Göz Altındaki Koyu Halkaların ve Şişkinliğin Nedenleri ve Tedavi Etme Yöntemleri

Koyu halkaların nedenleri ve pek çok insanın yeterince uyuduktan ve sağlıklı yiyecekler aldıktan sonra bile koyu halkaların nedenlerini merak etmektedir.

25 Ağustos 2021 20:57 Kadın Kişisel Bakım
Göz Altındaki Koyu Halkaların ve Şişkinliğin Nedenleri ve Tedavi Etme Yöntemleri

Koyu halkaların nedenleri ve pek çok insanın yeterince uyuduktan ve sağlıklı yiyecekler aldıktan sonra bile koyu halkaların nedenlerini merak etmektedir. Ancak göz altı kararmasının beklenmedik sebepleri vardır ve bu da doğal yöntemlerle tıbbi veya lokal olarak tedavi edilmesi gereken bir sorunun varlığını müjdeleyebilir ve görünümünü ve kaybolmasını azaltmak için önleyici tedaviler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gözün Üstünde ve Altındaki Koyu Halkaların Nedenleri

Göz altı derisinde veya göz kapaklarının üzerinde koyu bir renk oluşmasına neden olan bilinen bir grup neden vardır ve bunların en önemlileri şunlardır:

Anemi

Göz çevresindeki cilt bölgesi, kandaki demir eksikliğinden etkilenir, bu da koyulaşmasına neden olur ve kadınlar, özellikle hamilelik ve doğum sırasında veya adet döngüsü döneminde buna daha duyarlıdır.

Periyodik olarak çok geç saatlere kadar kalmak

Uykusuzluk gözlerde koyu halkalar oluşmasına ve yorgun görünmesine neden olur.

Yorgunluk

Yorgunluk, yüzde solgunluğa ve gözlerin altında daha koyu cilde neden olur.

Yaşlanma Belirtileri

Yaşlanma, gözlerin altındaki cildin kurumasına ve koyu halkaların daha görünür olmasına neden olur.

Yeterli miktarda su içmemek

Cildi nemlendirmek ve esnek hale getirmek için su şarttır. Bu nedenle su eksikliği ciltte birçok soruna neden olur ve bunlardan en önemlisi koyu halkaların ortaya çıkmasıdır.

Zararlı güneş ışığına maruz kalma

Göz altındaki cilt, cildin geri kalanından daha hassas ve narindir. Bu da özellikle krem ​​veya güneş gözlüğü gibi bir koruma kullanmadan güneş ışınlarından doğrudan etkilenmesine neden olur.

Aşırı kafein alımı

Çok fazla çay, kahve ve meşrubat içmek göz altı derisinin koyulaşmasını arttırırken, içme suyu eksikliği ile daha da kötüleşir.

İlaç kullanımı

Bazı tedaviler kan damarlarını genişleterek gözlerin altında daha büyük ve daha koyu görünmelerine neden olabilir.

Ekran önünde uzun süre kalmak

Özellikle bilgisayar ve telefon ekranının yanı sıra dijital tabletler bu bölgeye ve çevresindeki ciltte kan damarlarına yapılan baskı sonucunda göz yorgunluğuna olur.

Beklenmeyen Koyu Halkaların Nedenleri Nelerdir?

Koyu halkaların nedenleri nadirdir. Bu nedenle insanlar aşağıdaki gibi bazı alışkanlıkların bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabileceğini beklemiyorlar:

Kalıtım

Gözlerin altındaki koyu halkalar, cildin çok ince olduğu ve çok çabuk etkilendiği genetik faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu sorun yaşlılıkta daha çok ortaya çıkar.

Göz ovma

Bu genellikle göz altı kuruluğunun bir sonucudur. Bu da bölgeyi kaşıma isteğini artırır ve bu hareket göz yorgunluğuna ve cildin gevşemesine neden olur.

Aşırı tuz alımı

Genellikle dikkat edilmeyen koyu halkaların nedenlerinden biridir. Ancak büyük oranda sodyum yönünden zengin tuzlu yiyecekler sıvı tutulmasına neden olur ve bu da gözlerin altında halkalar oluşmasına neden olur.

Sigara içmek

Göz altındaki cildi yoran en yanlış sağlık alışkanlıklarından biridir. Ayrıca kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandırır.

Duyarlılık

Özellikle gözlerde kaşıntıya, ciltte tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan maddelere karşı aşırı duyarlılık.

Karın Üzerinde Uyumak

Bu yüze baskı uyguladığından, göz yorgunluğuna ve koyu halkaların ortaya çıkmasına neden olur.

Kozmetik kullanımı

Kozmetikler, özellikle kimyasallar içerenler cildi etkiler. Göz altındaki halkaların koyulaşmasına ve tahriş olmasına neden olur.

Sıvı birikmesi

Gözlerin altında kan birikmesine neden olarak koyu halkaların ortaya çıkmasına sebep olur.

Deride pigmentasyon bozuklukları

Bu en çok Asya ve Afrika insanlarında belirgindir.

Göz Altındaki Koyu Halkaların Önlenmesi

Koyu halkaların birçok nedeni vardır. Ancak bir kişi, göz çevresindeki cildi koyulaşmaktan ve şişkinlikteb korumaya yardımcı olan bazı ipuçlarını ve talimatları izleyebilir.

Özellikle bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan yanlış tedaviler veya uygulamalarla ilgili olduğunda, en önemlileri şunlardır:

Bolca su için

Bu, göz çevresindeki cildin nemini korumak içindir ve ovma dürtüsü hissettiğinizde sakinleştirmek için gözünüze gül suyuna batırılmış salatalık veya pamuk parçaları koyabilirsiniz.

İyi uyku uyuyun

Gözleri gün boyu maruz kaldıkları stresten arındırmak ve cilt hücrelerinin ciltte yenilenmesine fırsat bırakmak için gece en az 8 saat uyumak önemlidir.

Ekranları kullanırken gözünüzü dinlendirin

Her türlü elektronik cihaz kullanılırken her yarım saatte bir 10 dakikalık ara verilmesi tercih edilir.

Sırt üstü uyumak

Yüze baskı yapılmaması ve gözlerde kırışıklık ve koyu halkaların oluşmasını önlemek için en uygun pozisyon budur.

Sigarayı bırakmak

Sadece gözler için değil, vücudun tüm bölgeleri için kötü alışkanlıklardan biri olarak kabul edildiğinden sigarayı bırakmalısınız.

Kafein alımınızı sınırlayın

Vücutta sıvı tutulmasına neden olmamak ve göz altındaki kan damarlarına baskı yapmamak için kafein ılımlı bir şekilde tüketilebilir.

Alerji tedavisi

Tedavi nedenlerini ve yöntemlerini öğrenmek bir doktora danışmaktır.

Vücuttaki sıvı tutulmasından kurtulun

Narenciye alımını azaltarak ve bol su içerek vücutta sıvı tutulmasını önleyebilirsiniz. Hormonlarda dengesizlik veya tiroid bezi ortaya çıkan sorunlardan, kalp ve böbrek hastalıkları durumunda tedavi bazı ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yüksek kaliteli kozmetikler kullanmak

Bunun nedeni cildin zararlı maddelere karşı hassasiyetinden kaynaklanmaktadır ve eve döndükten sonra cilt derinlemesine temizlenerek makyaj çıkarılmalıdır.

Göz altı bakımı

Nemlendirme yoluyla, birçok insan bu bölgenin hassasiyetini ve dikkatli bakıma ihtiyacını ihmal eder. Bu yöntem, koyu halkaların şiddetini artıran genetik faktörler varsa yardımcı olur.

Güneş kremi veya güneş gözlüğü kullanın

Bu, güneşin zararlı ışınlarını göz altı bölgesinden engellemek içindir.

Koyu Halkaları Tıbbi Olarak Tedavi Edin

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koyu halka nedenlerini tedavi etmeye çalıştıktan sonra göz altı bölgesindeki koyulaşmadan kurtulmak için tıbbi tedavi stratejileri izlenebilir:

Merhemler: Özellikle kafein, C ve E vitaminleri ile retinol içerenler, şişkinliği ve halkaları azaltmak için cildi aydınlatmaya ve kan damarlarını sıkılaştırmaya yardımcı olan maddelerdir. Ancak çoğu durumda kesin bir tedavi değildir.

Dolgular: Bu teknik, cildi inceltmek ve nem eksikliğini tedavi etmek için plazma ve hyaluronik asit gibi maddeleri enjekte etmek için kullanılır.

Ameliyat: Göz altındaki pigmentasyon ve koyu renkten kurtulmak için göz kapaklarını ve göz altlarını güzelleştirmeyi amaçlar.

Lazer: Koyu halkalardan kurtulmak için en etkili tedavilerden biridir.

Koyu Halkaların Doğal Yöntemlerle Tedavisi

Koyu halkaların nedenleri doğal malzemeler kullanılarak tedavi edilebilir. Ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere sonucu fark edebilmek için onlarla bir süre tedavi etmek önemlidir:

Tatlı badem yağı: Cildi aydınlatan özelliklerin yanı sıra antioksidanlar ve cilt altında şişmeyi azaltmaya yardımcı olan iltihap giderici özellikler içerir. Badem yağı şu şekilde kullanılır:

 • Bir pamuk alın ve badem yağına batırın.
 • Pedi gözün altındaki temiz cilde nazikçe sürün.
 • Yağı sabaha kadar göz altında bırakın.
 • Koyu halkalardan kurtulmak için yöntemi günlük olarak tekrarlayın.

Çay poşetleri: Göz altındaki koyu halkalardan ve şişliklerden kurtulmanın en hızlı yollarından biridir ve şu şekilde kullanılabilir:

 • Çay poşetlerini kaynar suya koyun.
 • Torbaları çıkarın ve soğumalarını bekleyin.
 • Her sabah on beş dakika boyunca göz üzerinde bekletin.

Limon ve salatalık suyu: Koyu halkalardan kurtulmak için iyi bir çözümdür ve şu şekilde hazırlanır:

 • Salatalık suyuna limon suyu eklenir.
 • Karışıma bir pamuk batırın ve ardından 10 dakika boyunca gözünüze uygulayın.
 • Tarifi haftada iki kez kullanın.

Portakal suyu: Göz altı cildi kısa sürede aydınlatmaya yarayan C ve A vitaminleri içerir ve şu şekilde kullanılır:

 • Yarım kaşık gliserini bir kaşık portakal suyuyla karıştırın.
 • Karışımı bir parça pamuk kullanarak göz altına uygulayın.
 • On beş dakika sonra yüzü nazikçe yıkayın.

Not: Ciltte, özellikle göz altı bölgesinde kan dolaşımını hızlandırmak için yüzün her zaman soğuk suyla yıkanması tavsiye edilir ve bu bölgeyi iyice nemlendirmek için özen gösterilmelidir.

Koyu halkaların nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir ve kesin tedavisi buna yol açan ana nedenin tedavisini gerektirir. Göz altındaki koyu halkalardan ve şişliklerden kademeli olarak kurtulmak için doğal ve tıbbi yöntemler kullanmak mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler