Hızla Beyazlayan Saçlardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Hızla Beyazlayan Saçlardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Kadınların ve erkeklerin yaşamları boyunca en çok önem verdikleri konulardan birisi olan saçlar birçok nedene bağlı olarak yıpranma belirtileri göstermeye başlayabilir.

Cansızlaşan, yıpranan ve hızla beyazlayan saçlar estetik görünümde çok ciddi sorunlar yaratır. Özellikle saçların hızla beyazlaması önemli estetik kaygılar arasındadır.

Çeşitli boyalarla bu beyazları kapatmak mümkün olsa da kalıcı bir sonuç ortaya çıkarmıyor. Bununla birlikte saçların daha yıpranmasına ve beyazların artış göstermesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda birçok kişi bu beyazlardan kurtulabilmek için birçok farklı yol deniyor. Doğal yollarla saçları beyazları kapatmak da mümkün hale gelebiliyor. Ancak bu yöntemler kimyasal boyalar kadar hızlı sonuç vermeyebiliyor.

Saçlar farklı renklerde olabildiği için artık kişiler evde doğal malzemelerle farklı renk tonları için saç boyası yapabilme imkânı buluyor. Bu boyaların çok fazla tercih edilmeye başlanmasının ise kişilerin kimyasallardan uzak durmak ve sürekli kuaför masrafından kurtulmak istemesinden kaynaklanıyor. Hem sağlıklı hem de doğal saçlara kavuşmak isteyenler için şu tariflerden yararlanılabilir.

 

Siyah Saçlar İçin Doğal Boya Tarifi

Saçlarınız eğer siyah renkte ise beyazların hızla ortaya çıkması son derece normaldir. Beyazları olan kişiler için en riskli saç rengi beyaz renktir. Bu saç rengini doğa olarak yakalamak için şu malzemeler gerekiyor:

 • Bir tane çubuk tarçın ve patlıcan kabuğu
 • Birkaç tane karanfil
 • Bir yemek kaşığı siyah çay, adaçayı ve kınataşı
 • Bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı
 • Bir tatlı kaşığı kadar sirke

8 kaşık da kına bulundurmanız gerekiyor. Öncelikle patlıcan kabuğunu yarım litre su içerisine koyun ve haşlayın. İçerisine çubuk tarçını atın ve karanfili ilave edin. Daha sonra kalan malzemelerin tamamını ekleyin. Karışımın üzerini hava almayacak şekilde kapatın ve iki saat bekletin. Sonrasında saçlarınıza dipten uca sürün ve yaklaşık üç saat sonra durulayın. Çok koyu bir ton için bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Doğal saç boyaları ile son derece güzel bir saç görünümü elde etmek mümkündür. Bu saç boyaları saçların yıpranmasına engel olduğu gibi beslenmesinde de yardımcı olacaktır.  

 

Kızıl ya da Kestane Tonlarında Doğal Saç Boyası

Saçlarınızın hızla beyazlaması karşısında çaresizseniz son derece etkileyici tarifler bulunuyor. Eğer kızıl ya da kestane saç rengine sahipseniz şu malzemeleri bir araya getirmeniz yeterlidir:

 • Bir çay bardağı siyah çay ve Türk kahvesi
 • Bir çay bardağı kuru maya ve tuz
 • Bir çay bardağı Kleopatra çayı
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Üç su bardağı su ve iki su bardağı kına
 • İki su bardağı kadar da kına

Malzemelerinizin tamamını bir tencerede iyice karıştırarak kaynatın. Tencerede ki karışımı bir bez yardımı ile süzerek suyunu bir yere alın. İçerisine bir çay kaşığı zeytinyağını ekleyin. Daha sonra kına ilave edin ve yine karıştırın. Saçlarınızın her yerine uygulayın. Haftada iki defa uygulamak yeterli olacaktır.

 

Kahverengi ve Koyu Saç Rengi Tonları İçin Doğal Boya

Doğal saç boyasını koyu saç renkleri için yapmayı düşünüyorsanız öncelikle gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Bu malzemeler şunlardır:

 • 5 tane yeşil cevizin kabuğu
 • 5 tane yeşil ceviz ağacı yaprağı
 • Yarım litre su

Yarım litre su içerisine ceviz yapraklarını ekleyin ve kabukları da kesip içerisine ilave edin. 10 dakika kaynadıktan sonra bir kavanoza koyarak biraz bekletin. Soğuduktan sonra saçların diplerine uygulayın. Dilerseniz bu işlemi sprey şişe yardımı ile yapabilirsiniz. Yarım saat bekleyin ve sonra saçlarınızı durulayın. Çok koyu bir ton elde etmek isteyenler bu uygulamayı her gün rahatlıkla yapabilirler.

 

Sarı Saçlar İçin Doğal Saç Boyası

Sarı saçlar için de farklı saç boyası tariflerinden yararlanabilirsiniz. Farklı uzunlukta saçlarınız için bu tariflerin avantajlarından yararlanma şansınız bulunuyor. Malzemeleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Birkaç tane limon kabuk parçası
 • Bir tatlı kaşığı kadar çiçek yağı
 • Bir avuç sarı kantaron
 • Bir avuç kadar da papatya çiçeği

Malzemelerinizi uygun bir tencere içerisinde kısık ateşte yarım litre su ile bir saat kadar kaynatın. Bu karışımın bir gün beklemesi gerekiyor. Daha sonra ise sprey şişe yardımı ile saç diplerine ve beyazın yoğunlukta olduğu yerlere uygulayın. Uygulama sonrasında ise birkaç saat bekleyin. Güzelce durulayın. Haftada bir defa uygulamak yeterlidir.