri.jpg

l Kil, iki damla zeytinyağı ve limon suyunu iyice karıştırarak karışımı yüzünüze hassas bir şekilde uygulayın ve bol duru su ile yıkayın. 15 dakika bekledikten hemen sonra yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havlu yardımıyla cildiniz iyice temizleyin.

l Taze yumurta sarısını iki kahve fincanı nemlendirici kremle karıştırarak yumurta karışımını bir tabaka hâlinde yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekledikten hemen sonra cildinizi bol duru su ile yıkayarak steril, yumuşak bir havlu ile kurulayın.

l Rendelenmiş elmayı çok az miktarda süt ile karıştırıp pişirdikten sonra ılık şekilde yüzünüze sürün. Maske kuru hale gelince gülsuyuna batırılmış bir parça pamuk yardımıyla cildinizi hassas şekilde silerek iyice temizleyin. Gülsuyu, yüzünüze kattığı hoş kokusunun yanında nemlendirici ve temizleyici göreviyle oldukça kaliteli ve ışıltılı bir peeling etkisi gösterecektir.

l Bir tatlı kaşığı bira mayasına bir tatlı kaşığı balı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışıma ılık sütü de ekleyerek tüm malzemeleri iyice birbirine yedirin ve sütün içinde eritin. Karma ciltler için maske uygulamaları için önerilen karışımı 1 saat serin bir yerde bekletin. Mayalanma işlemi sonrasında yüzünüze hassas şekilde sürün ve 10 dakika kadar cildinizde bekleterek maske bölgesini durulayarak kurulayın.

Maskelerde Kullanılan Meyve ve Besin Gruplarının Faydaları Nelerdir?

Maskelerde kullanılan meyve ve besinlerin sağladığı faydalar doğal antioksidan içerikleri ve vitamin değerleri açısından oldukça fazladır.

l Muz, potasyum ve nem kapasitesi bakımından oldukça zengin bir antioksidandır. Cilt hücrelerini neme doyurarak, derinden besler. Ciltteki gözenekleri ve cilt yüzeyini derinlemesine temizleyerek, ciltte yer alan tüm renk değişimlerinin de ortadan kaldırarak deriyi canlandırır ve besler. Cilt yüzeyindeki lekeleri yok ederek yağlı cildi nemlendirerek yağ üretim düzeyini kontrol altına alır.

l Bal, doğal nemlendirici görevinin yanı sıra ciltteki tüm ölü hücreleri yok edip zararlı mikroorganizmaları kilitleyerek yüz bölgesinden uzaklaştırır. Özellikle iltihaplı aknede güçlü antiseptik ve anti bakteriyel özellikleriyle sıklıkla tercih edilerek kullanılır. Cilt yüzeyinde bulunan tüm bakteri ve mikropları öldürerek cilt hücrelerini yenileyerek canlandırır. Cildi derinlemesine temizleyerek, tüm mikrop ve kiri, aşırı sebum yani yağlı salgı oranını bloke ettikten hemen sonra cilt gözeneklerini hijyenik hale getirir. Cilde parlaklık kazandırarak olabildiğince hijyenik hale getirip hassas bir şekilde nemlendirir.

l Yulaf ezmesi, ciltte salgılanan yağlı salgı bezlerini cildin yüzeyinde ve gözenelerinden temizleyerek deriyi tüm ölü hücresi ve mikroplardan arındırır. Doğal bir emici işlevi gören besin kaynağı, ölü hücreleri cildin tüm yüzeyinden temizledikten hemen sonra ciltten pul pul dökülmesine yardım eder. Cildi besleyip nemlendirerek daha bakımlı ve estetik bir görünüm kazandırır.

ev-yapimi-yuz-maskeleri-listelist-600x300.jpg

l Yoğurt, cildi yumuşatıp parlaklık kazandıran, besleyerek nemlendiren yoğun antiseptik özelliği gösteren bir besin kaynağıdır. Cilt tonunu açarak leke oluşumunun aktif şekilde önüne geçer. Cilt gözeneklerinde ve yüzeyinde sivilceye neden olan tüm bakteri ve mikroplara karşı savaş açarak, koru ve deri bölgesini nemlendirerek koruma altına alır. Deriyi derinlemesine besleyerek cilde daha ışıltılı ve yumuşak pamuksu bir görünüm kazandırır.

l Yumurta akı, özellikle büyük cilt gözeneklerini sıkarak temizler. Yüzü yukarıya doğru gerdirdikten sonra deriye daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Sarkmaların önüne geçerek, yaşlılık karşıtı mucizevi etkisiyle cilde fresh ve doğal bir yapı özelliği kazandırır.

l Avokado, sağlıklı ve doğal yağlar bakımından antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve olarak yoğun bir ilgiyle tercih edilir. Çok güçlü bir fito- kimyasallar olarak cilt hücrelerini yenileyerek cilde adeta hayat verir. Gözenekleri temizleyerek daha canlı, yumuşak ve esnek bir şekilde cildi korumaya teşvik eder. Antifun gal, antienflamatuar ve anti aging özellikler bakımından son derece zengin ve faydalı bir antioksidan özelliği gösterir.

l Hindistan cevizi yağı, lorik asit, kaprilik asit ve diğer antioksidanlar bakımından orta zincirli bir asit özelliği gösterir. Bu faydalı olduğu kadar cilt yapısını güçlendirerek bakım seansı uygulayan cilt dostu antioksidanlar, cilt hücrelerini yenileyerek iyileştirir ve etkin bir şekilde onarır. Besin kaynağı cilt gözeneklerine derinden nüfuz ederek, kuru cilt hücrelerini adeta neme doyurarak iyileştirir ve deriye canlı bir görünüm kazandırır. Cildi serbest radikal hasar ve tehlikelerden, zararlı güneş ışınlardan koruyarak cilt üzerinde oluşan akneleri büyük ölçüde temizler.

saglikli-ve-parlayan-bir-cilt-icin-ev-yapimi-yuz-maskeleri-3265.jpg

l Çay esasisiyle, doğal ve şifalı bir bitki olarak tercih edilir. Ciltteki yağ oranın azaltarak, büyük gözenekleri sıkılaştırır ve daha estetik bir görünüm kazandırır. Ciltte tonlama dengesi kurar. Benzoil peroksit kadar etkili ve güçlü bir sivilce savaşçısı olarak cildi tüm zararlı mikrop ve mikroorganizmalardan arındırır.

l Kil, başta beyaz ve kırmızı kil maskeleri olmak üzere çok sayıda kil maske uygulaması, kuru cildi rahatlatmanın yanında cilde daha parlak, sıkı ve doğal bir bakım seansı uygular. Her bir maske yöntemi farklı ve cildi yenileyen işleviyle öne çıkar. Yeşil kil cilde daha natürel bir görünüm kazandırarak, deriyi adeta berraklaştırır. Beyaz kaolin kili oldukça hassas ve kuru cildi rahatlatan işlevi ile öne çıkar. Kırmızı kil son derece üst düzey performans özelliğiyle yağ emilimi gerçekleştirerek cildi yenileyerek deriye daha fresh ve ışıltılı bir görünüm kazandırır. Karma cilt yapısının her santimetre karesini işleyerek besleyen maske, çok amaçlı kullanım güvencesiyle tüm estetisyen ve güzellik uzmanları tarafından önerilir. Kendi cilt yapınıza uygun olan kil maskesi ve diğer maskeleri uygulayarak, daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanabileceğinizi unutmamalısınız.

Maskeler İçin Mucizevi Bazı Öneriler Nelerdir?

Maske kullanımı için tavsiye edilen mucizevi yöntemler şu tavsiyeler dikkate alınarak uygulanmalıdır:

l Cilt temizliği ve bakımı için yulaf ezmesini kullanacaksanız, özellikle bu besini yanaklarınız gibi yağlı bölgelerde ovuşturduktan hemen sonra uygulama dikkate etmelisiniz. Yulaf ezmesi, ölü hücreleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde temizledikten hemen sonra yağlı cildinize daha esnek ve canlı bir görüntü kazandıracaktır.

l Yüz maske uygulaması sonrasında yüzünüzü bol duru su ile duruladıktan hemen sonra deride oluşan kuruluğu önlemek için bir damla hindistancevizi yağını ve zeytinyağını deriniz üzerinde uygulamayı unutmayın.

l Maske sonrası yüzünüzü kuruladığınız havluyu her gün periyodik bir şekilde değiştirmeyi unutmayın. Bu sayede kuruluma sırasında mikrop ve yağların yüzünüze yapışmasını önlemiş olursunuz.

l Her maske sonrası, cilt gözenelerini açarak daha natürel bir görünüm kazanmak için yüzünüze etkin bir şekilde masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayede yüz maskesi için kullanılan tüm besin ve antioksidan değerlerini cildinizin en derinize nüfus etmesini sağlayarak, cildinizin besin ve vitamin değerlerinden faydalanmasına yardım edebilirsiniz.

l Ciltte meydana gelen tahriş ve alerjileri önleyerek, deriye bakım seansı uygulamak için daima, şekersiz, sade, aromalı ve probiyotik nitelikte olan yoğurtları kullanmaya özen gösterin.

l Ciltte meydana gelen tahriş ve mikroplardan kaçınmak için organik ve rafine edilmeyen, preslenerek soğuk halde olan Hindistan cevizi yağını kullanarak cildinize bakım yapın.

yagli-ciltler-icin-kil-maskesi-uygulama.jpg

l Özellikle boy, el, bacak bölgenizin parlayarak daha yumuşak ve canlı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız ekstra yüz maskesi doğal ve antiseptik karışımlarını uygulamaktan çekinmeyin.

l Yüz maskesi yaparken saç çizgilerinizi koruma altına almak için alın bandı kullanarak maske uygulamalısını daha bilinçli ve güvenli bir şekilde yapın. Saçınıza at kuyruğu yaparak bu bölgeyi koruma altına alabilir, konforlu bir maske kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

l Her maske ve peeling uygulaması öncesinde yüzünüzü muhakkak bol duru su ile yıkayarak maske uygulamasına daha steril ve hijyenik bir şekilde geçerek kendinizi hazırlamalısınız. Karma ciltler için maske uygulamaları başta olmak üzere her estetik ve güzellik uygulaması yönteminin kişiye özel olduğunu unutmamalısınız. Maske ve peelig uygulamalarını her adımda uzman hekim önerisi ve sağlıklı yaşam rehberi tavsiyeleri doğrultusunda bilinçli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.