Doğum Şekilleri Nedir? Riskleri Nelerdir?

Gebelik süreci bir kadının hayatında en özel anların yaşandığı dönem olup beraberinde doğum süreci de bambaşka heyecanların olduğu kısımdır.

31 Temmuz 2021 23:04 Kadın Kişisel Bakım
Doğum Şekilleri Nedir? Riskleri Nelerdir?

Özellikle ilk anne olanlar için her şey o kadar farklı o kadar merak edici hatta bazen endişe verici detaylarla gizli olunur ki; bunların başında da doğum şekli gelir. Doğumdan korkulur, o an itibariyle gelecek sancılar, yaşanacak normal doğum sürecinde olacaklar, hep kaygı vericidir.

sezaryen-ile-dogum-yapan-unluler-780x470.jpg

Normal Doğum

Normal doğum yapmak öncelikle olarak anne adayının vücut yapısı, bebeğin geliş şekli ile doğrudan bağlantılıdır. Hamileliğin son zamanlarında şekillenmeye başlayan doğum şekli doktor onayı ile adlandırılır. Bazen normal doğum olarak ilerleyen dönemde son anda yaşanan stres ile sezaryen dönüş olabilir. Normal doğum yani vajinal doğum herhangi bir kesi işlemi olmadan bebeğin dünyaya gelişidir.

Her anne adayının doğum esnasında yaşayacağı ağrı ve dayanma gücü farklı farklıdır. Bazen yaşanan bu süreç anne sağlığını tehlike altına bile sokabilir. Bu sebeple normal doğumu kolaylaştıran ağrısız doğum yöntemi tercihler arasındadır. Ağrısız doğum, normal doğum gerçekleşmeden annenin ağrı hissetmemesi için bel kısmından yapılan anestezik uyuşturulmadır. Buna epidural doğum şekli de denilmektedir. Günümüzde çok sık tercih edilmektedir.

Epidural Doğum Nasıl Yapılır

Epidural doğum, anne adayının belinden yerleştirilen kateter ile ağrı yaşamaması için anestezik madde gönderilmesidir. Anne doğum esnasında ağrı hissetmez. Bu işlemin mutlaka hastane ortamında yapılması gereklidir. İşlem mutlaka anestezi doktoru tarafından gerçekleştirilir. Kateterin yeri sağlamlaştıktan sonra anestezi dozu ayarlanmaya başlanarak annenin acı hissetmemesi sağlanır. Genelde de bu durum 15 dk içerisinde etkisini göstererek, acı hissi ortadan kalkar.

sezaryen-ile-dogun-yapan-unluler.jpg

Ağrısız doğumda anne kasılmaları hisseder ancak ağrı duymaz. Doğum tamamlandıktan sonra epidural çıkarılır. Eğer ağrısız doğum esnasında beklenmeyen komplikasyonlar yaşanırsa sezeryan doğuma geçilir. Doğum anına gelmeden önce doğumun evreleri aslında tam bir mucizedir. Anne karnında büyümeye başlayan bir bebek, gelişimini tamamlayınca dışarı çıkmak ister. Dolayısıyla doğum başlar. Doğum; kasılma, bebeğin doğması ve plasentanın çıkması olarak ayrılır. Doğum kanalının açılması ile birlikte artık ağrılar dönemi başlamıştır ki; düzenli aralıklarla şiddetli kasılmalar yaşanır. Bebek başı doğum kanalından aşağı inildikçe şiddetli ağrı arttıkça artar.

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir

  • Ağrısız doğumda anne herhangi bir zorluk çekmez.
  • Anne ve bebeğin birbiri ile tanışması için de en rahat yöntemlerden biridir.
  • Annenin yorgun olmaması, acı çekmemesi sayesinde bebekle ilgilenmesi de rahat olacaktır.
  • Doğum sonrasında anne rahatlıkla yürüyebilir.
  • Doğum sonrasında annenin sindirim ya da bağırsak fonksiyonlarında herhangi bir sorun yaşanmaz.
  • Ağrının kontrolünün ele alınması demek anne stresinin azalması demektir.
  • Lokal anestezi uygulandığı için genel anestezinin komplikasyonlarından uzak kalınır.
  • Yaşanan doğum sancıları sadece bir basınç şeklindedir.

 Ağrısız doğum avantajlarına rağmen uygulanamadığı durumlarda mevcuttur ki; bunların başında beyin tümörü ya da beyin kanaması gibi riskli durumlarla karşı karşıya olanlara, kanaması olan anne adaylarına, kan dolaşımı problemi olanlara, nörolojik hastalığı olanlara, anesteziye alerjisi olanlara bu doğum şekli önerilmez.

Ağrısız doğum uygulaması mutlaka bir hastane ortamında gerçekleşmelidir. Verilen anestezi küçük dozlar halinde konusunda uzman doktorlarca yapılmalıdır. En çok yaşanan yan etki tansiyon düşüklüğüdür. Doğum esnasında tansiyon kontrol altında tutulmalıdır. Anestezi dozu doğru ayarlanmazsa anne adayı doğum ağrısı çekmeye başlar. Baş ağrısı şikayeti yaşanabilir. Eğer epidural iğnesi omurilik sıvısına temas ederse hasta tamamen uyuşur ve sonrasında hareket kısıtlılığı yaşanır.

Ağrısız doğumun gerçekleşmesi için anneye verilen ilacın bebek üzerinde olumsuz etkisi yoktur. İlaçlar kana çok az karıştıklarından bebek için sorun teşkil etmez. Bu neden doğru zamanlama ve doğru doz önem taşır.

shutterstock-1054123112-16-9-1574938748-880x495.jpg

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, konusunda uzman deneyimli bir hekim ve ebelerle gerçekleştirilen doğum şeklidir. Bu doğum şeklinde anne konforu vardır. Bebek anne karnında iken sıvı içerisinde olduğundan doğumla dış dünyaya gelme anında geçiş çok daha huzurlu olur. Suda doğum anne ağrısını azaltıcı yöndedir. Suda hareket özgürlüğü yaşadığından doğum pozisyonuna geçebilir. Suda doğumda anne ile bebeğin ilk göz teması da önem taşıyan detaydır.

Suda Doğum nasıl yapılır

Suda doğum tam donanımlı suda doğum ünitesi olan hastanelerde konusunda uzman bir ekiple gerçekleşmelidir. Kan akışını hızlandıran özelliği olduğundan kasılmalar da düzenli hale gelir. Bebek ve anne adayı için herhangi bir risk söz konusu değildir. Suda doğum sayesinde rahim kasılmaları çok daha ağrısız olacaktır.

Suda doğum çoğul gebeliklerde, erken doğumlarda, gebelik zehirlenmesi hallerinde, bebeğin kalp atışlarında sorun yaşandığında, diyabet hastalığı olanlarda önerilmez. Suda doğan bebek annesi ile an be an karşılaştığından dünyaya huzurlu doğar. Kurallara uyulduğu takdirde suda doğum şekli son derece güvenlidir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler