El Bakımı Nedir?

El bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Birçok kişi el bakımını önemsemese de yaşı en çok belli eden bölge ellerdir.

24 Ağustos 2021 15:50 Kadın Kişisel Bakım
El Bakımı Nedir?

Bakımlı görünen el ve tırnaklar kadınların kendine olan özgüvenini net olarak arttırmaktadır. Hava değişimi ile birlikte eller zarar görmektedir. Gün içerisinde çevresel faktörler düşünüldüğün de el bakımının ne kadar önemli olduğu kanısına varılması mümkündür. Bulaşık, çamaşır ve yemek yaparken eller su ile sıkça temas etmektedir. Buna bağlı olarak ellerde tahriş görülme oranı artmaktadır. El bakımına dikkat edilmesi derinin genç ve pürüzsüz görünmesine olanak sağlamaktadır.

elbakimioje.png

Ellerinizi Kirden Arındırın

Özellikle kış aylarında soğuğun etkisiyle el üzerine çatlamalar görülebilmektedir. Kaşıntı ve kızarıklık ile kendine belli eden tahrişin engellenmesi aslında oldukça kolaydır. Ellerin sık sık yıkanması cildin ph dengesini bozmaktadır. Hijyen için yıkanan ellerin sabun ile temas etmesi aslında el üzerinde ki deriye zarar vermektedir. Bu yüzden kullanılan sabun oldukça önemlidir. İçerisinde kimyasal bulunmayan doğal içerikli sabunlarım kullanımı tavsiye edilmektedir. Ellerin çok sıcak veya çok soğuk suda yıkanmaması el bakımı için önemli olan bir unsurdur. Mümkünse ılık su ile eller yıkanmalıdır. El temizliğine önem verilmesi gerekli olan adımlardan biridir. Elleri temizlerken kullanılan ürünlerin yanı sıra yıkama işlemi sonrasında ellerin gerekli olan nemi alması sağlanmalıdır.

Kimyasal İçerikli Ürünler Kullanırken Dikkat Edin

El hijyeni için kullanılan dezenfektanlar deriye ciddi zarar vermektedir. Mikropların öldürülmesi amacıyla kullanıldığı için içerisinde alkol veya kimyasal barındırmaktadır. Bu denli güçlü bir ürün olması el üzerinde ki deriye zarar vermektedir. El üzerinde bulunan derinin oldukça ince olması sebebiyle tahriş olma olasılığı artmaktadır. Dezenfektan veya kolonya kullanımı sonrasında ellerin cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Ellerinizi Nemlendirin

Ellerin nemlendirilmesi cildin sağlıklı ve tek ton görünmesi için gereklidir. El üzerinde kızarıklık veya morlukların oluşumunu engellemek için günde 3-4 kez ellerin nemlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Kadınların çantasından eksik etmemesi gereken nemlendiriciler gün içerisinde sık sık uygulanabilir. Yoğun nemlendirici kullanımının ellere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Evde, işte veya arabada yani gün içerisinde bulunulan her ortamda nemlendirici uygulanması gerekmektedir. Özellikle soğuk kış genlerinde dışarıda geçirilen vakit ellerin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Soğuğu engellemek amacıyla soğuk günlerde eldiven takılması tavsiye edilmektedir.

el-bakimi-800x533.jpg

Ellerinize Peeling Yapın

Cilt yüzeyinde oluşan ölü deriler el üzerinde de oluşmaktadır. Bu sebeple el üzerinde ki derinin ölü deriden arındırılması ve daha canlı olabilmesi için peeling yapılması tavsiye edilmektedir. Herkesin evinde bulunan kolay malzemeler ile el peelingi yapması mümkündür. Doğal içerikli bir yağ ve şeker ile el üzerine masaj yapılarak peeling işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem ellerin ölü deriden arınmasını sağlarken aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için ellerin çok daha parlak görünmesine neden olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler