Hurmanın Cilde Ve Saçlara Faydası Nedir? Hurma Maskesi Nasıl Yapılır?

Kuran-ı Kerim’de ismi geçen en faydalı meyvelerin arasında olan hurmanın vücut sağlığına faydasını bilmeyenler yoktur.

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurma genellikle oruç açmak için tüketilir. Hurma sadece Ramazan ayında değil yılın her ayında sofralarımızda olması gereken besinlerdendir. Çünkü hem cilde hem de saça pek çok faydaları bulunuyor. Peki hurma nasıl uygulanır?

Genellikle Ramazan ayında bolca tüketilen hurma palmiyeler gibi tropikal, ılıman, çöl ikliminin görüldüğü yerde yetiştirilir. Hurma leziz tadıyla yüksek besin değeri ile aslında yüzyıllardır hem tıbbi hem de gıda amaçlı kullanılan meyvedir. Faydası say say bitmeyen hurma mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Aynı zamanda iyi bir enerji, lif kaynağı ve doğal şekerdir. İçerdiği fosfat, kalsiyum ve minerallerin sayesinde kemiklerin zayıflamasını, güçsüzleşmesini önlüyor ve kemiklerin erimesini iyi geliyor.

Çoğumuz Peygamber Efendimizin sünneti olduğundan ramazan sofralarında hurmayı eksik etmeyiniz. Uzmanlara göre hurma sadece vücuda değil cilde de yarar sağlıyor. Peki bu faydalar nelerdir? Hurma cilt bakımı için nasıl kullanılır? Hurma maskesi nasıl yapılmaktadır?

  • Hurma içinde bulunan yüksek C vitamininin sayesinde cildiniz pürüzsüz ve nemli olur. Aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan nemi geri kazandıracak daha elastik yapıya kavuşmasını sağlıyor.
  • Dokular serbest kaldıklarına cildin hücresini zamanından daha önce yaşlanmaya sebep olurlar. Erken yaşta ortaya çıkar kırışıklıklar ve ince çizgilerin nedeni genelde bu sorundur. Düzenli şekilde tüketilen hurma bu problemle başa çıkmanıza yardımcı olur.
  • Hurma sadece ramazan ayında değil sık sık normal günlerde de tüketilmelidir. İçindeki C vitamininden dolayı ciltteki problemleri ortadan kaldırıyor. Yapılan bir araştırmaya göre B vitamini cildinizdeki pek çok problemin tedavisi için etkili bir çözüm olarak gösterilmektedir. Özellikle de ciltteki tahribat ve izlerin giderilmesinde, yani cildinizin yenilenmesinde daha etkilidir. Eğer akne izi ya da çatlaklar gibi cilt problemleri yaşıyorsanız bunlarla sadece 2 malzemeye sahip olan maskeyle savaşabilirsiniz.
  • Hurmayı ezin veya hazır satılan hurma ezmesinden kullanın. Ve içerisine bal katınız. Bu karışımla izlerinizin üzerine haftada bir olarak uygulayın.
  • Cilt hücrelerinizin yenilenmesine destek olan hurmanın sayesinde cildiniz genç ve dinamik kalacaktır.

HURMA SAÇLARA FAYDASI NEDİR?

Her gün düzenli olarak tükettiğiniz yalnızca 3 hurma saçların daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olur. İçindeki mineraller sayesinde saç foliküllerinin ve tellerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

  • İçinde bulunan B vitamini ve demir sayesinde saç dökülmesini engeller. Düzenli şekilde tüketilen hurma saç köklerinizin kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlar.
  • Saçınıza ve derisine düzenli şekilde hurma yağı ile yapılan masaj, saç derinizin ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlarsınız. Sürekli olarak ideal nem oranı korumasına yardımcı olur. Böylelikle saç telleriniz daha uzun süre sağlıklı kalır ve kalın bir yapıya ulaşır.