Genital Bölge Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital bölge temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok konu yer alır. Son derece hassas bir bölge olduğu için temizliği esnasında dikkatli davranmak gerekir.

Duş esnasında kesinlikle sabun ve duş jeli gibi kimyasal içeriği yüksek olan kozmetik ürünlerinin genital bölgeye değdirilmemesi gerekir. Bu bölge özel bir pH değerine sahiptir. Kullanılan kozmetik ürünleri sebebiyle bu pH değeri bozulabilir. Böyle bir durum daha çeşitli sıkıntılar meydana gelir. Genital bölge temizliği genellikle cinsel ilişki sonrasında gerçekleştirilir. Bölgede bulunan spermlerin dışarı atılması adına temizliği gerçekleştirilir. Son zamanlarda piyasada yer alan genital bölge temizleme sabunları, içerisinde kimyasal madde barındırdığı için kesinlikle kullanılmaması gereken ürünler arasında yer alır. Genital bölge kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kendi kendini temizleyebilir. Çeşitli sabunlar ve kozmetik ürünleri ile genital bölgeyi temizlediğiniz zaman temizlenme durumu söz konusu olmadığı gibi çeşitli zararlar da meydana gelebilir. Vajinal duş olarak adlandırılan bu durumdan kesinlikle uzak durmak ve genital bölgenin kendi florasını koruyabilmek gerekir.

Kendini Temizler

Genital bölgenin kendini temizleyebilen bir özelliği bulunmaktadır. Vücudun dışında bulunan, atılımı sağlayan her organ kendini temizleyebilen özelliğine sahip olduğu için genital bölgeye yüksek oranda temizlik uygulamanıza gerek kalmaz. Kendini temizleyebilme mekanizmasına sahiptir. Vajina içerisinde yer alan salgılar bakteri ve mantar gibi oluşumların öldürülmesi konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu salgıları yok etmeye çalıştığınız zaman pek çok bakteri ve mantar hastalıkları meydana gelmeye başlar. Bu salgılar sayesinde genital bölge kendi kendini temizleyebilir. Temizleme işlemi yapılırken uygunsuz bir işlemin gerçekleşmesi sonucunda vajina ile ilgili çeşitli problemler meydana gelmeye başlar. Genital bölge içerisinde herhangi bir enfeksiyon oluşumu söz konusu olmadığı süre içerisinde kesinlikle temizlenmemesi gerekir. Genital bölgenin dengesini bozacak kimyasal ürünleri kullanmaktan da kesinlikle uzak durmak gerekir. Duş esnasında kesinlikle genital bölgeye zarar vermeyecek şekilde hareket etmek gerekir.

Sadece Dış Genital Bölgeyi Yıkayın

Genital bölge temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise sadece dış genital bölgeyi yıkama konusundadır. Genital bölge temizliği yapacak olan kişilerin iç genital bölgeye kesinlikle herhangi bir kimyasal ürün sürmemesi gerekir. Vajinanın içerisinde bulunan asidik ortam çeşitli sabunlar ve duş yerleri ile birlikte bozulma gösterir. Fakat dış genital bölgede böyle bir durum söz konusu olmadığı için istediğiniz ürünleri ile yıkayabilirsiniz. İç genital bölge temizliğini gerçekleştirirken sabun kullandığınız zaman yanma ve tahriş gibi durumlar söz konusu olmaya başlar. Aynı zamanda iç genital bölge içerisinde yer alan iyi huylu bakterilerin yok olmasına da sebep olur. Iyi huylu bakterilerin yok olması sonucundan enfeksiyon ve bakteri durumları gözlenmeye başlar. Aynı zamanda kimyasal maddelere karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler dikkat etmediği zaman vajinit adı verilen son derece riskli enfeksiyon ya da iltihaplar ile karşı karşıya kalırlar. Vajina içerisinde yer alan doğal bakterilerin kesinlikle vücut içerisinde kalması gerekir. Kozmetik ürünleri direkt olarak vajina içerisine uygulamaktan kaçınmak gerekir.

İdrarka Bakteriler Vücuttan Atılır

Cinsel ilişki sonrasında kadınlarda idrara çıkma gibi bir durum söz konusu olur. Böyle bir söz durum söz konusu olduğunda kesinlikle ertelememek gerekir. İdrar yapma isteğinin ertelenmesi sonucunda mesane kısmında çeşitli bakteriler üremeye başlar. Aynı zamanda bu süre uzadıkça bakterilerin enfeksiyon riski oluşturma ihtimali de artış gösterir. İdrar ile birlikte enfeksiyon ve bakteriler dışarı atıldığı için mutlaka öyle bir durumda direkt idrara çıkmak gerekir. Aynı zamanda idrar sonrasında peçete ya da ıslak mendil yardımı ile vajinal bölgenin iç kısmına temizlemek son derece yanlış bir davranıştır. Islak mendiller de bulunan kimyasal ürünler ve yüksek pH değeri genital bölgenin dengesini bozan unsurlardan biridir. Genital bölgenizi tahriş etmeyecek yumuşaklıkta bir peçete yardımı ile silebilirsiniz. Fakat kullandığınız peçetenin kesinlikle kokulu olmaması gerekir.

Ağda ve Jilet Kullanmayın

Genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli konu ise tüy alımı konusunda olmaktadır. Genital bölge son derece hassas bir yapıya sahip olduğu için ağda ve jilet gibi tahriş oluşturan yöntemleri tercih etmemek gerekir. Kıl enfeksiyonunu kolaylaştıran ağda ve jilet, kıl köklerinde kolay bir şekilde enfeksiyon oluşumuna sebep olurlar. Aynı zamanda kısa süre içerisinde genital bölgede tahriş oluşumuna sebebiyet verebilirler. Son yıllarda genital bölge için geliştirilen tüy alma yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu aletleri kullanarak genital bölge tüy temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda makas yardımı ile tüyleri kısaltmak en ideal yöntemlerden biridir. Sıcak ortamlarda mantar ya da bakteri oluşumu söz konusu olduğu için kesinlikle ağda kullanımından uzak durmak gerekir. Aynı zamanda bu bölgeyi kuru tutabilmek için düzenli bir şekilde iç çamaşır değişikliği yapmak gerekir. İç çamaşırı tercihi yaparken mutlaka pamuklu olmasına özen göstermeniz gerekir. Pamuklu iç çamaşırı ile genital bölgenin daha kuru bir yapıda olmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda çok dar kıyafetler giymekten da kaçınmak gerekir.