Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmam Gerekir?

Doğum yapan kadınların en çok sorduğu soruların başında doğum sonrası oluşan cilt lekeleri için ne yapmam gerekir gelmektedir.

Doğum sonrası oluşan cilt lekeleri için ne yapmam gerekir sorusuna cevap arayanlar için küçük bir araştırma yapalım. Hamilelik bir kadının hem fiziksel hem de duygusal bakımdan değişimlerine neden olmaktadır. Ayrıca bebek gelmesi ile kadının hayatı tamamen değişmektedir.

Hamilelikte Meydana Gelen Cilt Lekeler

Hamilelik lekesi olarak tanımlanan ve hamilelik döneminde meydana gelen cilt lekeleri tüm kadınların en büyük sorunlarını başında gelmektedir. Bu duruma melasma sorunu olarak adlandırılmaktadır. Bu sorun daha çok kadınlarda yüz bölgesinde meydana gelmektedir. Yüz bölgesinde en çok yanaklarda, üst dudak ve alında görülürken yüz dışında ise boyun, göğüs orta kısım ve ön kolun dış yan yüzünde görülmektedir. Ana nedenler kadınlık hormonları olan östrojen, progesteron ve güneş olmaktadır.

Hamilelik döneminde kadınlık hormonlarının yükselmesi ile doğal olarak deride güneş görmediği yerlerde de koyulaşmaktadır. Ancak güneş gören yerlerde meydana gelen lekelenmeler güneş görmeyen yerlerde bulunanların aksine hamilelik sonrası düzelmez. Bu dönemde meydana gelen lekelerden kurtulmak için özellikle güneş ışığına çıkılmaması gerekir. Gün ışığı ciltte yer alan pigmentasyonu arttırır ve kalıcı hamilelik lekelerine neden olabilir. Beyaz tenli kadınlarda ve sarışınlarda bu sorunun meydana gelme olasılığı daha fazla olmaktadır.

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Kadınların doğum sonrası en fazla sorun yaşadığı hamilelik lekelerinin geçmesi için bir takım yöntemler bulunmaktadır. Hamilelik lekeleri giderilmesi yöntemleri şunlardır;

  1. Hamilelik lekesi için lekenin yer aldığı yeri süt ile temizleyin. Süt bu lekelerin temizlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
  2. Limon ya da limon suyu kullanılabilir. Limon cildin parlamasına yardımcı olmakta ve cilt lekelerinin azalması ve yok etme özelliğine sahip olmaktadır.
  3. Gece yatmadan önce E vitamini ile hint yağını bir fincan içinde karıştırarak cilt lekelerinin üzerine sürüp sabah ılık su ile temizlenmelidir.
  4. Salatalık, çilek suyu ve kayısı suyu bir kase karıştırarak hamilelik lekeleri üzerine sürün.