Doğru Parfüm Seçiminin Önemi

Kokuların insan hafızasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kullanılan bir parfüm anıların canlanmasına olanak sağlayabilmektedir.

22 Ağustos 2021 14:35 Kadın Kişisel Bakım
Doğru Parfüm Seçiminin Önemi

Eşsiz bir kokuya sahip olmak ve kullanılan parfümün ten ile bütünleşmesi kişiye özel bir durumdur. Her parfüm her tende aynı durmaz. Ten ile parfümün uyumunu bilen kişilerin sayısı oldukça azdır. Parfüm ten ile reaksiyona girerek kişiye özel bir koku oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple kokular oldukça özeldir.

2-parfum-secimi-resim-176.jpg

Daha net anlatmak gerekirse herhangi birinde beğendiğiniz bir koku sizin teninizde güzel durmayabilir. Parfüm seçimin de dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar mevcuttur. Her parfüm her mevsimde veya her yerde kullanılmaz. Örneğin gece ve gündüz kokuları birbirinden farklı olarak seçilmelidir. Bu durum yaz ve kış ayları için de geçerlidir. Yazın daha hafif kokular tercih edilmelidir fakat bu durum kış ayları için geçerli değildir. Birçok kişi tek bir parfüm kullanarak yaz kış aynı kokuyu sürmektedir. Bu durum doğru değildir. Yaz ve kış kokularının birbirinden farklı olması gerekmektedir.

Parfüm Notaları Ve Parfüm Seçimi

Parfümü oluşturan üç farklı nota bulunmaktadır. Bu notalar üst, orta ve alt notalardır. Parfüm sıkıldıktan hemen sonra yayılan nota üst notadır ve değişkendir. Üst notanın kalıcılık seviyesi oldukça az olduğundan parfümün ilk sıkıldığında beğenilerek satın alınması oldukça yanlıştır. Üst notadan sonra orta nota gelmektedir. Orta nota ise birkaç saat boyunca yayılan kokudur. Kalıcılık seviyesi birkaç saat olduğundan parfümün belirleyici notası olarak bilinmektedir. Orta nota aynı zamanda kalp notası olarak da bilinmektedir.

Kalp nota sonrasında ise alt tona kendini göstermeye başlamaktadır. Orta notanın hafifçe kaybolması ardından açığa çıkan bu koku parfümün aslında var olan kokusudur. Kalıcılık seviyesi diğer notalara göre daha fazla olduğundan bu notanın açığa çıkması beklenmelidir. Birçok kişi herhangi bir mağazada denediği parfümü beğenmeyerek satın almaktan vazgeçmiştir. Fakat aradan saatler geçtikten sonra yayılan kokuya hayran olarak parfümü satın almaya karar verebilir.

Özellikle kadınların başına sıklıkla gelen bu durum aslında parfümün ne şekilde satın alınması gerektiğinin bir göstergesidir. Parfüm satın almak isteyen kişiler mutlaka öncesinde parfümle bir gün geçirmelidir. Parfüm seçimi 10-15 dakikada yapılabilecek bir seçim kesinlikle değildir. Notaların varlığını bilen ve parfüm seçiminden anlayan kişiler mutlaka bir günü parfümle geçirmektedir. Parfümü tanıyabilmenin en iyi yolu alt yani dip notanın açığa çıkmasının beklenmesidir.

Kış Parfümü Seçimi

Kış parfümü denildiğinde akla daha sert kokular gelirken yaz parfümleri daha çiçeksi ve freshdir. Kış aylarında kokuların uçup gitme hızı daha fazladır. Bu durum göz önüne alındığından hafif kokular seçmek doğru değildir. Soft kokuların aksine daha yoğun baharatlı veya odunsu kokuların tercih edilmesi gerekmektedir.

parfum-secimi.jpg

Kıyafetlerin üzerine sıkılan parfümün kalıcılığının arttırılması için kış aylarında seçilen parfümler oldukça önemlidir. Bunun için öncesinde parfüm denenmeli ve mümkünse parfümün içeriği araştırılmalıdır. Kış ayları için üretilen parfümlerin içeriğinde ki alkol oranı fresh kokulara oranla daha fazladır. Bu durum kullanılan parfümün kalıcılık seviyesini direkt olarak etkilemektedir. Yaz aylarında inanılmaz kalıcı olan bir parfüm kış aylarında kolayca uçup gidebilir.

Bilinmeyen ve denenmemiş bir kokunun gelişi güzel alınması oldukça sık yapılan bir yanlıştır. Bu yanlışa düşmemek için parfümlerin içeriğine göz atılmalıdır. Kış ayları için içerisinde amber, misk, kaki, menekşe veya zencefil olan parfümler tercih edilebilir. Her notanın içeriğinde bulunan koku özünün farklı olduğunu bilmek bu anlamda önemi bir detaydır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler