Doğru Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru fondöten seçimi yapmak cildin olduğundan daha iyi görünmesine olanak sağladığından oldukça önemlidir

24 Ağustos 2021 18:43 Kadın Kişisel Bakım
Doğru Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten Seçimi

Doğru fondöten seçimi yapmak cildin olduğundan daha iyi görünmesine olanak sağladığından oldukça önemlidir. Bir ten ürünü olan fondötenin ne şekilde ve ne amaçla kullanıldığı önemli olan bir diğer detaydır. Fondöten seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur cildin ihtiyacıdır. Her cildin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Kuru cilt tipi neme ve parlaklığa ihtiyaç duyarken yağlı cilt tipi yağsız ve mat bir görüntüye ihtiyaç duymaktadır. Fondöten seçimi yapmadan önce cildin en iyi şekilde analiz edilmesi ve seçimin bu şekilde yapılması gerekmektedir.

02-dogru-fondoten-secimi-ve-uygulama-yontemleri.jpg

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde en sık yapılan hatalardan biri fondötenin denenmeden satın alınmasıdır. Fondöten denenmeden satın alınabilecek bir ürün kesinlikle değildir. Cilt tipinin bilinerek seçim yapılması dahi kusursuz bir fondöten arayışı için yeterli değildir. Örneğin kuru cilde sahip bir kişi kuru cilt için üretilmiş olan fondöteni satın alabilir fakat bu kusursuz bir sonuç alacağı anlamına gelmemektedir. Fondötenlerin içerikleri birbirinden farklı olduğundan cilt fondöteni kusabilir veya cilt reaksiyon gösterebilir. Bunun için satın alınmak istenen fondöten mutlaka denenmelidir.

Deneme işlemi için kozmetik mağazasında çalışan herhangi bir görevliden yardım alınması yeterlidir. Bu durum birçok kişiye yanlış gelmektedir. Fakat aksine doğru olan işlem ürünün cilt yüzeyinin tamamında denenmesidir. Tester olan ürünlerin denenmesi yanlış bir durum değildir ve bu deneme için herhangi bir mağaza görevlisinin kişiyi uyarması mümkün değildir. Tester ürünler kişinin ürünü en iyi şekilde analiz edilebilmesi için kullanılmaktadır bu sebeple tester üründen minik bir miktar alınarak el üstünde yapılan denemeler iyi bir sonuç vermemektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda utanmadan, çekinmeden veya diğer insanlar hakkımda ne düşünür gibi teoriler üretmeden fondöten en iyi şekilde tüm yüze uygulanmalıdır.

Bu uygulama sonrasında fondötenle birkaç saat geçirmek gerekmektedir. Çünkü ilk başta cilde uyumlu gibi görünen fondötenler uygulamadan ir kaç dakika sonra oksitlenebilmektedir. Oksitlenme hava ile ürünün temas etmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum fondötenin renginin olduğundan daha koyu görünmesine neden olmaktadır. Bu sebeple fondötenin oksitlenmediğinden veya cilt tarafından kusulmadığına emin olunması gerekmektedir.

Fondöten Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Fondöten rengi cilt ile aynı tonda olmalıdır. Cildin daha aydınlık görünmesi için fondötenin acık renk tercih edilmesi oldukça yanlıştır. Doğal ve kusursuz bir görüntüye kavuşulabilmesi için fondöten rengi ile cilt rengi uyumlu olmalıdır. Fondötenin renk tonunun ne olduğunun en iyi şekilde görülebilmesi için yüzde denenmesi gerekmektedir.

El üstünde deneme yapmak doğru bir sonuç vermemektedir. Çünkü elin üstünün rengi ile yüz rengi aynı değildir. En iyi sonuç için boyun ve yüz arasında kalan bölgeye fondöten uygulaması yapılmalıdır. Cildin bir bütün olarak gözükmesi için boyun rengi ile yüz renginin aynı olması gerekmektedir. Aksi durumda yapay ve maske gibi bir görüntüye ulaşılmış olur. Oldukça kötü olan bu görüntünün oluşmaması için doğru tercihin doğru şekilde yapılabilmesi gerekmektedir. Ayrıca fondöten seçiminin koyu renk olarak yapılması da yanlıştır.

yagli-cilt-fondoteni.jpg

Birçok kişi koyu renk fondötenin kusurları daha iyi kapatabileceği düşüncesi ile cilt tonundan daha koyu renk fondötenlere yönelmektedir. Koyu renkli fondöten lekelerin görüntüsünü azaltsa da aslında daha kötü bir görüntü oluşmasına sebep olmaktadır. Yapay ve oldukça rahatsız edici olan bu görüntünün oluşmaması için cilt tonu ile aynı renkte bir fondöten tercih edilmelidir.

Fondöten Ne İçin Ve Nasıl Kullanılır?

Fondöten cilt tonunu eşitlemek amacıyla kullanılan bir ten ürünüdür. Birçok kadın fondöteni kapatıcı olarak kullansa da bu durum doğru değildir. Fondötenlerin asıl amacı cilt tonunu dengeleyerek eşitlemektir. Cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkların kapatılabilmesi ve cildin her bölümünün eşit olması için kullanılan fondötenler doğru şekilde uygulanmalıdır.

Uygulama şekli ve miktarı cildin kusursuz görünmesi için oldukça önemlidir. Yoğun miktarda fondöten uygulamak cilt kusurlarının kapanmasına neden olmamakla birlikte cildin kötü görünmesine sebebiyet vermektedir. Doğru kullanım şekli azar azar arttırmaktır. Direkt olarak yoğun miktarda ürünün cilde uygulanması oldukça yanlıştır. Doğru bir fırça veya nemli sünger ile ürün cilde hafif hareketler ile yedirilerek uygulanmalıdır.

Bu uygulama fondötenin cilt ile bütünleşmesine olanak sağladığından oldukça önemlidir. Cildin ürünü en iyi şekilde kabul edebilmesi için ürünün dağıtım şeklinden kullanım miktarına kadar her türlü detay önem arz etmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak ürün cilde doğru şekilde uygulanmalıdır.

fondoten-secimi-16-9-1597393658-880x495.jpg

Kapatıcı Ve Fondötenler Aynı Mıdır?

Kusurların kapatılması için yoğun fondöten uygulamak yerine kapatıcıya başvurulması gerekmektedir. Fondöten ve kapatıcı sıklıkla birbirine karıştırılsa da aslında birbirinden oldukça farklıdır. Fondötenler renk eşitleyicilerdir, kapatıcılar ise kusurların örtülebilmesi için kullanılmaktadır. Kapatıcılar cilt tonundan bir ton açık tercih edilebilmektedir.

Kapatıcı ve fondötenler birlikte kullanılabilen ürünlerdir. Lekelerin giderilmesi için kusurlu olan bölgeye fondöten öncesinde kapatıcı sürülerek cilde hafifçe uygulanmalıdır. Kapatıcı üzerine fondöten uygulaması yapılabileceği gibi cildi aydınlatmak için de fondöten üzerine kapatıcı uygulanabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler