Güzelliğiniz İçin Kullanabileceğiniz Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar, bitkilerden elde edilen doğal yağlardır. Kozmetik endüstrisindeki kullanımları hem cilt ürünlerinde hem de saç ürünlerinde oldukça fazladır.

Yayınlanma:
Güzelliğiniz İçin Kullanabileceğiniz Bitkisel Yağlar

Özellikle cilt ve saç bakımında son derece çok yönlü ve kullanışlıdırlar. Birçok bitkisel yağ da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Her bitkinin kendine has yağının tedavi edici özellikleri farklıdır. Bitkisine bağlı olarak tohumlardan, sebzelerden ve meyvelerden elde edilebilir.

Bitkisel Yağlar ve Mineral Yağlar Arasındaki Fark Nedir?

Bitkisel yağ doğal bitkilerden elde edilirken, mineral yağ genellikle petrolün bir yan ürünü olarak çıkarılır. Bitkisel yağlar daha hafiftir ve daha hoş kozmetiklere sahiptir. Mineral yağ ise daha kalın bir dokuya sahiptir ve cilt üzerinde bir dış bariyer oluşturarak (yanıklarda olduğu gibi) kayganlaştırır ve cildi korur. Ancak cildi kurutmak da dahil olmak üzere gözeneklerin ve bezlerin tıkanmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca çok daha sağlıklı olan bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Bitkisel yağlar sayısız bitkiden üretilebilir. Aşağıda en yararlı ve önemli bulduklarımızı sizler için derledik:

1. Avokado Yağı

Avokado yağı, en sağlıklı ve en faydalı yağlardan biridir. Fitosteroller, A ve E vitaminleri ile omega 6 ve 9 içerir. Bu yağ, serbest radikal oluşumunu engeller, kırışıklık ve çatlak oluşumunu yavaşlatır, cildi yeniler ve derinlemesine nemlendirir. Ayrıca saçları güçlendirmeye, nemlendirmeye, parlatmaya, kurumuş saçları toparlamaya ve esneklik kazandırmaya çok uygundur.

2. Tatlı Badem Yağı

Bu yağ vitamin yönünden zengin, yüksek penetrasyon gücüne sahip, cildi kolaylıkla nemlendiren ve pürüzsüzleştiren bitkisel bir yağdır. Gençleştirici, yenileyici, nemlendirici, yumuşatıcı ve besleyici özelliklere sahiptir. Cilde aşırı yumuşaklık sağlayan harika bir yumuşatıcıdır. Cildin esnekliğini ve elastikiyetini artırır. A, B1, B2 ve B6 vitaminlerinin yüksek konsantrasyonu sayesinde hassas ciltler için de uygundur. Hamile kadınlarda çatlakların önlenmesinde yaygın olarak kullanılır ve günlük cilt nemlendirmesinde kullanılabilir.

3. Argan Yağı

Argan yağı, cilt ve saç için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur. İnsan derisinin bir bileşeni olan skualen içerir ve bu nedenle cilt tarafından kolayca emilir. Ultra nemlendiricidir. Saç derisinde dolaşımı uyarır, saç dökülmesini önler ve kuru saçları onarır. Son derece ince bir yağdır. Bu yüzden cilt tarafından hızlıca emildiği için şampuan kullanıldıktan sonra saç kremi olarak uygulanabilir. Cilde ve saça parlaklık kazandırır.

4. Copaiba Yağı

Copaiba yağı, ağaç gövdesinden elde edilen bir merhemdir (reçine). Antiinflamatuar, antiseptik ve iyileştirici olarak kullanılır. Ayrıca antiseptik, balgam söktürücü, iyileştirici ve gaz giderici olarak olağanüstü performansı kanıtlanmıştır. Yaralar, egzama, sedef hastalığı, kurdeşen ve sivilcelerin tedavisinde etkilidir. Saçları parlatıcı özelliğinin olmasının yanı sıra kepek ve sebore gibi saç derisi rahatsızlıklarını önlemek için kullanılabilir.

5. Buğday Tohumu Yağı

Antioksidan, canlandırıcı, yumuşatıcı ve besleyici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda E vitamini açısından zengindir ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede ciltteki serbest radikallerle savaşmada, erken yaşlanmayı önlemede ve canlılığı geri kazandırmada harika bir müttefiktir. Saç dökülmesini önler ve uzamasını teşvik eder. Saçlara ipeksi bir parlaklık, yumuşaklık ve direnç sağlar.

6. Jojoba Yağı

Asitler, E vitamini ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca linoleik yağ asitleri (Omega 6) içerir. Zengin yapısı nedeniyle yağlı cilde sahip olanlar, akne şikayeti olanlar ve iltihap sorunu yaşayanlar dahil tüm cilt tiplerinin nemlendirilmesi için kullanışlıdır. Cildin yağlanmasını doğal olarak düzenleyen gözeneklerin ve yağ bezlerinin blokajını çözme etkisine sahiptir. Saçta saç kökünü temizler, yağlılığı düzenler ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Saç tedavisi ve nemlendirmesi için kullanılabilir.

7. Üzüm Çekirdeği Yağı

Yağ, tohumdan elde edilir ve yeşilimsi bir renge sahiptir. E vitamini ve omega 6 açısından zengindir; B1, B3, B5, C, D, F vitaminleri ve resveratrol gibi polifenollere sahiptir. Yaşlılık çizgilerini yavaşlatmaya, serbest radikal oluşumunu engellemeye ve kolajen liflerin direncini artırmaya yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı, ince bir dokuya sahip olma avantajına sahiptir ve bu nedenle cilt gözeneklerine daha hızlı nüfuz eder. Ayrıca cildi nemlendirmenin yanı sıra yumuşaklık verir ve saçların uzamasına yardımcı olur.

8. Susam Yağı

Susam yağı, önemli fitosterollere ve A, B1, B2, B3 ve E vitaminlerine ek olarak yüksek bir omega 6 ve 9 içeriklerine sahiptir. Güçlü bir antioksidan ve antienflamatuvar özelliğine sahiptir. Bu yüzden serbest radikallerle savaşır. Yağda bulunan T Vitamini cildin yenilenme sürecine yardımcı olur. Cilt elastikiyetini geliştirir. Gençleştirici, erken yaşlanmayı yavaşlatıcıdır. Egzama ve sedef hastalığı olan tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saçı nemlendirir ve yumuşaklık kazandırır. Ek olarak saçın erken grileşmesini engeller.

9. Aloe Vera Yağı

Antibakteriyel, iyileştirici, nemlendirici, yenileyici ve besleyici özelliklere sahiptir. Güçlü bir doğal antioksidandır. Kuru cildi beslemeye yardımcı olur ve kırışıklık önleyici olarak fayda sağlar. Saç derisinin pH'ını dengeler, yağlılığı azaltır, kuru saçı nemlendirir, yıpranmış saçları onarır, güçlendirir, kepeklenmenin önüne geçer, sebore oluşumunu ve saç dökülmesini önler. Ayrıca saç büyümesini destekler.

10. Hindistancevizi Yağı

Bu yağ, orta zincirli doymuş yağ asitlerine sahip olması bakımından diğerlerinden farklıdır. Kilo verme etkisine sahip olan laurik, miristik, kaproik ve kaprilik asitleri içinde barındırır. Cilt ve saç bakımı için harikadır. Doğal bir nemlendirici görevi görür. Yumuşaklık verir ve besleyicidir. Cilt kırışıklıklarını önler. Saçı çevre kirliliğinden korur ve saç tellerini güçlendirir.

11. Ceviz Yağı

A ve E vitaminlerine ek olarak iki önemli mineral içerir: çinko ve selenyum. Cilde derinlemesine nem sağlar ve çatlakların önlenmesinde rol oynar. Kuru saçları tedavi etmek için harikadır. Saçlara ipeksi ve parlak bir dokunuş sağlar. Hasar görmüş ve kuru kalmış saçların yenilenmesine yardımcı olur.

12. Frenk Üzümü Yağı

Bu yağ, C vitamini ve diğer doğal antioksidanlar açısından zengindir. Antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Yenilenme kapasitesini tehlikeye atan kuru cildi nemlendirmek için etkilidir. Erken yaşlanmayı önlemek ve göz bölgesindeki ifade çizgilerini hafifletmek için idealdir. Saçı nemlendirir, saç kökünü güçlendirir ve büyümeye yardımcı olur.

13. Keten Tohumu Yağı

Keten tohumunun gücünü miras alan bu yağ, omega 3 bakımından zengindir. Güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Ciltte oluşan kırışıklıklar, egzama, akne, sedef hastalığı, atopik dermatit, cilt sorunları, keloidler ve çatlamış cilt gibi sorunları ortadan kaldırır. Saçları nemlendirir, güçlendirir, saç dökülmesini azaltır ve saçların uzamasına yardımcı olur, onlara parlaklık verir ve elektriklenmeyi azaltır.

14. Macadamia Yağı

Doğal bir antienflamatuar görevi görür (oleik asit içeriği nedeniyle). Harika bir saç nemlendiricidir. Yüksek yumuşatma gücüne sahiptir. Saça yumuşaklık ve parlaklık verir. Kuru ve donuk saçlar için en iyi reçetelerden biridir. Saçları yağlar ve nemlendirir. Ciltte hidrasyonu teşvik ederek kırışıklık oluşumunu ve erken yaşlanmayı önler. Bu yüzden yaşlanma önleyici kremlerde yaygın olarak kullanılır.

15. Hint Yağı

Hint yağı, cilt ve saç için güçlü bir nemlendiricidir. Cilt tarafından hızla emilir ve emildikten hemen sonra kolajen üretimini uyarır. Bu, kırışıklıkların yanı sıra sivilce, akne, göz torbaları, güneş yanığı, kuru cilt ve çatlamayı azaltmada etkilidir. Saç derisini tedavi etmenin yanı sıra saçı nemlendirir ve kırık uçları önler. Saç dökülmesinin ortadan kalkmasına ve saçların iyileşmesine yardımcı olur.

16. Neem Yağı

Neem yağı, saç ve cilt hastalıklarının tedavisinde mükemmel bir ilaçtır. Cilt yaşlanmasına iyi gelen kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Cildin oksidatif süreçlerini engelleyen serbest radikalleri temizleyici görevi vardır. Yumuşak ve pürüzsüz bir cildi destekler ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olur.

17. Kabak Çekirdeği Yağı

Saç kaybını önlemek, saça gücünü, parlaklığını ve dayanıklılığını geri kazandırır. Ayrıca sedef hastalığı ve dermatit tedavisi için kullanılmaktadır.

18. Çuha Çiçeği Yağı

Bu yağı özel kılan, yüksek konsantrasyondaki linoleik asitin yanı sıra; özellikle güçlü bir antienflamatuar olan ve akne, sedef hastalığı, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkili olan gama-linoleik asit içermesidir. Kuruluk ve cilt tahrişiyle mücadeleye yardımcı olur. Sivilceyi tedavi eder. Kepeği giderir ve hormonal dengeyi iyileştirir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet