Hamilelik Sırasında Kullanılmaması Tavsiye Edilen Ürünler!

Hamilelik Sırasında Kullanılmaması Tavsiye Edilen Ürünler!

Bir kadın için en özel süreçlerden bir tanesi elbette hamilelik sürecidir. Vücut yeni bir bireyi dünyaya getirmek için çalışmaya başlar, bir kadının bedeni bambaşka bir bedeni dünyaya getirir.

Bu süreçte aklınız, ruhunuz ve bedeniniz alışık olmadığınız tepkiler vererek sizleri zorlayabilir, lakin bu sürecin son derece özel bir süreç olduğu, ömür boyunca birkaç defa yaşanabilecek olması bu sürecin tadının çıkarılmasını sağlayacaktır.

hamilelik-doneminde-yapilan-10-hata-8715-1.jpg

Hamilelik sürecinde kadın bedeninde çok büyük değişimler yaşanmaktadır, en büyük değişim ise cilt ve saçlar da görülmektedir. Hamilelik sürecini kimileri kolay bir şekilde atlatmasına rağmen kimileri bu süreçte oldukça zorlanabilmektedir. Sivilce atakları, cilt kurulukları, bölgesel egzamalar ve saç dökülmesi görülen problemlerin başında yer almaktadır. Bu süreçte doktorun bilgisi dışında cilt ve saç ürünü kullanılmaması büyük önem taşıyor.

A Vitamini ve Türevleri

A vitamini ve türevleri yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde, cilt lekelerin de ve sivilce problemlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak hamilelik döneminde kullanılması düşük yapılmasına veya doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı hamilelik sürecinde içerisinde A vitamini, retinoid ve retinol içeren ürünlerin kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Sülfat, Parfüm ve Paraben

Hamilelikte ilk 3 ay en kritik süreci oluşturmaktadır. Bu süre zarfında kullanılan ürünlere ekstra dikkat edilmesi gerekiyor. Hamileliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmamasını öneriyor. Ayrıca hamilelik süreci boyunca yüksek seviyede kimyasal ve koruyucu barındıran saç kremlerinden ve şampuanlardan uzak durulması gerekiyor. Bebeğe ve size zararı olmayacak olan ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Ayrıca saç dökülmesi yaşarsanız eğer ilk olarak doktorunuza danışarak konu hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.

dogal-sampuan.jpg

Aromaterapi Yağları

Hamilelik sürecinde bazı aromaterapi yağlarına ara verilmesi tavsiye ediliyor. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve Shea butter gibi yağlar hamilelik sürecinde vücudu nemlendirmek için kullanılabiliyor. Uçucu yağlar yüksek etkilerinden dolayı hamilelik sürecinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Güneş Lekeleri

Hamilelikten sonra cilt lekelerinin oluşması sık sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Hamilelik sürecinde vücutta büyük hormon değişimleri yaşanmaktadır. Güneşe ciddi miktarda maruz kalınması durumda ciltte lekelenmeler meydana gelebilir.

Bunun önüne geçmek için hamilelik süresince güneş koruyucusu kullanılması ve mümkün olduğunca güneşten korunmasının önemi büyük.

5d78d99145d2a023a0d3c9f7.jpg