Doğru Bir Saç Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Saç bakımı hakkında bilinmesi gereken 5 madde. Doğru bilinen yanlışlar ve önemli püf noktalarını yazıda bulabilirsiniz.

Saçımızı yıkamak, genel vücut temizliğinin en önemli kısımlarından birini oluşturur. Düzenli olarak temizlenmeyen saç, gün boyunca maruz kaldığı kirliliği içerisine alır ve orada tutar. Gece olup yattığımızda saçımızdan yastığımıza bulaşan sayısız bakteri yüzümüze oldukça kolay biçimde yayılma imkanı bulur. Buna rağmen, sabah ya da akşam telaşı içerisinde saç temizliğine yeteri kadar önem vermiyoruz. Saçımızı yıkarken de yalnızca şampuanla köpürtüp bir an önce durulamanın yeterli olduğunu düşünüyoruz. Aslında saçlarımızın sağlıklı olması ve parlak görünmesi için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Doğru bir saç bakımının nasıl olması gerektiğini ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

1. Adım: Duşa Girmeden Önce Saçınızı Tarayın

Saçımız dışarıda geçen bir günün sonunda mutlaka birbirine dolanacaktır. Bu yüzden duşa girmeden önce onları tarayıp düzeltmek daha doğru olacaktır. Bunu yaparak, saçınıza uygulayacağınız bakım ürününün daha kolay emilmesini sağlayabilirsiniz.

Duşa girmeden önce saçınızı iyice tarayın. Bunun için yuvarlak uçlu, yumuşak bir tarak kullanmaya özen gösterin. Sık dişli ve sivri uçlu taraklar saçınızı kopartacağı için tercih edilmemelidir.

2. Adım: Şampuanın Kullanımı

Çok sıcak suyla saç yıkamak doğru değildir. Sıcak su hem saç diplerinizde bulunan doğal mineralleri yok eder hem de saçı kurutur ve yıpratır. Ilık su saç sağlığı için daha uygundur. Saçınızı ılık suyla ıslattıktan sonra hafifçe sıkarak fazla suyu akıtın. Bundan sonra şampuanlama aşamasına geçebilirsiniz.

Kullanacağınız şampuanın sizin için uygun olması çok önemlidir. Yağlı, kuru, kepekli, dökülen hatta dalgalı saçların ihtiyaçları birbirinden çok farklıdır ve kozmetik şirketleri her saç tipine özel şampuanlar üretmektedir. Bunlar arasında doğru olan ürünü seçtiğinizden emin olmalısınız. Örneğin saçlarınız kuru ve kırılgansa ya da kepek sorunu yaşıyorsanız saçınızı nemlendiren ve güçlendiren, kepek önleyici bir şampuana ihtiyacınız olacaktır. Eğer saçlarınızın yağ oranı fazlaysa bu sorunu nötralize eden bir şampuan kullanmalısınız.

Kısa ya da orta uzunluktaki saçları yıkamak için ceviz büyüklüğünde bir şampuan yeterlidir. Uzun saçlarda bu miktar biraz daha artabilir. Şampuanı saçınıza değil kafa derisine uygulamaya çalışın. Bunu parmak uçlarınızla, tıpkı bir masaj gibi nazik ve dairesel hareketlerle yapın. Saçlarınız köpürdükten sonra çok beklemeden iyice durulayın. Saçınızda şampuan kalıntısı bırakmazsanız yenilenmenin tadını o kadar uzun süre çıkarabilirsiniz. Şampuan temizliğini bitirdikten sonra, kan dolaşımını canlandırmak için başınızı soğuk su ile durulamak daha iyidir. Ayrıca saçınızı bir kez köpürtmeniz yeterli olacaktır.

3. Adım: Saç Kreminin Kullanımı

Pek çok şampuan besleyici maddeler içermektedir. Fakat saçınızı yumuşatmak için krem kullanmak en iyi çözümdür. Hangi saç kremini kullanmanız gerektiğini düşünmenize hiç gerek yok. Kozmetik firmaları ürünlerini gruplar halinde üretir. Bu yüzden kullandığınız şampuan markasına uygun olan saç kremini kullanmak daha verimli olacaktır. Bu sayede kullandığınız kozmetiklerin birbirini tamamladığından emin olabiliriz. Unutmamalısınız ki aramanız gereken kriter, alacağınız ürünün saçlarınızın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığıdır.

Saç kremi kullanmanın pek çok artısı vardır. En temel özelliklerinden biri, uyguladıktan sonra hemen durulanmaması ve etkisini gösterebilmesi için saç üzerinde bekletilmeye ihtiyaç duymasıdır.

Ürünün krem ya da sprey formunda olması fark etmez: Saç temizliğinde şampuan haricinde kullanılması gereken bir diğer ürün saç kremidir. Bu sayede tarağınızın saç telleri üzerinde kolayca kaymasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar basit görünse de, saç kremleri tellerin kırılganlaşması sonucunda başlayan olası bir dökülmeye karşı mücadelede sizin en büyük yardımcınızdır.

Saç kremleri aynı zamanda bir tedavi ürünüdür. Özellikle keratin, shea yağı ve deniz yosunu özü, saç kremi seçerken aramanız gereken bileşenlerdir. Bunlar sırasıyla güç, nemlendirme ve elektriklenmeyle mücadele eden maddelerdir. İçeriğinde bu üç maddenin kullanıldığı saç kremleri, saçınızı çok daha sağlıklı bırakmaya yardımcı olur.

Gün içinde saçlarımız yalnızca saç kurutma makinesinden, sert fırça ve taraklardan ya da saç maşasından zarar görmez. Bunların yanı sıra güneşten veya yapay aydınlatmalardan gelen zararlı ışınlar da saçınızı kurutur. Bu yüzden ısı koruyucu aktifler ve E vitamini içeren saç kremleri, saç telinin etrafında ince fakat güçlü bir koruyucu tabaka oluşturur. Bu da saçın sıcaklıktan kaynaklanan tahtirişlerden daha az etkilenmesini sağlar.

Saç kreminin bir diğer önemli özelliği saçları nemlendirmektir. Saç telinin etrafında koruyucu bir katman oluşturan saç kremi sayesinde, tellerin içinde bulunan su korunmuş olur.

Bu kozmetik ürünle ilgili bilmeniz gereken, haftada 2 - 3 kez kullanmanın yeterli olduğudur.

4. Adım: Saçınızı Doğru Kurutun

Islak saçları kurutmak için yapılan en büyük hata onları havluyla ovalayarak kurutmaktır. Bu çok sağlıksızdır. Saçı havluyla ovalayarak tellerin kopmasına sebep oluyoruz. Peki kurutma işlemi nasıl yapılmalıdır? Bunun en doğru yolu, saçınızı bir havluya sarmak ve kendiliğinden kurumasını beklemektir. Fakat bunu yaparken havluyu 5 dakikadan fazla kafanızda tutmamalısınız. Çünkü bu süreden sonra kafa derisi terlemeye başlar ve ter, saçların hızla yağlanmasına imkan yaratır. Bu yüzden havlunuzu ara ara saçınızdan çekerek kullanmaya çalışın.

Eğer saç kurutma makinesi kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız, mümkün olduğu kadar saçınızdan uzakta tutmaya ve en sıcak ayarda çalıştırmamaya dikkat etmelisiniz.

5. Adım: Saçınızı Tarayın

Saçınızı yıkayıp, kremleyip, kuruttuktan sonra son işlem olarak yeniden taramalısınız. Burada da sık yapılan bir hata vardır: Saçınızı asla kökten uca doğru taramayın! Bu sadece saçlarınızın kaybına yol açar. Daima uçlardan köke doğru taramayı alışkanlık haline getirin.

Eğer saçınız kıvırcık veya dalgalıysa yumuşak kıllı bir fırça, saçınız düz ise geniş dişli bir tarak kullanmalısınız. Bunu yaparken nazik olmalı ve saç tellerinizi çekiştirmemelisiniz. Zaten öncesinde saç kremi kullanacağınız için saçınız çok daha kolay açılacaktır.

Eğer saç uçlarınız çabucak kırılıyorsa bir saç serumu kullanmalısınız. Bu durumda ipek havlu kullanmak da işe yarayacaktır.

Sonuç Olarak

Yukarıdaki saç bakım prosedürlerine uyarak saçınızı sağlıklı, güzel ve parlak bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi hem daha özgüvenli hem de daha çekici hissedebilirsiniz.