Kadınların Kabusu Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Kadınların Kabusu Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Bekâr ya da evli her kadının en az yılda iki kez olacak şekilde düzenli olarak jinelolojik muayene yaptırması oldukça önemlidir.

Bu işlemi yaptırmanın en önemli sebebi ve avantajı olası bir hastalık durumunun erkenden teşhis edilmesi ve tedavisine geç kalınmadan başlanmasıdır. Fakat jinekolojik muayenenin en büyük sorunlarından biri kadınların çekinmesinden dolayı gitmemesidir. Ancak bu şekilde yapılarak hayati bir risk taşıyan hastalığın çok geç teşhis konulmasına ve tedavinin zorlaşmasına sebep olur. Rahim ağzında oluşabilecek herhangi bir yara önemsenmediği takdirde bu yara rahimden içeri doğru girerek daha büyük hastalıklara ve sıkıntılara sebep olur. Bu sebeple oluşabilecek her türlü ihtimale karşı senelik ya da sende iki defa olacak şekilde jinekolojik muayeneye gitmek gerekir.

Jinekolojik Muayene (Pelvis Değerlendirmesi) Nedir?

Kadınların yıllık ya da iki yılda bir giderek olası bir hastalığın önüne geçmek adına pelvis değerlendirmesi yaptırması gerekir. Kadın hastalıklarının oluşmaması ya da oluşsa dahi erken teşhis ile kolayca tedavi edilmesi adına çok önemli bir yere sahip olan jinekolojik muayene mesane tamamen boşken yapılır. Jinekolojik muayene kadınların çok çekindiği fakat sağlıkları açısından en önemli hususlardan biridir. Muayene esnasında da korku durumu gözlenebilir. Fakat bu korku daha çok gerilmelere ve gerilme sonucu da ağrıya sebep olacaktır. Bu sebeple muayene sırasında rahatlama olursa daha ağrısız bir muayene gerçekleşir. Jinekolojik muayeneye girmeden önce biraz araştırma yapmak ve bu şekilde girmek daha stressiz olmasını sağlayacaktır. Bir defa muayeneye girmeyi başardıktan sonra diğer muayenelere daha hazır ve daha rahat bir şekilde girmek mümkündür. Kadınlar için gereken tek şey cesaret.

Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Kadınların mutlaka düzenli olarak yaptırması gereken jinekolojik muayene olmadan önce ilk olarak hastalıklar ve şikâyetler doktora anlatılır. Daha sonra ise hasta muayene odasına alınır. Muayene masasına alınan hasta kıyafetlerini çıkarır ve belden aşağısına temiz bir örtü örtülür. Daha sonra hasta bacağını masada bulunan iki yandaki desteğe koyar. Bu pozisyona tıp dilinde verilen isim litotomi olmaktadır. Muayeneye başlayan doktor ilk olarak dış genital sisteme ve karın bölgesine bakar. Bu işlem tamamlandıktan sonra spekulum aleti ile spekulum muayenesi yapılır. Kadınların en tedirgin olduğu alan spekulum muayenesi sırasında olur. Bu işlem bittikten sonra ise sıra el ile muayeneye geçer. Kadınların yumurtalığında herhangi bir kist durumunun oluşup oluşmadığını tespit etmek için el ile muayene işlemi gerçekleştirilir. El ile muayene esnasında doktor iki parmağını vajina içerisine yerleştirerek kontrol yapar.

Jinekolojik Muayenede Ultrasonun Rolü Nedir?

Ultrason muayene jınekolojik muayene olduktan sonra doktor yeterli bir bilgi edinemese bir de bu şekilde bir muayeneye başvurulur. Geçmiş zamanlarda ultrason muayene çok yapılmazken günümüzde her jinekolojik muayene sonrası ultrason muayene mutlaka yapılıyor. Bu muayene iki yolla yapılır. Bunlardan birisi karın üzerinden yapılan ultrason muayeneyken diğeri ise vajinal yol ile yapılan ultrason muayenedir. Fakat bakire olan kadınlarda vajinal ultrason muayene yerine karından yapılan ultrason muayene yapılmaktadır. Ultrason muayene jinekolojik muayeneden daha kolay ve kadınların daha az çekindiği bir muayene şeklidir. Gebelik esnasında da sık sık gidilen ultrason muayene tek başına yetersiz olsa da jinekolojik muayene ile son derece önemli bir yere sahiptir. Özellikle rahim ve vajina girişinde oluşabilecek kist gibi oluşumları erkenden fark etmek için jinekolojik muayene ve ardından ultrason muayenesi çok gerekli muayene sistemleridir.