Kalıcı Makyajın Avantaj ve Dezavantajları

Günümüz kadınlarının gözde trendlerinden biri de uzun ömürlü kalıcı makyaj trendi.

Kalıcı makyaj sayesinde makyaj yapmaya vakti olmayan kadınlar her daim canlı ve sağlıklı görünebilirler. Bununla birlikte en önemlisi makyaj derdinden kurtulabilirler. Peki, kalıcı makyaj avantajlı bir seçim mi yoksa zamanla dezavantaja dönüşebilir mi?

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, profesyoneller tarafından yapılan bir mikro pigmentasyon uygulamasıdır. Tek kullanımlık mikro iğne kullanılarak cilt epitelinin altındaki istenilen cilt bölgesine uygulanan bu işlemle cilde doğal renklerin uygulanması işlemi olarak tanımlanabilir. Mikro pigmentasyon işlemi sırasında cilt rengine göre işlenerek tamamen doğal bir görünüm oluşturulabilir.

Kalıcı Kaş Makyajı

Kalıcı makyajın farklı alanlarında çalışabilir. Öncelikle kalıcı makyaj uygulamalarında kaş yapma işi ilk sırada yer alır ve kaş kontür çalışması seyrek veya dağınık kaşlarınızda mikro pigmentasyon işlemi ile gerçekleştirilir. Kaşlar tamamen doğaldır ve cildinize uygundur. Gözler ve kaşlar yüzün en önemli kısımlarından biri olduğu için en çok bu kalıcı kaş makyajı tercih ediliyor.

Kalıcı Eyeliner Uygulaması

Eyeliner işlemi, kirpik diplerinden başlayarak gözün yapısına göre en doğru şekilde çizilerek uygulanır. Bununla birlikte zorlayıcı eyeliner makyajıyla uğraşma sıkıntısı ortadan kaldırılarak zamandan tasarruf edilir.

Kalıcı Dudak Makyajı

Tıpkı gözler gibi dudak, kalıcı makyajın vazgeçilmez parçalarından biridir. Dudaklar için doğal tonlar ilk tercihtir ve farklı tonlarda kullanılabilir. Bu sayede ruj kullanımınız minimuma inecek. Makyajın yanı sıra, vücudun farklı bölgelerinde eşit olmayan tonlar ve pigment eksikliği olduğunda mikro pigmentasyon yoluyla da cilt tonunuzu iyileştirebilir. Kalıcı makyaj herhangi bir zarar vermez ancak kişinin sağlık sorunları varsa rahatsızlık yaratabilir. Bu potansiyel riskleri ortadan kaldırmak ve en aza indirmek için doğru uzmanları seçmek çok önemlidir.

Kalıcı Makyaj Avantajları

Kalıcı makyaj işlemleri kaşların konturu, eyeliner uygulaması hatta fondöten uygulaması olarak kullanılabilir. Dudak çevresi kalıcı makyaj için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Peki kalıcı makyajın faydaları nelerdir? Öncelikle yazının başında da belirttiğimiz gibi vakti olmayan kadınlara büyük kolaylık sağlıyor. Sabah kalkıp temiz bir makyaj yüzü ile güne başlasanız bile bu oldukça keyifli bir deneyimdir. Ayrıca dudak konturları gibi alanlarda kalıcı makyaj tercih edildiğinde tıpkı dudak dolgusu gibi dudakların hacmini gösterebilir. Benzer şekilde, ince bir eyeliner uygulaması, eyeliner uygulamaya gerek kalmadan gözlerinizi daha net hale getirebilir. Kaş makyajından bahsetmiyoruz bile. Bildiğiniz gibi kaşlar yüzün kıvrımlarıdır. Kalıcı kaş makyajı, kaşlarınızın şeklini korur ve yüz hatlarınız her zaman nettir.

Kalıcı Makyaj Dezavantajları

Öncelikle dudak kalıcı makyajının üzerinden süre geçtikçe bu işlemlerden pişman olma durumuyla karşılaşabilirsiniz. Bu işlem kalıcı olduğu için zamanla bir miktar renk kaybolsa bile tamamen cildinizde kalacaktır. Mikro pigmentasyon nedeniyle bu uygulamaların cilt altında işlendiğini ve cilt yüzeyine yansıtıldığını unutmayın. Yıllar sonra, göz kalemi görünümünden yorulduğunuzda yeterince iyi olmadığını hissettiğiniz dudak hatlarını rötuşlayacak veya silmeye çalışacaksınız. Peki bu işlem gerekli mi? Karar veremeyen kişilerden biriyseniz, bu prosedürleri profesyonel bir güzellik merkezinde tartışmayı unutmayın. Kalıcı makyajın doğru uygulanması pişmanlık yaratmayacaktır. Ancak yıllar sonra kalın eyeliner veya konturlu uygulama sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle, araştırma yaptıktan sonra profesyonel işlemler gerçekleştirmenizi ve sizi tatmin edecek bir uyglama tercih etmenizi öneririz.

Kalıcı Makyaj Kimler İçin Uygun Değildir?

Kalıcı makyajın önünde hiçbir engel yoktur. Tüm yetişkin insanlar kalıcı makyaj yapabilir. Elbette kalıcı makyaj uygulamadan önce alerji testi yapılmalı ve cilt durumunun uygulamaya uygun olduğu doğrulanmalıdır. Bu uygulamada kullanılan alet ve malzemelerin belirgin bir yan etkisi olmamasına rağmen, alerjiler metabolik bir hastalıktır ve herkesin beklenmedik reaksiyonları olabilir. Tedbir önlemi açısından kronik rahatsızlıklar uygulamayı gerçekleştirecek kliniğe bildirilmelidir.

Kalıcı Makyaj Acılı Bir Yöntem Midir?

Makyaj yapılırken lokal anestezik merhem nedeniyle bölge uyuştuğundan ağrı olmaz. Uygulama sürecinde çok doğal olan hafif bir titreşim hissedilecektir. İlk üç gün iyileşme süresidir ve süre boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İlk 24 saatte cilde hiçbir şey uygulamayın, 3 gün sudan uzak durun, uzman tarafından sağlanan kremin kurumasını önlemek için sık sık kaşlara sürülmelidir. 3 gün sudan uzak durmamızın sebebi suyun enfeksiyon riskini artırmasıdır. Kuru kalmalarını önlemek, böylece iyileşme sürecini hızlandırmak için kremler büyük avantaj sağlamaktadır.