İlk Kez Far Kullanacaklar İçin İpuçları

İlk Kez Far Kullanacaklar İçin İpuçları

Far uygulaması makyajın bütünlüğüne etki eden en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple far paleti tercihleri oldukça önemlidir.

Her makyajın kolayca yapılabileceği ve kalıcılığı iyi olan far paketlerini seçmek aslında oldukça kolaydır. Küçük ipuçları ile far paleti seçimi oldukça eğlenceli bir hale gelebilir. Far paleti satın almak isteyen kişiler öncelikle her alanda kullanılabilecek paletlere yönelmelidir. Far paletleri üçlü, dörtlü veya daha fazla farı içerisinde barındırmaktadır. Far paketi içerisinde farlar ne kadar fazla ise yapılabilecek makyajların çeşidi de o kadar fazladır. Gece yapılacak makyajlar daha koyu renkli olarak tercih edilmektedir. Gözlerin belirgin olabilmesine olanak sağlayan farlarda far yapısı da büyük bir öneme sahiptir. Düşük göz kapağına sahip kişiler koyu renkli far kullanımından kaçınmalıdır.

İyi Bir Pigment Seviyesi
Farların kalıcılık ve pigmentasyon seviyesi oldukça önemlidir. Pigment farların renginin iyi bir şekilde göz kapağına aktarılmasına olanak sağlamaktadır. Pigmentli olan farların renk verme seviyeleri oldukça fazladır. Far seçimlerinde pigment seviyesi fazla olan ürünlerin tercih edilmesi gereklidir. Palette görülen rengin göz kapağına aynen uygulanabilmesi için bu durum oldukça önemlidir.  Farların pigment seviyesinin anlaşılabilmesi için tester ürünlerden faydalanılması tavsiye edilmektedir. Bilinçsiz olarak rafta görülen bir far paletinin satın alınması hüsran ile sonuçlanabilir.

Kendinize Yakışacak Tonları Seçin!
Göz ve ten rengi farların duruşunu etkilemektedir. Bu sebeple far seçimleri yaparken kişi kendine yakışabilecek renklere sahip far paletlerine yönelmelidir. Hafif kahverengi tonlar herkeste güzel görünen renklerdir. Fakat koyu ve iddialı renk tercihlerinde far kullanımının iyi bilinmesi gereklidir. İlk kez far kullanacak kişiler tek renk ile makyajda bütünlük sağlayabileceği gibi 3 farklı renk ile de bütünlük yakalayabilmektedir. Risksiz bir seçim için bej tonlarında gözleri daha büyük ve aydınlık gösterebilecek renkler tercih edilmelidir.

Renk Alternatifi Fazla Olan Far Paletlerine Yönelin!
Gece ve gündüz makyajında kullanılan farlar birbirinden farklıdır. Gece daha koyu tonlar tercih edilebilirken günlük makyajların daha soft tonlarda olması gereklidir. Bu sebeple içerisinde hem koyu hemde açık renk alternatifleri bulunan bir far paleti seçmek kurtarıcı olacaktır.

Makyaj Bütünlüğüne Önem Verin!
Yapılan göz makyajı ve kullanılan farlar makyajın tamamlanmasında yeterli değildir. Makyajda bütünlük yakalanabilmesi için seçilen allık ve rujlarda büyük bir öneme sahiptir. Koyu tonlarda göz makyajı kesimlikle koyu renkli rujlar ile tamamlanmamalıdır. Gözler de ne kadar hafif tonlu bir far uygulandıysa dudaklarda o kadar koyu tonlar tercih edilebilir. Yani yalnızca bir bölgede koyu renk kullanılmalıdır. Aksi durumda makyaj çok yoğun ve göz yorucu görünecektir.

İlk Etapta Koyu Ve Mat Farlardan Kaçının!
Koyu ve mat renkli farların uygulaması oldukça zordur. İlk kez far kullanacak kişilerin koyu tonlardan kaçınması gereklidir. Koyu renkli tonlar göz kapağına en iyi şekilde dağıtılması ve yanında farklı far renkleri de kullanılmalıdır. Örneğin tek renk bir siyah farın göz kapağının her bölümüne sürülmesi oldukça yanlıştır. Far uygulaması elin alışması ile alakalı bir durumdur ve deneyim gerektirmektedir. İlk başta açık tonlar kullanılmalı ve eğer koyu renkli farlar kullanılmak isteniyorsa evde bol bol pratik yapılmalıdır. Far uygulamasının kusursuz görünebilmesi için göz pınarları ve gözün dış köşelerinin farklı renkler uygulanarak canlandırılması gereklidir. Far uygulamaları ile ilgili videolar izlemek kişinin bu konuda bilgi sahibi olmasına olanak sağlamaktadır.


Azar Azar Arttırın
Far uygulamasında oldukça önemli olan bir diğer unsur ise farın uygulanma şeklidir. Fırçaya yoğun bir far alındıktan sonra göz kapağına boca edilmesi sık karşılaşılan ve oldukça yanlış bir durumdur. Far uygulamasında az miktarda ürün göz kapağına uygulandıktan sonra dağıtılmalıdır. Dağıtma işlemi sonrasında yoğunluk tekrar uygulama yapılarak arttırılır. Bu işlem istenilen renk tonu elde edilene kadar devam etmelidir. Ürünün en iyi şekilde dağıtılması makyajın profesyonel görünmesine olanak sağlamaktadır.