Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları

Elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir? Elma sirkesinin cilde zararları nelerdir?

02 Eylül 2021 16:07 Kadın Kişisel Bakım
Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları ve Zararları

Sirke yüzyıllardır aktif olarak insanların şifa kaynağı olarak gördüğü bir besindir. Yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılmasıyla da bilinen sirke, farklı alanlarda da insanların hayatında yer almaktadır. Sadece vücudumuzun dışından değil, içinden de etki etmesiyle bilinir. Sürülebilir yanıyla kullanılmasının dışında, besin olarak tüketilerek de insanların sağlığına faydalı etkide bulunmaktadır. COVID dönemiyle beraber evde sağlığını korumak isteyen insanlar da artık elma sirkesi konusunda ister istemez bir şeyler duymuştur. Bazı durumlarda elma sirkesi gibi sirke türlerinin zararları olduğu da tartışma konusudur. Bu nedenle sirke ve özellikle de elma sirkesi ile ilgili sizlere biraz bilgi vermek istedik. Mucizevi olarak kabul edilen elma sirkesi, gerçekten böyle mi gelin beraber bakalım. Elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir? Elma sirkesinin cilde zararları nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi çok çeşitli faydaya sahip bir besindir. Diyabet hastalarından tutun, enfeksiyon içeren hastalıklara sahip insanlara kadar farklı kişiler tarafından kullanılabilir. Eğer özet olarak “elma sirkesinin faydaları nedir?” diye soracak olursak, şu şekilde özetleyebiliriz:

-Çeşitli enfeksiyonlarda içerdiği asit ve antioksidan içerik sayesinde fayda sağlamaktadır. Enfeksiyon bölgesini kurutmada veya temizlemede kullanılabilir. Yaraların mikrop kapmasını önler ve enfekte bölgeyi kurutma konusunda yardımcı olabilir.

-Elma sirkesi içerisinde bulunan vitaminler sayesinde, kişiye enerji verip gün içinde daha aktif olmasını sağlayabilir.

-İnsan vücudunda çok sayıda zararlı toksin bulunur ve elma sirkesi bu toksinlerin uzaklaştırılmasında büyük rol oynamaktadır.

-Diyabet hastası kişiler için içilmesi, kan şekerini ve metabolizmayı dengeler. Ayrıca kişiyi tok tutarak fazla yemekten ve sürekli acıkmaktan da alıkoyar. Böylece kilo vermek isteyen kişiler için de bir çözüm kaynağı olarak görülmektedir.

-Kalp hastalığı ve rahatsızlığı olan kişilerde, bu rahatsızlıklara iyi geldiği görülmüştür. Kalp ve damar rahatsızlığından mustarip bireylerin elma sirkesi kullanması, hastalıklarıyla başa çıkmalarında yardımcı rol oynayabilir.

-Ağrılara ve sızılara iyi gelir, migren ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşayan kişilerin elma sirkesi tükettikten sonra ağrılarında azalma meydana gelmiştir. Bu nedenle ağrı kesici özelliği olduğu da bilinmektedir.

-Bakteri, mikrop ve çeşitli zararlı mikro organizmaların temizlenmesinde kullanılır. Mantar, siğil, kulak enfeksiyonu, saç biti gibi enfeksiyon hastalıklarında yoğun etki göstermektedir.

-Yiyeceklerin korunması konusunda da kendini gösterir. Yiyeceklerin tarihinin geçmesini önler ve daha kolay saklanmasını sağlar. Bunun nedeni, yiyeceklerde üreyen bakterileri engellemesidir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu faydalarının yanı sıra elma sirkesi cildimiz için de gayet faydalıdır, bu faydalara gelecek olursak da şöyle bir sıralama yapmamız mümkün:

-Ciltteki ölü derilerin ve fazlalıkların temizlenmesi amacıyla yapılan peeling, elma sirkesi ile de yapılabilmektedir. Kimyasal bir peeling olan elma sirkesi, cildinizdeki fazlalıkların soyulmasında size yardımcı olacak ve doğal bir peeling görevi görecektir.

-Yoğun asidik içeriği, elam sirkesinin cildin yağlanmasında azalmaya neden olduğu bilinmektedir. Akne oluşumunda ve çeşitli cilt sorunlarında tedavi olarak kullanılmaktadır. Yüze sürüldüğünde siyah noktalarda, sivilcelerde, aknelerde azalma olmaktadır. Ayrıca bu sorunların tedavisinde de kullanılır.

-Bir başka faydası da vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan et benleri üzerindedir. Et benlerinden rahatsız olan kişiler, düzenli olarak elma sirkesi kullanarak benlerinin kurumasına yardımcı olabilirler.

-Zamanla deride oluşan sarkma ve yumuşamanın giderilmesi konusunda da yardımcı olur. Ciltte ve yüz derisinde oluşan sarkmalar, elma sirkesi yardımıyla sıkılaştırılabilir. Yaşlı bir görünümden kurtulmak isteyen kişiler, kırışıklık ve sarkmalar için elma sirkesi kullanabilirler.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Herkes genelde faydaları için kullandığımız şeylerin sadece faydalarından ibaret olduğunu düşünür. Elma sirkesi de bunlardan biri. Bu nedenle şimdi bir de elma sirkesinin yanlış kullanımından doğan zararlardan biraz bahsedelim.

Asidik yapısı, dozu ayarlanamadığında farklı şekillerde tahrişe ve tahribata neden olabilir. Bunlara örnek vermemiz gerekirse:

-Seyreltilmeden içildiğinde boğazınızda tahrişe neden olabilir.

-Salata, su ve çeşitli gıdalarla seyreltilmediğinde ve tek kullanıldığında dişlerde hasara neden olabilmektedir.

-Cilt üzerinde kullanıldığında her ne kadar faydalarından bahsetmiş olsak da yine seyreltilmeden kullanılırsa ve dozu aşılırsa ciltte yanıklara neden olabilmektedir.

-Fazla tüketilmesi, özellikle midesi hassas kişiler için mide yanmasına ve reflü gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

-Diyabet hastalarının insülin değerlerini kontrol etmesinde yardımcı olmasına karşı, tip 1 diyabet hastaları için bu tam tersi yönde işleyebilmektedir. Sindirimi de yavaşlatmasıyla birlikte, şeker dengesini düzenleme konusunda zorluklara neden olabilmektedir.

-İlerleyen yaşlarda fazla sirke tüketimi kişide kemik erimesi gibi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir, bu nedenle doğru şekilde ve bilinçli olarak kullanmak önem arz eder.

Elma Sirkesinin İçeriği

Elma sirkesi içerisinde asetik ve sitrik asit bulundurmaktadır. Bu asitler kimi zaman faydalı olsa da kimi zaman zararlı yanlarıyla da bize sorun çıkarabilmektedir. Bu durum, sirke için -hem cildimiz üzerinde hem de tüketilirken dikkatli kullanılması açısından- önemlidir. Bu temel asidik içeriklerin yanı sıra da elma sirkesi, besin olarak da çeşitli ve sağlıklı içeriğe sahiptir. Bunları sıralamamız gerekirse şu şekilde yapabiliriz:

B1 vitamini, B2 vitamini, B6 Vitamin, Pektin, Amino asitler, Folik asit, Pantotenik asit, Biyotin, Niasin, C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Polifenol.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler