Hamilelerde görülen göbek fıtığı nedir?

Fıtık genel anlamda karın duvarının yapısını oluşturan kasların zayıflayarak ya da yırtılarak karın duvarının altındaki organ ya da barsak dokusunun karın duvarından dışarıya çıkmasıdır eğer bu dışarıya çıkma göbek deliğinin yakınından ya da göbek deliği

31 Temmuz 2021 14:33 Kadın Kişisel Bakım
Hamilelerde görülen göbek fıtığı nedir?

Fıtık genel anlamda karın duvarının yapısını oluşturan kasların zayıflayarak ya da yırtılarak karın duvarının altındaki organ ya da barsak dokusunun karın duvarından dışarıya çıkmasıdır eğer bu dışarıya çıkma göbek deliğinin yakınından ya da göbek deliği bölgesinden olursa o zaman bunun adı göbek fıtığı olur. Halk arasında yanlış bilinen fakat çok sık telaffuz edilen göbek kayması durumu esasında göbek fıtığıdır.

60095f0655428520a0216893.jpg

Yaşlılarda yaşa bağımlı olarak karın kasları zayıflar ve fıtıklaşma daha çok görülür. Bebeklerde ise hamilelik esnasında bebek anneden göbek kordonu sayesinde beslenir ve doğumla beraber bebek anneden ayrılırken bu kordon kesilir ve bu açıklık zamanla kapanır. Bu durumdan dolayı bebeklerde göbek bölgesi zayıf bir alandır. İşte bebeklerde bu kısmın tam olarak kapanmaması göbek fıtıklarına neden olur. Bebeklik göbek ve karın fıtıklarının bir kısmı cerrahi olmadan zamanla kendi kendine kapansa da yaşlılık da ve erişkilerde görülen fıtıkların tedavisi cerrahidir çok ıkınan ya da sürekli ıkınarak ağlayan bebeklerde.

Karın kaslarının zayıflığına bağlı zaman içinde fıtık görülebilir. Buradaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken durum karın duvarının bir bölgesinden geçen bağırsak ya da karın içi dokuların o bölgede sıkışmasıdır. Bu durum en başlarda şiddetli ağrılar ya da kabızlıkla kendisini belli etse de daha ileriki dönemlerde buradaki yapıların kanlanması azalır ve bir nevi kangren tarzında yapılar oluşur ve acil ameliyat edilmesi gerekir.

Bu durumdaki ameliyatlar akut batın sınıfına girer. Hızlıca müdahale edilmesi gerekir ve ne yazık ki sıkışan ve kanlanması bozulan yapıların kesilerek alınması gerekir bu durumdaki yapı eğer bağırsak ise gangren olan yapı kesilir alınır ve sağlam olan uç kısımları birbirine dikilir. Ayrıca bu durumla karşılaşılmasa bile fıtık bölgesindeki şiddetli ağrı, kabızlık hissi bazen de dışarı çıkan yapının büyüklüğü ile orantılı kozmetik sorunlar karşımıza çıkar.

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen fıtıkların en büyük nedeni karın içi basıncı artıran sebeplerdir. Obezite, hızlı kilo alıp vermek, Ailesinde fıtık hikâyesinin olması bu durumun genetik olduğunu da düşündürtür. Erkeklerde daha çok ağırlık ile çalışılan sporlar halter, vücut geliştirme fıtık nedenlerinden olsa da kabızlık, sürekli şiddetli öksürük, işi gereği sürekli ağır kaldırmak zorunda olmakta kısaca karın içi basıncı artıran her şey fıtığa neden olabilir. Kadınlarda ise şüphesiz bu durumun en büyük nedenlerinden biri hamileliktir. Göbek fıtığı ise birçoğu bazen fark edilmeyecek kadar küçük olduğunda hafif ağrıdan başka bir sorun çıkartmaz fakat yırtık büyüyüp zaman içinde kozmetik sorunlar ile karşımıza çıkabilir.

dr-gulden-balli-gobek-fitigi-1.jpg

Göbek fıtıkları hamileliğin ilerlemesi ve bebeğin ana rahminde büyümesi ile karın içi basıncın artmasına bağlı büyürler ve daha belirgin hale gelirler. Bazen hamileliğe bağlı olarak da ortaya çıkan kabızlık ve hafif karın ağrısından başka bir durum hamilelerde çok büyük sorun oluşturmaz. Kesin tedavisi cerrahi olan fıtıkların ameliyatları dikkatli kontroller ile hamileliliğin sonuna kadar beklenebilir ve doğumla birlikte tedavi edilebilir. Bazen de çok büyük olan fıtıkların doğum beklenmeden ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir.

Bahsedilen durum ikiz ya da daha fazla olan çoğul gebeliklerde beklenir ve gerekli cerrahi tecrübeye sahip cerrahlar tarafından ameliyat ile doğum beklenmeden ve bebek zarar görmeden yapılabilir. Buradaki bir handikapta doğum yöntemi olarak eğer sezaryen tercih edilmişse fıtığın çok önemsenmeyerek sezaryen sırasında geçici dikiş ile tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Böyle durumlar da fıtık % 25-30 oranında tekrarlar ve bazen iki ya da daha fazla kez ameliyat edilmiş, fakat başarı sağlanamamış tekrarlayıcı dev fıtıklara dönüşürler.

Hamilelikte göbek fıtığı nasıl tedavi edilmelidir?

Öncelikle küçük ya da büyük olsun göbek fıtıkları mutlaka önemsenmelidir Kısa süreli ve iyileşme oranı yüksek bir ameliyat olduğundan eğer gebeliği ve doğumu tehdit eden bir durumda ise ameliyat doğuma kadar ertelenmemelidir. Hafif ağrıdan kabızlığa kadar değişik semptomlara neden olabilen göbek fıtığı bazen o kadar büyük olur ki annenin eğilip doğrulmasına gündelik işlerini yapmasına bile engel olur. Bu yüzden özellikle fıtık tedavisin cerrahi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Fıtık tedavisinde dikiş ve yama ile onarım olmak üzere iki farklı yöntem uygulanır.

hamilelikte-gobek-fitigi-neden-olur-1024x829.jpg

Fakat günümüzde daha çok cerrahide yama modeli tercih edilir çünkü dikiş ile yapılan onarımlarda bazen fıtık başka bölgelerden oluşabilir. Dikiş iğnesinin girip çıktığı alanlarda yeni fıtıklaşma yapıları oluşabilir bu yüzden yama benzeri bir yapı ile özellikle göbek fıtıkları onarmak daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

 

Göbek fıtığı ile normal doğum yapmak mümkündür fakat bu fıtığın boyutu ve yerleşim yeri ile alakalı bir sorun olarak karşımıza çıkar. Doğum yöntemine hasta, kadın – doğum uzmanı ve genel cerrahi uzmanı ile birlikte karar vermek daha akıllıca olur. Sezaryen ile yapılan doğumlarda ise önce doğum yapılmalı ve bebek alınmalı daha sonra ise yama yöntemi ile göbek fıtığına müdahale edilmelidir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler