Ergenlik Döneminde Kişisel Hijyen!

Ergenlik dönemlerinde kişisel hijyen, dış görünüş ve sağlık açısından çok önemli bir konudur.

Ergenlik döneminde fiziksel hareketler arttığı için ter bezleri hızlı çalışmaktadır. Ergenlik döneminde gençlerin en büyük sorunlarından biri olan terleme ile ve diğer hijyen konuları ile nasıl başa çıkılır? Bütün detayları anlatalım.

Ergenlik Döneminde Kişisel Hijyen: El Yıkama Alışkanlığının Büyük Önemi!

Bilindiği gibi yaşamımızın en önemli kaynaklarından bir tanesi de sudur. Hijyenik ve sağlıklı bir yaşam için su ile içli dışlı olmamızın şartı var. Eller tozlanıp kirlendiğinde, tuvaletten çıkınca, yemeklerden önce ve sonra, hasta ziyaretlerinden önce ve sonra, dışarıdan geldiğimiz zaman mutlaka eller bol su ile yıkanmalıdır. Hiçbir gerekçe olmaksızın bile en az 3 saatte bir ellerimizin yıkanması gerekmektedir.

Görünüşte Bizi Biz Yapan Yüzümüz Değil Mi?

Biz insanlar, birbirimizi yüzlerimizden tanırız. Bu sebeple yüze gereken özeni göstermeliyiz. El temizliğimiz kadar yüz temizliğimiz de bir o kadar önemlidir. Her sabah uyandığımızda yüzü yıkamalıyız ve sabunlamalıyız. Yüzümüze uygun olan nemlendirici, peeling, maske ve diğer kozmetik ürünleri ile yüze gereken bakımı yapmalısınız.

Saç Bakımı ve Temizliği!

ergenlik dönemlerinde kişisel hijyen konusundan bir tanesi de saç temizliğidir. Mat ve yağlı görünüme sahip olan saçlarımız kötü gözüktüğü gibi hijyen bakımından da büyük bir problemdir. Bundan kurtulmak için saç bakım ürünlerine fahiş fiyatlar ödemeye gerek yok. Tek yapılması gereken ise uygun saç kremi ve uygun şampuan ile saçlarınızı gerektiğinde yıkamak. Saçınızı yıpratan ve yakan elektrikli saç düzleştirici ve diğer aletleri gerektiğinden fazla kullanmamak.

Giyim Kuşam Nasıl Olmalı?

Her insan şık giyinmek ister. Giysilerimiz bizi dış etkenlerden korur, tehlikeli durumlarda vücudun zarar görmesini engeller. Ergenlik zamanında kişisel hijyen kurallarının başında uygun olan kıyafetleri giymek de vardır. Temiz, pamuklu, teri emen, vücudun gelişmesini engellemeyen, vücudu sıkmayan kıyafetlerin tercih edilmesi kişisel hijyen açısından doğru olacaktır.

İç Giyimde Hijyen!

Dış giyime ve dış görünüşe özen verildiği kadar iç giyime de gereken özen gösterilmelidir. İç giyim hijyeni, bazı cinsel hastalıklara yol açtığından önemli bir konudur. En az her duştan sonra iç çamaşırları değiştirilmelidir. Her gün duş almaya imkan yoksa da günde 2 kez iç çamaşırı değiştirilmelidir. Duştan sonra giyilen iç çamaşırı mutlaka temiz olmalıdır. Dış giyimde tercih edildiği gibi iç giyimde de pamuklu ürünleri tercih etmeniz en iyisidir. Dikkat etmeniz gereken bir konuda kokulu ve renkli iç çamaşırlarından uzak durmanızdır. İçerisindeki maddelerin zararı olduğunu da unutmamak gerek.

Ergenlik Döneminde Kişisel Hijyen: Ter Problemi!

Her insanın sorunu olan ter kokusu, ergenlikte daha çok yaşanmaktadır. En yakınlarınız bile ter kokusunu alınca sizden aniden uzaklaşır. Ter kokusu, deride bulunan mikropların parçalanması ile meydana gelir. Vücudunuz ne kadar temiz olursa ter kokusu bir o kadar azalacaktır.

Peki bunun için neler yapılması gerekir:

  • En çok ter üreten bölgeler koltuk altları, kasıklar, ayaklar her gün en az 1-2 defa sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bu bölgelerin temizliğine ayrı bir şekilde önem verilmelidir.
  • Düzenli ve sık bir şekilde banyo yapma alışkanlığı edinilmelidir.
  • Ter kokusunu önleyebilen deodorant kullanılmalıdır.

Ağız Bakımı ve Ağız Sağlığı

Ergenlik zamanında kişisel hijyen konularından bir tanesi de ağız bakımıdır. Dişlerde çürüme olması, sağlığınızı tahmin edilenden daha çok tehlikeye sokmaktadır. Böbrek, kalp ve eklem gibi organlar da problemlere neden olabilir. Aynı zamanda dişlere gereken özeni göstermemek, kötü görüntüye yol açmaktadır. Fırçalamadığınız dişler zaman ile sararır, üzerinde kalıntılar birikir, çürümelere sebep olur. Bu gibi diş problemlerini önlemek amacı ile dişleri günde en az 2 kez fırçalamalısınız. Dişinize uygun olan macunu almalı ve doğru bir şekilde fırçalamalısınız. 6 ay da bir diş doktoruna görünmelisiniz.